Maminka.czVýživa a stravování

Recept na masopustní koblížky - provedeme vás krok za krokem

Sice nejsou zdravé, ale jsou, zvláště ty domácí, nebesky dobré. Pokud je v souladu se staročeskými tradicemi naservírujete rodině jen na masopust, svět se nezboří. Naopak! Padne vám k nohám, bude vás velebit a možná i prosit, ať tu dobrotu smažíte častěji.
2. 3. 2014
Recept na masopustní koblížky - provedeme vás krok za krokem

Čím je doba uspěchanější, čím více jsme vykořeněni z širokého rodinného kruhu i malých společenství, které se přirozeně vytvářely na vesnicích, malých městech a třeba i farnostech, čím více se vzdalujeme přírodě a přetrháváme kořeny, které nás poutají k našim předkům, tím více nás přitahují dávné tradice a zvyky.

Jako by nás tyto křehce navázaná pouta opět svazovala s tím, co bývalo po staletí pevné, o co se dalo opřít. Jednou s takových velmi starých, krásných českých tradic je masopust. Tento v minulých desetiletích poněkud zapomenutý svátek opět ožívá a spolu s ním i některé sladké tradice…

Vůně masopustu – vůně kolih

Masopust je pohyblivý lidový svátek v období mezi Vánocemi a Velikonocemi, doba veselí a hojnosti mezi dvěma významnými postními obdobími. Vrcholem masopustních oslav (taneční zábavy, zabíjačky, ale tradičně i svatby) je Tučný čtvrtek (poslední čtvrtek masopustu), k němuž patřila zabíjačka a zabíjačkové hody. A dále také poslední tři dny masopustu; neděle, pondělí a úterý.

V těchto dnech se konaly rozpustilé průvody masek s mnoha různorodými krajovými obyčeji. Konec masopustu důstojně ukončila tzv. Popeleční středa, která odstartovala 40 denní období půstu před Velikonocemi. I přes různorodé masopustní zvyky panující v jednotlivých koutech naší země, byste si všude pochutnali na nadýchaných, vláčných a sladce voňavých koblihách.

Masopustní koblížky

Ingredience: 500 g polohrubé mouky, 70 g moučkového cukru, 60 g másla, 2 lžíce rumu, 3–4 žloutky, 250 ml mléka, celé droždí (42 g), 1 vanilkový cukr, náplň (tužší marmeláda nebo povidla, maková směs), olej na smažení

Postup krok za krokem:

1. Nejprve si musíme připravit kvásek; do většího hrnku rozdrobíme droždí, přidáme 50 ml vlažného mléka, 2 lžičky cukru, 2 lžičky mouky, vše promícháme a necháme na teplém místě, dokud kvásek nevzejde.

2. Než kvásek nabude (cca. 20 min.), utřeme žloutky se změklým máslem, moučkovým i vanilkovým cukrem a rumem.

3. Do mísy s moukou s citem vmícháme vzešlý kvásek, utřené žloutky a vlahé mléko. Těsto důkladně propracováváme do té doby, až se pěkně odlepuje od vařečky a dělají se na něm „puchýře“.

4. Hotové těsto lehce zaprášíme moukou, mísu překryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout (cca. 45 min.).

5. Těsto rozválíme na pomoučeném válu na asi 7 mm tenký plát, ten pak rozdělíme na dvě stejné půlky.

6. Na jednu půlku nanášíme v předem vyměřených rozestupech kopečky tuhé marmelády, když je hotovo, opatrně plát s kopečky překryjeme druhou půlkou rozváleného těsta (můžete jej z jedné strany lehce navlhčit, aby lépe přilnulo).

7. 7. V místech, kde se kopečky marmelády rýsují pod těstem, vykrojíme sklenicí nebo vykrajovátkem koblihy. (Pokud se plnění bojíte, vyválejte plát silnější a smažte jen vykrájená neplněná kolečka a marmeládu dávejte navrch.)

8. Hotové koblížky necháme na válu odpočinout a dokynout.

9. Mezitím zpracujeme odkrojené zbytky; vyválíme je asi na 7 mm tlusté dlouhé válečky, ze kterých „umotáme“ kobližkově pletýnky či uzly. Než usmažíme koblížky, pletýnky dokynou.

10. Konečně se pustíme se do smažení; nešetříme olejem (nebo čistým sádlem – nepřepaluje se), koblihy klademe do rozpáleného oleje (koblihy musí plavat) a POMALU smažíme po obou stranách. Koblihy lze smažit i ve fritovacím hrnci (na 140°C). Koblihy se nesmí dotýkat dna, ani jedna druhé. Do koblih během smažení nikdy nepícháme vidličkou!

11. Horké koblížky klademe na papírové ubrousky, abychom je zbavili přebytečného tuku, poté je obalujeme v moučkovém cukru a zásadně ničím nepřiklápíme – zvlhly by.

Náš tip:
1/3 mouky lze nahradit jemně mletou celozrnnou špaldovou moukou, v takovém případě však zvýšíme i množství droždí zhruba o 10 g (asi ¼ klasické kostičky). Koblížky lze též poněkud alternativně upéct na lehce vymaštěném pečícím papíře v troubě (při teplotě 200 °C cca 10–15 min.). Koblihy po upečení potřeme rozpuštěným máslem – chuť takových koblížek je však úplně jiná (spíše buchtová).

Témata: Výživa a stravování, Recept, Řeč, Hotové těsto, Krok, Marmeláda
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu