Maminka.czPeníze a kariéra

Ráj "za rohem"

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Ráj "za rohem"
Krásná příroda, čistý vzduch, dostupné ceny a kvalitní služby – pokud hledáte právě takovou dovolenou, nemusíte jezdit daleko. To vše a spoustu nezapomenutelných zážitků vám nabídne Slovensko…

Krásná příroda, čistý vzduch, dostupné ceny a kvalitní služby – pokud hledáte právě takovou dovolenou, nemusíte jezdit daleko. To vše a spoustu nezapomenutelných zážitků vám nabídne Slovensko…

Kdo zvolí pro svou letošní letní dovolenou místo tisíce kilometrů vzdálených destinací naše nejbližší východní sousedy, určitě nebude litovat. Na Slovensku si každý najde to své. Pokud máte rádi hory, uchvátí vás tatranské scenerie, a dáváte-li přednost vodě, slovenské přehrady a jezera vás určitě nezklamou. A milovníkům kultury, historie a lidových tradic nabízí Slovensko tolik možností, že na to jedna dovolená stačit rozhodně nebude.

1. S dětmi na horskou túru

Vysoké Tatry jsou bezpochyby překrásné, ale s kočárkem či malými dětmi je přece jen lepší vydat se do západní části Tater – do Roháčů. Velkým plus je i méně turistů a úžasný relax v tamních termálech.

Vstupní branou do Roháčů je vesnice Zuberec ležící mezi Liptovským Mikulášem a Tvrdošínem. Odtud či z nedalekého okolí je pak mnoho možností, kam si vyšlápnout, co vidět, kde se občerstvit či vykoupat.

Přímo ze Zuberce se můžete vydat nenáročnou stezkou směr Machy. Otevře se vám nádherné panorama Roháčů, od Sivého Vrchu až po horu Osobitá. Na konci trasy na vás čeká překrásná koliba Josu s dětskými houpačkami a výborným jídlem.

Z Oravice vede trasa směrem na Juráňovu dolinu. Procházka je vhodná i pro maminky s kočárky. Stezka je navíc lemována mnoha lavičkami, kde si můžete pohodlně nakrmit miminko. Je to jedna z nejkrásnějších soutěsek na Slovensku, s kaňonem a malými vodopády. Během této túry se můžete i vykoupat, buď v termálním bazénu Oravice, nebo v Meander Parku.

2. Kouzlo léčivých pramenů

Termální bazény Oravice jsou otevřené po celý rok denně od 12 do 20 hodin a jejich léčivé vody vám pomohou od nemocí pohybového ústrojí, ledvin a močových cest. Ať už to zvládnete po cestě, nebo si uděláte celodenní výlet, určitě si nenechte ujít termální království Meander Park. Z velké hloubky vyvěrá 58 °C teplá voda a rozlévá se do všech bazénů. Vaše ratolesti určitě potěší množství zábavních atrakcí, jako je vodní hřib, umělé vlny, tobogan či vodní gejzír. Vy si určitě odpočinete v perličkové lázni nebo na masážním lůžku.

Navštívíte-li Oravskou přehradu, určitě se svezte vyhlídkovou lodí, která má zastávku na tzv. Slanickém ostrově umění. Přehradou byly při povodních zatopeny mnohé okolní obce včetně vesnice Slanina. Pouze vršek s kostelíkem vodě odolal – v jeho barokní kapli je nyní muzeum lidového umění a zatopených obcí.

3. Za historií a lidovými tradicemi

Tři kilometry od Zuberce se nachází skanzen Brestová a také Múzeum oravskej dediny. Projděte se kouzelnou vesničkou plnou lidových staveb z jednotlivých oravských regionů. Každou středu zde představují své umění např. hrnčíř, tkadlec, košíkář, dráteník a jiní lidoví řemeslníci.

Děti budou určitě nadšené z mnoha domácích zvířat a mohou si i vyrobit nějaké vlastní dílko třeba na hrnčířském kruhu. Každoročně se zde v srpnu (letos 7.–9. 8.) konají Podroháčské folklorní slavnosti s ukázkami tradičních lidových řemesel. Milovníci historie si nesmějí nechat ujít jednu z největších turistických atrakcí severního Slovenska – Oravský hrad. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny a děti do šesti let mají vstup zdarma.

4. Najděte (chyťte) si něco na zub

V oravském regionu si můžete zasoutěžit, kdo z rodinky najde víc hub. Orava je totiž jeden velký houbařský ráj, každý majitel chaty či penzionu vám jistě poradí, kde je nejbližší „houboviště“.

V případě, že chodíte radši na borůvky, máte jedinečnou příležitost – lesní mýtinky jsou tady v borůvkové sezoně přímo obsypané slaďoučkými plody. Čerstvý borůvkový koláč nebo lahodný koktejl… Kdo by odolal?

Možná máte v rodině nadšeného rybáře – ten bude jistě uchvácen místy, kam chodili lovit ryby i Jan Werich nebo Jozef Króner. Oblíbenou rybářskou lokalitou je kromě Oravské přehrady i vodní nádrž Tvrdošín.

5. Duchové, strašidla, neandertálci

Dalším výchozím bodem pro vaše výlety může být Banská Bystrica, jejíž okolí nabízí spoustu zajímavých míst. Zajeďte se podívat například do Bojnice – města proslaveného hlavně nejstarší a nejznámější zoo na Slovensku a také jedním z nejkrásnějších zámků. V termínech 29. 4.–3. 5. 2009 nebo 6. 5.–10. 5. 2009 se zde bude právě konat Mezinárodní festival duchů a strašidel.

