Maminka.czŠkolák

Redakční tipy na knížky na dobrou noc

I když jsme celý den v poklusu jako všechny pracující maminky a každá máme rozdílné tempo, jeden rituál s dětmi máme společný. Večerní čtení pohádek. To si nenecháme vzít.

Všechny v redakci máme děti v podobném věku - v rozmezí od osmi měsíců do sedmi let (Honzu od Eriky už do dětského věku nepočítám). Co tedy u nás momentálně nejvíce frčí?

Markéta, webeditorka, synové Kryštof (6 let), Adam (2,5 roku), Matyáš (8 měsíců)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Spánek bez pohádky na dobrou noc si nedokážeme u nás doma představit. Zatímco Adámka už více než půl roku baví Pohádky o mašinkách a Lokomotiva Tomáš a bez pohádky o vláčcích neusne, Kryštůfek tak vytříbený vkus nemá.

Momentálně čteme knížky o Jezevci Chrujdovi (Jak točí film, Jak našel velkou lásečku a jak Staví urychlovač a pak zase pomalič). Všechny tři knížky vedou malé čtenáře k zamyšlení nad chováním. Například první díl vypráví o tom, že to podstatné u lidí, stejně jako u zvířátek, nenajdeme na povrchu, ale v nitru. A že móda se rychle mění, kdežto opravdové přátelství zůstává stále. S Kryštůfkem si vždy na konci knihy povídáme o obsahu knihy a je často velmi vtipné, jak si některé věci děti vykládají po svém.

A další knihou, kterou se momentálně bavíme, je sbírka novodobé lidové poezie Jana Nejedlého Mistr sportu skáče z dortu s vtipnými ilustracemi. Některé říkánky jsou peprnější, a tak zatím hřeším na to, že máme doma prvňáčka, který si všechny básničky nepřečte... Tato kniha pobaví i dospělé, kteří zavzpomínají na školní léta. A Matyášek? Ten má pro knihy vášeň, má je k „snězení“ rád všechny :-)

Tiše, tiše, blecha spí,
kdo ji vzbudí, toho sní!

 

Erika, redaktorka, dcera Johanka (3 roky), syn Honza (15)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na nočním stolku máme rovnou celou hromadu knížek a večer nikdy nezůstaneme u jedné. Přestože vždycky před ulehnutím varuju, že bude jedna pohádka a pak se bude spinkat. Johanka miluje strašidla a strašidelné příběhy. Takže začínáme knihou Zombíkovy narozky.

Zombík Beník má oslavu a jeho kamarádi mu připravili náramnou oslavu - rozsekají ho na kousky. Pochopitelně ho zase poskládají, ale jeden kousek přece jen chybí, pes totiž utekl s jeho nohou. Ale všechno se dá nějak vyřešit. Možná to zní trochu hrůzostrašně, ale Johanka se u toho strašně směje. Pak pokračujeme knihou Sříp, škráb, píp a žbluňk, která je o malém žabáčkovi Jeronýmkovi, který se bál usnout. Je plná krásných obrázků, popisuje, jak se Jeroným chystá do postele a dělá úplně stejné věci, jako malé děti.

Pomazlí se s maminkou, tatínek mu přečte pohádku a pak hupky dupky pod peřinu. A nakonec je to velká kniha o zoo, ve které není text, ale je v ní tolik obrázků, že v ní každý večer objevíme něco nového k vyprávění. Johi by samozřejmě loudila dál, ale pak dojde na moje vlastní pohádky, které vedou už opravdu k usínání, protože každá legrace jednou končí a rodiče by přece jen nemuseli usínat dřív než děti.

Moje pohádky jsou na způsob... a pak tam přišel ještě jeden skřítek, a pak další a pak ještě jeden.. někdy to vypadá, že uspím dřív sebe, ale nakonec všechno dobře dopadne a skřítci Johanku dokonale uspí.

Míša, syn Rufin (2 roky)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

My zrovna čteme Špalíček veršů a pohádek od Hrubína, pořád dokola Lvího Krále nebo Pavoučka Provazníčka, a už půl roku u nás jedou Křemílek s Vochomůrkou. Modernější knížky zatím nezaznamenaly tak velký úspěch jako ty, které jsme měli oblíbené my s manželem.

Lenka, editorka, dcery Helena Anna (7 let), Lada Marie (4 roky)

Klepněte pro větší obrázek

Já a mé holčičky jsme si právě oblíbily knihu Povíš mi to? Kniha hravou a zábavnou formou podněcuje mluvní apetit, rozvíjí vyjadřovací schopnosti, slovní zásobu a jazykový cit dětí. Děti se prostřednictvím rozmanitých konverzačních témat, netradičních úkolů i slovních her učí utřídit si a zformulovat myšlenky, hrát si s jazykem a správně se vyjadřovat.

 

Aha! Rodičovství poradí jak změnit svůj vztah k dětem
Pomozte dítěti vytvořit si kladný vztah ke knihám
Aha! Rodičovství poradí jak změnit svůj vztah k dětem

 

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Váš domov, Školák, Blecha, Sbírka, Krásný obraz, Matyáš, Johanka, První díl, Vytříbený vkus, Lokomotiva, Honza, Jazykový cit, Opravdové přátelství, Redakční tip, Redaktorka, Tip, Kladný vztah, Noc, Zamyšlení, Kryštůfek, Velká kniha, Editorka

Mohlo by vás zajímat
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy

Horoskopy

Rak Ani ve snu by vás nenapadlo, že zrovna vy si oblíbíte docházení do zaměstnání. Uvědomte si, že to může…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu