Maminka.czŠkolák

„Respektovat a být respektován“ - žhavý trend ve výchově dětí

16. 4. 2012
„Respektovat a být respektován“ - žhavý trend ve výchově dětí
„Respektovat a být respektován“ neboli „RaR“ se v poslední době stává mantrou mnoha rodičů hledajících klidnou cestu k smysluplnému krocení své „dravé zvěře“. Tento výchovný přístup má svá diskusní fóra, vzdělávací semináře, řadu zastánců, sympatizantů i odpůrců.

Biblí zajímavého přístupu k výchově dětí (ale i chování k sobě navzájem), který se snaží dítko brát nejen jako objekt výchovy, ale hlavně jako partnera ve výchově, je kniha s názvem „Respektovat a být respektován“ od kolektivu několika autorů (P. Kopřiva, J. Nováčková, D. Nevolová, T. Kopřivová). Hlavní myšlenky knihy lze jen stěží shrnout do několika krátkých odstavců, nicméně se pokusíme o letmé seznámení a zaťukání na pomyslné dveře. To, zda je otevřete a vstoupíte, již necháme na vás.

Dítě jako partner

Dle „RaR“ je dítě ve výchově partnerem a na základě toho se k němu rodiče chovají. Respekt a úcta k druhé osobě by ale měla být vždy oboustranná – od rodiče k dítěti a naopak. Pravý respekt a úctu si nelze vynutit sankcemi, křikem a tresty. Neboť obyčejně respektujeme a vážíme těch, kteří si to v naších očích zasluhují. Základní předpokladem je však úcta k člověku jako takovému.

Nenechte se mýlit, výchova k vzájemnému respektu není bezbřehá. Má své hranice a dohodnutá pravidla. Rodič se snaží dítě vést k vnímání a pochopení důsledků jejich nedodržení. Jednáte-li s dítětem jako s partnerem, férově s respektem k jeho osobě, bude dle „RaR“ na váš přímý a rovnostářský přístup reagovat tak, že se sníží jeho potřeba unikat k obranným mechanismům typu lhaní, negativismus, odmítání, křik apod.

Tresty nejsou žádoucí

V „RaR“ není místo pro tresty a odměny. Ano, čtete dobře, trestání i odměňování je nežádoucí, a něco na tom je. Tresty dle autorů knihy vedou k tomu, že dítko učí chovat se tak, aby se vyhnulo dalším trestům. Což je na chvíli sice příjemné, nicméně při hlubším zamyšlení vám dojde, že pokud dítě nepochopí, že vaše požadavky jsou správné a oprávněné, bude se během vaší nepřítomnosti opět chovat nežádoucím způsobem. Nicméně netrestat neznamená nereagovat! Dítě má naprosto přirozeně pocítit důsledky svého chování. Například; rozlíval-li nezbeda po pokoji vodu, i když jste se dohodli, že to dělat nebude, nedá se nic dělat, pokoj není rybník a loužičky je nutné uklidit. Teprve až je dítko utře, je opět prostor pro hraní. Pokud nezbeda ruku k dílu nepřiloží, pokojík je uzavřen. V mokru si prostě hrát nelze!

ČTĚTE TAKÉ: Hluboko do kapsy? Ušetřit se dá při nákupu i vaření. Víme jak

Na odměny zapomeňte

Podobně jako tresty jsou na tom i odměny, ty dle „RaR“ vytváří závislost na autoritě a podkopávají vnitřní motivaci k dané činnosti. Budoucí odměna vede k vykonání činnosti pouze proto, že má dítě ze spolupráce prospěch, nebo vykonává požadovanou věc výhradně pro spokojenost druhých.

Výchovný přístup (a životní filosofie) „respektovat a být respektován“ pro vás nemusí být ničím novým, někteří z nás se tímto způsobem chovají přirozeně. Další se to musí naučit, jiní volí kompromis. Avšak každému má co nabídnout, přinést nadhled nebo nový pohled.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Byt, Trend, Respekt, Nový pohled

Mohlo by vás zajímat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Býk Už delší dobu se vám honí plány k uskutečnění změny designu domácnosti. Teď jsou nápady v období…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatopluk, Svatobor, Alfréda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné