Maminka.czČasopis Maminka

Maminka cestuje: V západních Čechách klid. Na zámek i do přírodní rezervace

Lenka Brožová 22.  6.  2022
Tady je od všeho kousek. Hrady a zámky, rozhledny, hory, rašeliniště, prameny… A vaří se tu to nejlepší pivo na světě!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Alespoň my od Plzně si to myslíme a zkuste se o tom s námi hádat! A nevtipkujte prosím, že „ze z Plzně“, my tenhle paskvil opravdu nepoužíváme. Ale tak trochu při mluvení „zpíváme“, jako že protahujeme koncovky, to zase jooo.

V Brdech a Podbrdí

Vyrostla jsem na hranici Vojenského újezdu Brdy, kam se samozřejmě nesmělo, což neznamenalo, že tam místní nechodili na houby. Díky zákazu se tu ale dochovala úžasně nedotčená příroda, nad kterou botanici jásají. Po revoluci byly postupně některé části vojenského prostoru zpřístupněny veřejnosti, čímž se de facto legalizovala neoficiální turistika, která tu už roky čile probíhala. A že to v hlubokých hvozdech vypadá všude tak trochu podobně, vyznačil zde po dohodě s Ministerstvem obrany Klub českých turistů značení. A postupně se ve zpřístupněných částech vylíhly i cyklistické trasy.

Bahna 2022

Správně Den pozemního vojska Bahna 2022. Letos se bude konat 25. června a jedná se o největší ukázku současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Hlavní téma bude tradičně obrana České republiky a možná letos aktuálnější než kdy jindy… A i když to zní drsně a trochu drsně to pak i vypadá, děti tyhle zinscenované bojůvky milují! Navíc je do kdekteré těžké techniky pustí dovnitř, což je pro mrňousky fakt zážitek. A já jsem ze Strašic, tak se tam asi potkáme. Ale nejspíš se nepoznáme, protože na Bahnech jste buď celí od bahna, nebo je takové sucho, že jste zaprášení od hlavy k patě. A když už tady u nás, „v bráně do Středních Brd“ budete, zaskočte do Muzea Středních Brd ve dvou originálních prvorepublikových budovách vojenské posádky. Za velmi mírné ceny se tu dá přenocovat v kasárnách z první republiky.

V Krušných horách a Podkrušnohoří

Ne že bych trvala na územní příslušnosti svého budoucího chotě (ostatně, potkali jsme se v Praze), ale pro rodinné návštěvy je praktické, že je z Karlovarska – bereme to jedním vrzem. Tento kraj proslavily termální prameny a lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, které jsou dokonce zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Ve stopách pohádkových bytostí

Přírodní rezervace

Mystická rozhledna

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Tipy na výlet, Maminka cestuje, mluvení, Karlovy Vary, Ježíšek, Tipy redakce, zámek, dědictví, netopýři, první republika, Boží dar, Praha, Park Boheminium, Klub českých turistů, Mariánky, Paskvil, Evropa, Krušné hory, Boží Dar?, Štola, Kynžvart, Rozhledna, Krušný, Karlov Vary