Maminka.czSlavné maminky

Rakovině je jedno, jestli jste máma, říká známá herečka, která podstoupila mastektomii. Které další maminky ji prodělaly?

Dita Mrázková 21.  4.  2024
S upřímnou zpovědí přišla před pár týdny americká herečka Olivia Munn. Mamince teprve dvouletého syna byla diagnostikovaná invazivní rakovina prsu. Na síti se podělila o své intimní pocity po těžkém zákroku, za které sklidila velkou podporu. Které další mámy podstoupily mastektomii?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mastektomii, tedy chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna celá mléčná žláza až na výjimky i s prsním dvorcem a bradavkou, dostala do povědomí především hollywoodská ikona, herečka Angelina Jolie. Šestinásobná máma je nositelkou vadného genu BRCA1 a obě prsa si nechala z důvodu vysokého rizika odstranit dobrovolně. Na rakovinu totiž zemřela v pouhých 56 letech hereččina matka.

VIDEO: Herečka Michaela Kuklová 3 roky po rakovině prsu: Léky mají vedlejší účinky!

Které další známé osobnosti z řad maminek mají s mastektomií zkušenost?

Olivia Munn (43)

Americkou herečku loni touto dobou čekalo natáčení sci-fi filmu v Německu. Jenže osudu (a zdraví) člověk neporučí. Místo práce ji čekala série onkologických vyšetření a následná krutá diagnóza. Invazivní rakovina obou prsů v prvním stadiu. V květnu 2023 podstoupila maminka dvouletého syna Malcolma desetihodinový zákrok, dvojitou mastektomii, disekci lymfatických uzlin a chirurgické ošetření bradavek. 

Klepněte pro větší obrázek

Při operaci lékaři objevili v pravém prsu invazivní karcinom o velikosti mandarinky. "Když mi to lékaři po operaci oznámili, vlastně mě to uklidnilo a ujistilo v tom, že jsem se rozhodla správně," řekla herečka v rozhovoru pro magazín People. Na sociálních sítích se nebála sdílet ani fotografie bezprostředně po zákroku a emotivní video, kde se vyzpovídala ze svých pocitů.

Klepněte pro větší obrázek

"Rakovině je jedno, jestli jste máma. Prostě udeří. Opravdu jsem se snažila být připravená, ale pravdou je, že mě nic nemohlo připravit na to, jak se budu cítit, jak to bude vypadat, jak to emocionálně zvládnu. Bylo to mnohem těžší, než jsem čekal​a. Když jsem se viděla poprvé, zhroutila jsem se," přiznala. Po operaci jí zůstaly nejen jizvy, ale i promáčkliny. Na podzim loňského roku musela kvůli potenciálnímu riziku rakoviny podstoupit hormonální terapii na uměle vyvolanou menopauzu. Návaly horka, řídnoucí vlasy i obrovské vyčerpání však Olivia brala už s nadhledem.

V těchto dnech jí dělá největší radost její syn Malcolm, kvůli kterému našla tu největší sílu bojovat. Podporu herečce vyjádřily na síti i její kolegyně z řad maminek, Amy Schumer, Penélope Cruz nebo Reese Witherspoon.

Témata: Slavné maminky, Mateřství, Děti slavných, Rodičovství, Instagram, Celebrity, Inspirativní ženy, herečka, zpěvačka, Emoce, mateřská láska, Angelina Jolie, modelka, Michaela Kuklová, plastická chirurgie, Rakovina, Rakovina prsu, prsa, Radana Labajová, Genetika, hormony, Mastektomie, Návaly, Menopauza, People