Maminka.czČasopis Maminka

Maminka cestuje: Cestování letadlem v těhotenství. Na co si dát pozor v jednotlivých trimestrech?

Iva Petrovová 15.  7.  2022
Plánujete cestovat letecky s bříškem? Pozorně si pročtěte, co udělat před odletem a kdy je naopak lepší se letadlům vyhnout. Pro každý trimestr totiž platí trošku jiná pravidla.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Létání těhotných už určitě není takové tabu jako před pár lety. Naopak, nastávajících maminek na letišti potkáte čím dál tím víc. „Obecně platí, že by těhotná měla létat jen v případě, kdy je těhotenství bez komplikací. Před odletem je dobré absolvovat návštěvu gynekologa – změří tlak, zkontroluje čípek a na ultrazvuku stav plodu. Je možné létat i pravidelně, není třeba mít obavy z toho, že například tlak v kabině vyvolá odtok plodové vody a podobně,“ říká vedoucí lékař kliniky Reprofit MUDr. Pavel Otevřel.

1. trimestr: Zkuste počkat

„V prvním trimestru se v těhotenství poměrně často vyskytují potíže typu pobolívání v podbřišku, špinění a krvácení, které však většinou nejsou významné a končí dobře. Problém ale nastává, když se tyto potíže objeví někde na letišti, v letadle nebo v zemi, kde je hůře dostupná lékařská péče, případně jazyková bariéra. Samozřejmě se pak žena chce ujistit, že je vše v pořádku, a vyhledá zdravotnickou péči. Místo dovolené pak může prožívat stres,“ vysvětluje gynekolog Pavel Otevřel, proč těhotným ženám doporučuje zvážit, zda je opravdu nutné v prvním trimestru kamkoli letět. Zároveň nastávající maminky ubezpečuje, že samotný let na výše uvedené potíže vliv nemá.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Cestování, Maminka cestuje, letadlo, Maminka, Odlet, Aerolinky, Pavel Otevřel, Letiště, Trimestr, Létání