Maminka.czZdraví

Řekni drogám NE! Projekt, který se vašim dětem vyplatí

Snížení rozsahu užívání drog v rizikové populaci dětí a mládeže a tím snížení výdajů na léčbu závislosti a s nimi souvisejících onemocnění. To jsou hlavní cíle komponovaných pořadů „Řekni drogám NE!“. Pořady se konají v rámci stejnojmenného celoplošného projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny po celé republice a letos vstoupily do osmnáctého roku trvání.
11. 10. 2012
Řekni drogám NE! Projekt, který se vašim dětem vyplatí

"Kde se vzaly drogy? Kolik stojí? Jak se získá závislost na drogách? Kamarád lítá v drogách, jak mu můžu pomoct se toho zbavit? Je po drogách lepší sex? …“To je jen několik náhodně vybraných z tisíců dotazů mladých návštěvníků pořadu „Řekni drogám NE!“. Ty jsou zaměřeny jak na informativní prevenci závislostí, zejména na prevenci obecné drogové problematiky, tak i na širší tematické okruhy rizikových oblastí, např. kriminalitu, sexuálně přenosné a jiné nemoci spojené s užíváním drog. Pořady jsou určeny žákům a studentům všech typů škol od 10 do 19 let. V rámci programu děti nejprve zhlédnou film s drogovou tematikou a pak následuje vystoupení předních odborníků zabývajících se problematikou závislostí, kteří pak s posluchači diskutují a také zodpovídají jejich písemné dotazy. „Snad se nám právě i těmi přednáškami podařilo, alespoň podle posledních údajů protidrogové centrály, že začíná ubývat lidí závislých na heroinu a tvrdých drogách vůbec.

A hlavně ubývá nitrožilních aplikací, před kterými na besedách hlavně varujeme, protože tam vzniká nebezpečí sexuálně přenosných nemocí, žloutenky typu C a AIDS,“ uvádí emeritní policejní rada plk. JUDr. Miloslav Dočekal, který v pořadech „Řekni drogám NE!“ pravidelně vystupuje a s mladými lidmi otevřeně diskutuje.

Součástí projektu je internetovýportál reknidrogamne.cz, kde najdou návštěvníci řadu užitečných informací. Kromě kalendáře, kdy a kde se pořady konají, a informace jak se na ně přihlásit, je zde především aktualizovaný seznam institucí, které se zabývají závislostmi, kontakty na komunity, ale také na postambulantní péči a odkazy na další webové stránky zabývající se závislostmi.

V neposlední řadě si zde učitelé, rodiče a případně i studenti mohou stáhnout publikace a podívat se na spoty a také filmy, které se v rámci projektu vyrábějí. Rovněž se zde či na facebooku může kdokoli na cokoli zeptat spolupracujících odborníků projektu „Řekni drogám NE!“ Projekt vstoupil do osmnáctého roku trvání a za celou dobu oslovil více než milion dětí. Pro rok 2012 je plánováno na 150 setkání.

„Je dobře, že Všeobecná zdravotní pojišťovna podporuje prevenci, ve které se spojuje snaha o zodpovědný přístup k sexualitě a odmítnutí drogy. Tato dvě nebezpečí totiž často přicházejí k mladým lidem ruku v ruce. Jsem přesvědčen o tom, že prostřednictvím těchto besed jsme zcela jistě mnohého posluchače před tímto nebezpečím zachránili,“ doplňuje známý sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc.

O úspěšnosti preventivních protidrogových pořadů mohou svědčit i výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) v České republice. Podle této studie pokračoval v roce 2011 pokles počtu mladých lidí, kteří mají zkušenost s nelegálními drogami, který byl zjištěn již v předcházejících letech. Pokles byl zaznamenán u všech sledovaných nelegálních drog, poprvé včetně konopných látek jako je marihuana nebo hašiš.

Témata: Děti, Školák, Zdraví
Mohlo by vás zajímat
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu