Maminka.czŠestinedělí

Regenerace dělohy po porodu. Jak dlouho se zavinuje a na co se připravit?

Jana Potužníková 3.  1.  2018
Zatímco vy se zaměřujete především na své novorozené miminko, uvnitř vašeho těla se po porodu odehrávají opravdu velké věci. Především děloha prochází dalším náročným obdobím. A vy byste o tom měla něco vědět!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zatímco u netěhotné ženy je děloha velká 8 až 10 centimetrů a váží okolo 50 až 100 g, po porodu je děloha obrovská a některé zdroje uvádějí, že váží dokonce okolo 1 kg!

Děloha se se dokáže neuvěřitelně zvětšit

Aby se mohlo narodit vaše miminko, narostla vaše děloha tak, že už se nevešla jen do dutiny pánevní, kde za normálních okolností pokojně sousedí s močovým měchýřem vpředu a tlustým střevem a konečníkem vzadu. Během těhotenství vyrostla až k pupku a zasahovala do celé břišní dutiny.

Všechno kolem sebe doslova vytlačila a utlačovala. Proto jste také cítila všechno to pálení žáhy po jídle nebo byla co pět minut na záchodě… protože na všechny okolní orgány jednoduše tlačila obrovská těhotná děloha.

„To první, co v tomto směru po porodu ucítíte, tedy bude úleva. Začne se vám lépe dýchat, protože plíce a bránice budou mít najednou zase prostor pro hluboký nádech. Na močový měchýř už nebude nic tlačit, ustoupí pálení žáhy a stejně jako se bude smršťovat a přemisťovat děloha, budou se okolní orgány postupně moct vrátit na své místo,“ říká Jana Riedlová z Unie porodních asistentek (www.unipa.cz).

Zavinování dělohy po porodu: zase další kontrakce?

Samotné smršťování nebo, chcete-li, zavinování dělohy je poměrně rychlé. Co se velikosti týče, bude na konci šestinedělí děloha stejně velká nebo jen o málo větší, než když jste otěhotněla. A nejzásadnější práci v tomto směru si odbude během prvních deseti dní po porodu.

„Říká se, že se každý den až do dne desátého děloha zmenší o jeden centimetr. Při tom také sestupuje zpátky do malé pánve, na své původní místo,“ konstatuje porodní asistentka s tím, že smršťování můžete při větší vnímavosti dokonce cítit.

Vnímat je můžete vlastně jako další, byť slabší kontrakce. Protože při zavinování dělohy dochází zároveň k vypuzování tzv. očistků – směsi krve, krevních sraženin a zbytků plodových obalů.

A děloha pracuje jako sval: „Pumpuje“, smršťuje se a natahuje, a tak ze sebe vypuzuje vše, co v ní už po porodu být nemá. Osobně si například žádné kontrakce při smršťování dělohy nepamatuji. Jak ale upozorňuje MUDr. Jan Sadílek z pražské ordinace Gynhelp.cz:

„Intenzivněji tyto děložní kontrakce vnímají vícerodičky. Snad že je děloha jako sval citlivější, má u druhého nebo třetího dítě více receptorů na oxytocin, který ve smršťování hraje také velkou roli. A počítat musíme i s tzv. svalovou pamětí. Každopádně, u vícerodiček se zavinování hlídá o to více.“

Šestinedělí týden po týdnu. Tipy, které vám pomohou zotavit se po porodu

Jak podpoříte svou dělohu: maliník a ležení na břiše

Aby šlo zavinování co nejsnáze, můžete už od porodu dělat spoustu věcí, které dělohu v její práci podpoří. „Už od druhého dne po porodu ženám připomínáme, aby si lehaly na břicho. Tlak jejich vlastní váhy zavinování urychluje. Poloha na břiše také usnadňuje děloze cestu zpět do původního místa, s tím správným záklonem,“ vypočítává brněnská porodní asistentka Jana Riedlová.

Někdy se doporučuje také pokládání předmětů na bříško – ale mnohem lepší než nějaké předměty je pochopitelně samotné miminko, které si tak navíc bude moct vychutnat vaši těsnou blízkost a adaptovat se tak pro změnu na okolní svět. Můžete si tedy pomáhat navzájem.

„Běžně se doporučuje navíc pít maliníkový nebo kontryhelový čaj. Přispívají k návratu hormonální rovnováhy. A podle mých zkušeností je dobrý také čaj z kopřiv. Pomáhá srovnat krevní obraz, což je pro poporodní regeneraci jako takovou velmi důležité. Novopečené maminky mají problémy s železem, krvetvorbou… A z podobného důvodu se zdají být prospěšné také chlorella nebo zelený ječmen. A samozřejmě pestrá strava a potravinové doplňky obsahující železo,“ konstatuje porodní asistentka.

Některé výše zmíněné rady zní sice jen jako takové „babské“, ale jak mi zdůrazňoval i MUDr. Jan Sadílek: Jsou ověřené generacemi. Mně se totiž příliš nezdálo třeba už jen to polehávání na břiše. Ale je to prostě tak. Funguje!

Děloha po porodu: Jak pomoct rychlému zavinutí? Zeptali jsme se porodní asistentky

Kojení pomáhá při zavinování dělohy

Obrovskou podporou při zavinování a regeneraci dělohy je pak také kojení a především hormon oxytocin, který se při něm uvolňuje.

„Stejně jako se u porodu oxytocin postaral o to, aby děloha coby sval kontrahovala, kontrahuje pod jeho vlivem i po porodu, když se čistí a zavinuje,“ podává jednoduché vysvětlení MUDr. Jan Sadílek a odhaluje tak další, pro vás možná zatím netušené plus, které kojení má. Tentokrát pro vás.

A samozřejmě, zase platí: Čím častěji budete miminko přikládat, tím více oxytocinu se uvolní, tím lépe to půjde vaší děloze. Jen když se vrátím ještě ke zmíněným kontrakcím – právě u kojení je největší předpoklad, že je opravdu ucítíte.

Schválně, zkuste se na to zaměřit a chvilku ignorovat bolavé bradavky: Co se děje během kojení ve vaší břišní dutině, resp. v pánevní oblasti? Cítíte to? To se zavinuje vaše děloha.

Definitivně znovu ve formě?

Ptáte se, kdy na tom bude zase vaše děloha tak jako kdysi? Rozměrově tak nějak na konci šestinedělí. Za předpokladu, že budete odpočívat a odpustíte si také všechny těžké zátěže, nošení starších sourozenců novorozeného miminka a podobně.

„Vyhýbat se fyzické zátěži, pomalu a postupně přidávat vhodná cvičení na posilování pánevního dna je v šestinedělí opravdu důležité, protože pánevní dno jako takové by nemuselo náhlou velkou zátěž unést. Hlavně u vícerodiček je to rizikové! Mohlo by dojít k tzv. poklesu pánevního dna, kdy děložní čípek klesá dolů tak moc, že je bezmála vidět, jak vylézá ven z pochvy. I to už jsem ve své praxi porodní asistentky viděla. Nemluvě o tom, že ženy, které nedodrží v šestinedělí maximální fyzický klid, jsou také mnohem více ohrožené inkontinencí…“ varuje ještě porodní asistentka s tím, že v takové té TOP formě, ve stavu dokonalé regenerace, budou vaše děloha i celé tělo zhruba za rok od samotného porodu.

Aby kojení nebolelo. Jak pečovat o prsa při kojení, co dělat, když dojde k zánětu nebo kvasinkové infekci?

Co když je něco špatně?

Přestože vás v porodnici po porodu i před propuštěním pochopitelně vyšetří pohmatem a také s pomocí ultrazvuku se ujistí, že se děloha zavinuje, jak má, a pomalu sestupuje zpátky směrem do malé pánve, aby byla znovu tou „nenápadnou“, zhruba 10 cm velkou součástí vašeho těla, šestinedělí je dlouhé. Stát se bohužel může cokoliv. Třeba to, že krvácení ne a ne ustat.

„To zásadní, skutečné krvácení ustává do deseti dnů po porodu. Pak už by mělo jít spíše o špinění, které znáte ze závěru menstruace. Ale pokud je za vámi druhý, třetí týden šestinedělí a vy stále silně krvácíte, určitě se něco děje,“ říká k tomu porodní asistentka Jana Riedlová s tím, že novopečené maminky často ani neví, co by se s jejich tělem mělo po porodu dít.

A čekají na konec krvácení místo toho, aby se obrátily o pomoc. Ono totiž není čas na něco čekat. Kontrolu u gynekologa máte sice mít až na konci šestinedělí, ale v tomto případě se objednejte obratem. Zastavit se můžete také ve své porodnici. Anebo oslovte buď svou porodní asistentku, nebo tu, co najdete nejblíže k sobě. Přijede, vyšetří vás a řekne, co se děje.

„Někdy v děloze zůstávají totiž větší či menší zbytky placenty, které neumožňují stáhnutí, uzavření cév a ukončení poporodního krvácení. A pokud by šlo o ten nejzávažnější možný případ, může žena se závažnými potížemi také velmi rychle vykrvácet. Na takovou tragédii stačí i pouhá čtvrthodina!“ varuje před ignorováním příznaků potíží také MUDr. Jan Sadílek.

Právě mohutné krvácení je sice nejčastější brzy po porodu, ale dojít k němu může i několik dní poté. A pak není na co čekat.

Přirozený porod versus císařský řez

Co se také určitě nabízí, je – zda se liší regenerace dělohy po spontánním porodu a porodu vedeném tzv. sekcí neboli císařským řezem. „V druhém případě je regenerace, respektive zavinování trošku pomalejší. Ale nějaký pátý den od porodu už nepoznáte rozdíl,“ říká k tomu MUDr. Jan Sadílek z pražské ordinace Gynhelp.

Podle něj má pak na regeneraci vliv i fakt, zda došlo ke spontánnímu porodu placenty, nebo zda byl nutný lékařský zásah. Při něm se v krátké narkóze děloha vyčistí. A přestože je nepříjemné, že po porodu musíte podstoupit operaci, je fakt, že díky dokonalému vyčištění dělohy jsou pak její zavinování i regenerace o něco naopak jednodušší a rychlejší.

Očistků odchází méně, krvácení po porodu je kratší i slabší. Ale z hlediska přirozeného porodu je pochopitelně mnohem lepší, když se celý proces uzavře sám, jak velí příroda. K operativnímu konci dochází výjimečně.

Stává se to u zvlášť dlouhých porodů, kdy je po jednom či dvou dnech porodu děloha jako každý sval prostě unavená a už nenabere sílu ke kontrakcím na vypuzení placenty.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Po porodu, Miminko, Kojení, Šestinedělí, Pánevní dno, Pálení žáhy, Plodový obal, Okolní orgán, První den, Břišní dutina, Centimetr, Druhý den, Krevní obraz, Sestup, Měchýř, Vhodné cvičení, Oxytocin, Jan Sadílek, Jana Riedlová, Děložní čípek, Chlór, Bolavá bradavka