Maminka.czRakovina

Rakovina vaječníků: Nemoc, která začíná nenápadně! Pozor na syndrom malé sukně!

10. 11. 2020
Rakovina vaječníků: Nemoc, která začíná nenápadně! Pozor na syndrom malé sukně!
Přesto, že patří mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, o rakovině vaječníků se příliš nemluví a ženy o tomto riziku moc netuší. Co byste měla vědět a kdy je na místě zbystřit a obrátit se na lékaře?

Rakovina vaječníků je sedmým nejčastějším nádorovým onemocněním a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Tuto diagnózu si bohužel každý rok vyslechne také více než 900 žen v Česku, zhruba 600 z nich na následky choroby umírá.

Nejčastěji se onemocnění objevuje u pacientek nad 50 let, výjimkou ale nejsou ani ženy třicetileté. Co sledovat, proč naslouchat svému tělu a jak poznáte, že byste mohla být ohrožena i vy?

První varovné příznaky snadno přehlédnete

Jde o zhoubné onemocnění, které se, stejně jako některé další typy nádorů, dlouho nijak výrazně neprojevuje. V tom je jeho zákeřnost. Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány a vy se začnete cítit „divně“.

Přiznání: Nezamilovala jsem se do miminka hned po porodu. Jsem divná?

Prvotním příznakem, který popisuje většina žen, je nápadné zvětšování objemu břicha, hovoří se proto často o takzvaném syndromu malé sukně.

Skryté nebezpečí rakoviny vaječníků je také v tom, že většinu příznaků můžete snadno zaměnit za jiné, méně závažné zdravotní potíže (nadýmání a trávicí obtíže, endometrióza, premenstruační syndrom apod.).

Angelina Jolie si nechala odstranit vaječníky! Podobné operace podstupují ženy i v Česku!

Kdy vyrazit k lékaři?

Neváhejte navštívit svého lékaře, když pozorujete, že se vám nevysvětlitelně zvětšil objem břicha, trpíte bolestmi nebo tlaky v podbřišku, trápí vás nadýmání, nechutenství, poruchy vyprazdňování stolice, pálení žáhy nebo jiné nevolnosti, únava a vyčerpanost, také ale pocit krátkého dechu a dýchavičnost. Podle lékařů se nezřídka objevuje také časté močení, zácpa a problémy s menstruačním cyklem. V případě, že vyšetření potvrdí zhoubný nádor, hraje zcela zásadní roli včasné zahájení léčby.

Je rakovina vaječníků dědičná?

U tohoto typu nádorového onemocnění hraje dědičnost velkou roli. Nedědí se však samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni genová mutace BRCA1 a BRCA2.

„Nějakou formou zhoubného nádoru onemocní v ČR každý třetí člověk. U menší části pacientů, zhruba u 5 až 10 procent, u rakoviny vaječníků dokonce až u 30 procent, víme, proč nádory vznikají – je to na základě dědičné dispozice, genetického defektu. V gynekologii jde především o riziko vzniku rakoviny vaječníků, prsů a děložní sliznice,“ uvádí profesor Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce.

Vysvětluje dále: „Za tuto dědičnou dispozici jsou nejčastěji zodpovědné mutace genů BRCA1 a BRCA2. Nositelé těchto mutací mají celoživotně významně zvýšené riziko vzniku rakoviny, a to především prsu (až desetinásobně) a vaječníků (až třicetkrát). V Česku nese tuto genetickou dispozici každý 750. člověk.“

Jestliže máte v rodině ženy, které těmito nádory onemocněly, máte možnost dohodnout se se svým ošetřujícím lékařem – gynekologem o možnosti genetického otestování. Pokud se při testu potvrdí výše zmíněná genová mutace, je možné provést preventivní operaci, která riziko vzniku nádoru významně sníží. Jde o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy.

Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Existuje prevence?

Bohužel, ani přes pokročilé možnosti moderní medicíny zatím ještě stále neexistuje jednoznačně spolehlivá metoda, která by dokázala onemocnění zabránit nebo ho zachytit v raném, tedy potenciálně dobře vyléčitelném stádiu. Ženy většinou přivádí k lékaři až příznaky pokročilých stádií. Z tohoto důvodu lékaři apelují na ženy, aby případné obtíže nepovažovaly za banalitu a vyhledaly pomoc při jakémkoli podezření, kdy mají pocit, že by něco nemuselo být v pořádku.

Riziko vzniku onemocnění částečně snižuje těhotenství a užívání hormonální antikoncepce. Proč? Těhotenství a kojení znamená menší počet proběhlých ovulačních cyklů, čímž klesá pravděpodobnost vzniku nádoru vaječníků. Hormonální antikoncepce snižuje riziko dokonce téměř o polovinu, ale pouze za předpokladu, že se užívá pět a více let.

Saunováním proti virům? Funguje to na děti i dospělé
Miluše Bittnerová: Dítě ve dvaceti bych nezvládla! Ještě, že jsem rodila po čtyřicítce
maminka predplatne
Témata: Zdraví, Nemoc, Zdraví žen, Nemoci, Rakovina, Bolesti břicha, Sukně, Riziko vzniku, Lékař, Nemo, Nádor, Česká republika, Rakovina vaječníků, Michal Zikán, Mutace, Onemocnění, Nádorové onemocnění, Nemocnice na Bulovce, Příznaky

Mohlo by vás zajímat
Víte, jak obléct miminko do teplého počasí? Poradíme vám, jak předejít přehřátí
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Harper Beckham dostala rodiče dojemnými vzkazy. Co všechno jim napsala?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat

Horoskopy

Štír Pomalými krůčky se přibližujete k profesnímu úspěchu a zdokonalujete se v oblasti, která je vám velmi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Blažena, Blaženka, Jason

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné