Maminka.czCukroví

RECEPT: Vosí hnízda, kuličky, kornoutky nebo kokosky? Vyzkoušejte luxusní cukroví s medem

Simona Procházková 9.  12.  2023
Máme pro vás čtyři božské recepty na vynikající vánoční cukroví s medem, které okouzlí vzhledem i chutí a udělá spoustu parády na každém svátečním stole. A navíc to nezabere ani moc času a hravě to zvládnete i s dětmi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Medové kokosky

Budete potřebovat:

4 bílky

1 lžíci lučního medu

trošku vanilky

120 g strouhaného kokosu

Klepněte pro větší obrázek

Postup:

Bílky spolu s medem vyšlehejte do sněhu, do kterého postupně přimíchejte kokos a vanilku. Následně vytvořte souměrné kuličky, které dejte na pečicí papír. Pečte při 120 °C asi 40 minut.

VIDEO: Tradiční pracny - Recept od babičky

Medová vosí hnízda

Budete potřebovat:

na těsto

20 dkg piškotů + piškoty na spodek hnízda – podle počtu kusů (cca 25 kusů)

10 dkg moučkového cukru

8 dkg másla

4 lžíce rumu

1 lžíci kakaa

4 lžíce lučního medu 

formičku na vosí hnízda

na náplň

1 lžíci kondenzovaného mléka

2 lžíce rumu

1 žloutek

10 dkg másla

8 dkg cukru

Klepněte pro větší obrázek

Postup:

Rozemelte nebo rozdrťte piškoty, ke kterým následně přidejte ostatní suroviny potřebné pro přípravu těsta. Vypracujte hladkou hmotu a až nakonec přidávejte med, dokud nebude mít těsto správnou konzistenci. Těsto pak zabalte do fólie a vložte aspoň na hodinu do ledničky.

Mezitím si připravte náplň. Vyšlehejte ze všech surovin hladký krém. Vyložte si piškoty, na které opatrně kápněte rum. Formičku vysypte cukrem a vtlačte do ní ztuhlé těsto z ledničky. Vařečkou vytvořte prohlubeň, do ní nalijte náplň. Uzavřete piškot. Takto postupujte u všech hnízd.

Medovníkové kuličky

Budete potřebovat (na asi 20 kuliček):

 na těsto

500 g hladké mouky

2 vejce

4 lžíce lesního nebo lučního medu

200 g cukru moučky

60 g másla

2 lžičky jedlé sody

na krém

250 g másla

1 plechovku karamelového kondenzovaného mléka

Klepněte pro větší obrázek

Postup:

Do větší misky nalijte rozpuštěné máslo a tekutý med. Pokud má tužší konzistenci, stačí ho prohřát ve vodní lázni do 60 °C.  Přidejte vejce a cukr a míchejte, dokud se vše hezky nepropojí. Mouku smíchejte s jedlou sodou, nasypte do misky a vyhněťte těsto. To pak rozválejte na pečicím papíře na dvě stejně vysoké placky (dva plechy). Pečte je asi 10 minut na 180 °C a pak nechte vychladnout.

Nyní je čas na přípravu krému. Kondenzované mléko smíchejte se změklým máslem. Až vám vychladne těsto, rozdrťte ho či rozmixujte na malé drobečky. Asi dvě hrsti si dejte zvlášť, ty přijdou navrch, zbytek nasypte do krému a promíchejte. Pak přikryjte a dejte na dvě hodiny do lednice.

Ze vzniklé medové směsi vytvarujte kuličky, ty obalte ve zbylých drobečcích, přidat můžete i rozmixované ořechy. Kuličky ideálně vkládejte do papírových košíčků a dejte je zpátky do lednice.  

RECEPT: Linecké cukroví a vanilkové rohlíčky nesmí na vánočním stole chybět

Medové kornoutky

Budete potřebovat:

200 g hladké mouky

50 g lesního medu

1 vejce

165 g moučkového cukru

½ lžičky jedlé sody

čokoládu na vaření

Klepněte pro větší obrázek

Postup:

Ze všech surovin vytvořte těsto a nechte ho alespoň půl hodiny odpočinout v ledničce.  Pak na pečicím papíře nebo moukou posypané ploše rozválejte tenký plát a vykrájejte zhruba 5 až 6 cm velká kolečka.

Nyní si předehřejte troubu na 160 °C. Kolečka nedávejte hromadně na plech, jak jste zvyklí od jiných druhů cukroví, ale pouze po třech a nechte je pár minut péct. Následně je vytahujte a opatrně tvarujte kornouty nebo pomocí druhého konce vařečky tvořte trubičky. Širší stranu trubičky namočte do horké čokolády a nechte zatuhnout.

Kornoutky či trubičky můžete plnit libovolným krémem (jednoduchý návod na krém je u minulého receptu), šlehačkou apod.

Klepněte pro větší obrázek
TIP: Na cukroví se skvěle hodí pastovaný luční med od českých včelařů Medokomerc.
Témata: Recepty, Cukroví, Tradice, Vánoce, Cukr, inspirace, Advent, pečení, luxus, Vánoce 2022, lednice, Hnízdo, Lžíce, Namo, Máslo, Piškot, Kůl, Těsto, Med, Kulička