Maminka.czPorod

Registrace do porodnice: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele?“

6. 8. 2012
Registrace do porodnice: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele?“
Ohledně registrace do porodnice neplatí naprosto jednotná pravidla, jinak je tomu v Praze, jinak v menších městech. Vždy záleží na dané porodnici, ve které by budoucí maminka chtěla přivést svého potomka na svět. Potřebné informace obvykle poskytne internetová stránka daného zařízení a samozřejmě pak také návštěva konkrétní porodnice.

Když jsem byla před mnoha lety těhotná, vybrala jsem si dvě sympatické porodnice kousek za Prahou a na sklonku těhotenství jsem si tam udělala pěkný výlet. V obou porodnických mě mile přivítali, vše mi ukázali a vlídně odpověděli na mé naivní i věcné dotazy. Jednu porodnici jsem si nakonec vybrala a dohodla se na termínu návštěvy těhotenské poradny, kam by měla každá maminka na konci těhotenství zavítat. Samozřejmě, že již do „své“ porodnice. Dnes je vše trochu jinak, tedy alespoň ve velkých městech.

„Kdo dřív přijde, ten dřív mele?“

Zvláště v Praze platí: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele!“. Většina pražských porodnic, ale i některé další, vyžadují po pacientkách registraci už na začátku druhého trimestru. Po přesně stanoveném termínu uvedeném na stránkách porodnice (nejčastěji 14. týden těhotenství, dle těhotenské průkazky) už nezaručují, že vás registrují. Některé porodnice umožňují vyplnění elektronického pořadníku, což vám může ušetřit čekání ve frontě. Někde vás dokonce přes internet i zaregistrují! Jednoduše vyplníte formulář a zpět se vám vrátí email s registračním číslem, to si pak zapíšete do průkazky. V případě osobní návštěvy vám termín potvrdí a do průkazky zapíše sestra. Při osobní návštěvě v žádném případě doma nezapomeňte těhotenskou průkazku a kartičku pojištěnce.

V Praze je nejen draze a často také plno

Mimopražské maminky si při čtení o registraci do porodnice ve 14. týdnu těhotenství možná klepou na čelo. Co si to v té Praze vymýšlejí? Vždyť u nás se do porodnice hlásí v 34. nebo dokonce v 35. týdnu těhotenství, a vše je naprosto v pořádku!

Ať již pražské porodnice vede k časné registraci snaha o zlepšení péče poskytované rodičkám i snaha o lepší organizaci práce, nebo snad zajímavý marketingový tah, budoucím maminkám nezbývá nic jiného, než se situaci přizpůsobit a najít si potřebné informace a včas se registrovat. Zákon sice říká, že rodící ženu nemůže žádné zdravotnické zařízení odmítnout, ale praxe někdy bývá jiná. Navíc pokud vás i přes absenci registrace přijmou, stále se bohužel najdou osoby, které vám tuto skutečnost budou dávat patřičně najevo.

ČTĚTE TAKÉ: Chudáci děti: Nejhorší dětská jména světových celebrit

Na jaké komplikace se připravit

  1. Čtěte pozorně registrační podmínky, obvykle není možná registrace po telefonu!
  2. Na stránkách porodnice bývají vypsané přesné registrační hodiny. V jinou denní dobu vás nemusí přijmout!
  3. Mnohé vyhlášené nemocnice, zvláště v Praze, mají počet registrací na den omezený, např. na 10 těhotných denně! Proto včas zjistěte aktuální poptávku, a popřípadě v daný den vyrazte o něco dříve.
  4. Některé porodnice umožňují, aby vás osobně registrovala pověřená osoba. Raději se však dopředu informujte.
Témata: Těhotenství, Porod, Porodnice, Registrace, Pořadník

Mohlo by vás zajímat
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Býk I když není všechno podle vašich představ, snažíte se nepodléhat stresu a beznaději. Pokud jste zadaní,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné