Maminka.czRodina

Ráno s úsměvem a bez zbytečného stresu. Jak na to?

Podle rychlé ankety, kterou jsme mezi maminkami i dětmi dělali, malí neposedové nejvíc ze všeho nenávidí rána všedního dne. Kupodivu stejně jako maminky. Děti proto, že musejí vstávat, maminky kvůli honičce, která k němu neodmyslitelně patří. Nemohlo by to ale být také trochu jinak?
, Časopis Maminka
12. 1. 2013
Ráno s úsměvem a bez zbytečného stresu. Jak na to?

Ve většině rodin je to stejné. Maminka vstává kolem šesté hodiny ráno proto, aby stihla vypravit sebe, dát si osvěžující sprchu a pak během přípravy svačiny pro školou povinné potomky volat směrem do dětského pokoje, že už je opravdu načase vylézt z postele a začít se oblékat, protože v českých školách od dob Františka Josefa vyučování začíná v osm hodin ráno a nikdo na tom zatím nic nezměnil…

Maminky, které děti nemají školou, ale školkou povinné, jsou osvobozené od přípravy svačiny, zase mají více práce s oblékáním samotného mrňouska, který většinou stávkuje, chtěl by se mazlit a jim při pohledu na jeho tělíčko, kterak se zavrtává do matrace, srdce usedá.

Ve finále jsou na tom ale obě úplně stejně, když dosednou na své místo na pracovišti, mají pocit, jako by za sebou už jednu šichtu měly, na to, že si kdysi v noci dávaly ranní sprchu, si nepamatují a vlastně ani nevědí, jestli děti dodaly do těch správných ústavů a s požadovanými pomůckami. Co když starší syn přinese místo papírů na výtvarku žaludy, které měla donést dcerka do školky?

Nepanikařte, existuje způsob, jak si ráno zpříjemnit, jen musíte vědět, jak na to.

1.Snídani nemusíte chystat na poslední chvíli.

Podle průzkumu většina maminek stejně podlehne a ráno nabízí svým dětem slazené cereálie, a ty se přes noc nezkazí. Proč byste si tedy stůl pro snídani nemohla připravit večer a ráno mít o pár minut víc sama pro sebe? Pak už stačí jenom vyndat z ledničky mléko a uvařit kakao, čaj nebo jiný nápoj, který vaše ratolesti po ránu akceptují.

Jak ne: Víte, že se vaše děti u snídaně loudají, vždy je ale raději vzbuďte o pár minut dříve a dopřejte jim čas na nastartování organismu. Ranní doplnění paliva je pro ně nesmírně důležité. Bez něj by se totiž mohlo stát, že usnou nad písemkou nebo při ranní rozcvičce. A to byste přece nechtěla.

2.Svačinová story.

Pokud budete po ránu zjišťovat, jaká dobrota by udělala vašemu potomkovi radost o velké přestávce, ztratíte drahocenné minuty plkáním
bez jakéhokoli hlubšího smyslu. Dítě po ránu není schopno komunikovat, uvažovat a hlavně spolupracovat.

Takže si svačinky připravujte raději večer, před spaním a nechte si je klidně zmrazit. Pokud je ráno kolem šesté vyndáte z mrazničky, budou
ve správný svačinový čas svěží a nezkažené. Tak to dělají kupříkladu maminky ve Španělsku a jejich dobroty, bagetu se šunkou a zeleninou, děti milují. Osvěžující je jak v parných letních měsících, tak i v zimě.

====Jak ne:==== Nedávejte místo svačinového boxu dítěti dvacku,
aby si samo koupilo něco v automatu nebo v samoobsluze na rohu. Tak mu přísun energie, kterou pro práci mozku potřebuje, rozhodně nedodáte. Zeleninu ani sýr si totiž nekoupí a můžete si být stoprocentně jista, že za vaše peníze posvačí super žvýkačku s práskacími kuličkami a podobně.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Úsměv, Stres, Ráno
Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost
Poradna: Nákup dárků v eshopech. Jak řešit výměnu zboží?
Tyhle 3 dárky na Vánoce nikomu nekupujte
Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu