[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Rakovina vaječníků je sedmým nejčastějším nádorovým onemocněním a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Tuto diagnózu si bohužel každý rok vyslechne také více než 900 žen v Česku, zhruba 600 z nich na následky choroby umírá.
Nejčastěji se onemocnění objevuje u pacientek nad 50 let, výjimkou ale nejsou ani ženy třicetileté. Co sledovat, proč naslouchat svému tělu a jak poznáte, že byste mohla být ohrožena i vy?
Jde o zhoubné onemocnění, které se, stejně jako některé další typy nádorů, dlouho nijak výrazně neprojevuje. V tom je jeho zákeřnost. Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány a vy se začnete cítit „divně“.
Prvotním příznakem, který popisuje většina žen, je nápadné zvětšování objemu břicha, hovoří se proto často o takzvaném syndromu malé sukně.
Skryté nebezpečí rakoviny vaječníků je také v tom, že většinu příznaků můžete snadno zaměnit za jiné, méně závažné zdravotní potíže (nadýmání a trávicí obtíže, endometrióza, premenstruační syndrom apod.).
Neváhejte navštívit svého lékaře, když pozorujete, že se vám nevysvětlitelně zvětšil objem břicha, trpíte bolestmi nebo tlaky v podbřišku, trápí vás nadýmání, nechutenství, poruchy vyprazdňování stolice, pálení žáhy nebo jiné nevolnosti, únava a vyčerpanost, také ale pocit krátkého dechu a dýchavičnost. Podle lékařů se nezřídka objevuje také časté močení, zácpa a problémy s menstruačním cyklem. V případě, že vyšetření potvrdí zhoubný nádor, hraje zcela zásadní roli včasné zahájení léčby.
U tohoto typu nádorového onemocnění hraje dědičnost velkou roli. Nedědí se však samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni genová mutace BRCA1 a BRCA2.
„Nějakou formou zhoubného nádoru onemocní v ČR každý třetí člověk. U menší části pacientů, zhruba u 5 až 10 procent, u rakoviny vaječníků dokonce až u 30 procent, víme, proč nádory vznikají – je to na základě dědičné dispozice, genetického defektu. V gynekologii jde především o riziko vzniku rakoviny vaječníků, prsů a děložní sliznice,“ uvádí profesor Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce.
Vysvětluje dále: „Za tuto dědičnou dispozici jsou nejčastěji zodpovědné mutace genů BRCA1 a BRCA2. Nositelé těchto mutací mají celoživotně významně zvýšené riziko vzniku rakoviny, a to především prsu (až desetinásobně) a vaječníků (až třicetkrát). V Česku nese tuto genetickou dispozici každý 750. člověk.“
Jestliže máte v rodině ženy, které těmito nádory onemocněly, máte možnost dohodnout se se svým ošetřujícím lékařem – gynekologem o možnosti genetického otestování. Pokud se při testu potvrdí výše zmíněná genová mutace, je možné provést preventivní operaci, která riziko vzniku nádoru významně sníží. Jde o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy.
Bohužel, ani přes pokročilé možnosti moderní medicíny zatím ještě stále neexistuje jednoznačně spolehlivá metoda, která by dokázala onemocnění zabránit nebo ho zachytit v raném, tedy potenciálně dobře vyléčitelném stádiu. Ženy většinou přivádí k lékaři až příznaky pokročilých stádií. Z tohoto důvodu lékaři apelují na ženy, aby případné obtíže nepovažovaly za banalitu a vyhledaly pomoc při jakémkoli podezření, kdy mají pocit, že by něco nemuselo být v pořádku.
Riziko vzniku onemocnění částečně snižuje těhotenství a užívání hormonální antikoncepce. Proč? Těhotenství a kojení znamená menší počet proběhlých ovulačních cyklů, čímž klesá pravděpodobnost vzniku nádoru vaječníků. Hormonální antikoncepce snižuje riziko dokonce téměř o polovinu, ale pouze za předpokladu, že se užívá pět a více let.