Nebo se vydejte po stopách neandertálců! V historickém centru Bojnice se v areálu Prepoštské jeskyně nachází Muzeum pravěku. Otevřeno je v květnu jen o víkendech, od června pak denně.

Dokonalou atmosféru pravěku si můžete vychutnat o čtvrtcích či sobotách při nočních prohlídkách za svitu hořících loučí. Že jste se z těch všech pralidí a mamutů zapotili? Ponořte se do průzračných vod bojnických lázní!

6. Liptov nabízí spoustu tipů na výlet

Možná vás putování zanese směrem na Liptov. Potom si nenechte ujít termální lázně Bešeňová. Léčivé prameny jsou kromě blahodárných účinků na pohybové, dýchací a močové ústrojí ideální i na zlepšení kvality pleti a díky obsahu lithia také na zlepšení stavu psychiky. Děti se zde vyřádí v dětských bazénech s toboganem a dalšími vodními atrakcemi. Vlkolínec je další z místních unikátů.

Vesnička zapsaná roku 1993 do seznamu chráněných památek UNESCO je dnes městskou částí Ružomberka – nachází se v pohoří Velká Fatra ve výšce 718 m. n. m. Tento „živý“ skanzen s řadou vzácných historických staveb má dodnes několik stálých obyvatel. Můžete sem vyrazit autem (parkoviště je přímo u vesničky) nebo pěšky z Ružomberka.

Chcete svým ratolestem udělat radost? Pak nasedněte ve Ski Parku Ružomberok na osmimístnou kabinkovou lanovku, která vás doveze až do střediska Malinô Brdo, kde si můžete zaplavat na hezkém koupališti.

Lanovka je totiž v provozu i během letní sezony. Odsud je ideální příležitost podniknout například túru okolo Sidorova či vychutnat si výšlap po hřebeni Velké Fatry směrem na Smrekovicu. Pokud jste si s sebou přivezli kola, určitě vyzkoušejte místní cyklotrasy – vyberou si zde pohodoví cykloturisté i ti zdatnější, kteří se nebojí větších kopců. Blízko Ružomberka stojí za viděnou také 60 metrů vysoký Brankovský vodopád. Byl vyhlášen národní přírodní památkou a je významným a hojně navštěvovaným místem Velké Fatry.

7. Střípky ze Slovenského ráje

Jako v době ledové si budete připadat v jednom z nejvzácnějších přírodních útvarů na Slovensku – v Dobšinské ledové jeskyni. Proudící chladný vzduch a zaledněné vnitřní prostory vytvořily v útrobách jeskyně překrásné útvary.

Je těžké vybrat z tolika krásných míst jen pár, když za viděnou stojí všechna…. Třeba Geravy – rozlehlá vápencová náhorní plošina s množstvím krasových útvarů, na kterou vás doveze sedačková lanovka z Dediniek. Plošinu ohraničují vrcholy Suchého vrchu, Červené skály, Holého kamene a Gačovské skály. Na Velké Polaně stojí horský hotel, kde se můžete třeba u zmrzlinového poháru pokochat výhledem do okolí. Vaše děti budou nadšené z koní, na kterých se tu mohou i projet.

Ráj

Severozápadní část Slovenského ráje tvoří hlavně překrásné rokliny – Suchá Belá, Velký Sokol, Prielom Hornádu... Ideálním východiskem pěších výletů je Podlesok v údolí potoka Velká Biela voda. Mnohé stezky však vedou kaňony, po dřevěných lávkách nebo musíte vylézt po žebříku či pomocí řetězů – s malými děti tedy tyto túry raději nepodnikejte. Při výběru trasy výletu vždycky pozorně prostudujte mapu, aby vás nezaskočilo převýšení a náročný terén. V ideálním případě se poraďte s ochotnými starousedlíky.

Užijte si to Slovensku podle svých představ a ve zdraví se vraťte!

Pár perliček na závěr:

  • Dobšinská ledová jeskyně se stala v r. 1887 první jeskyní v Evropě s elektrickým osvětlením a až do roku 1946 zde bylo během celého roku povoleno bruslit.
  • Oravský hrad vyšel v roce 2007 na slovenských známkách v hodnotě 21 Sk. Protože celkový náklad známek byl pouze 3200 ks, mají velkou sběratelskou hodnotu.
  • Spišský hrad je jedním z nejrozsáhlejších hradů na světě.
  • V obci Kremnické Bane se nachází střed Evropy.
  • Největší stalagmit na světě je v Krásnohorské jeskyni ve Slovenském krasu. Vysoký je 32,7 metru a široký 14 metrů.

Více o Slovensku se dočtete na www.lideazeme.cz.

maminka predplatne
Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Fatra, Termální bazén, Noční prohlídka, Velký šok, Náročný terén, Meander, Dílko, Ráj, Čistý vzduch, Pěší výlet, Tatry, Řemeslníci, Lanovka, Krásná příroda, Roh, Slanina, Horský hotel, Dětský bazén

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Malijka porodila devaterčata! Že jich má v břiše tolik, netušili ani lékaři!

Horoskopy

Lev Komunikace s nadřízeným je snadná a dobře si spolu rozumíte. Přicházíte s novými nápady, ale nikomu je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Herman, Vsevolod, Pankrác

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné