Maminka.czPracující matky

Restart kariéry mi pomohl věřit sama sobě a odbrzdit podnikání, říká maminka samoživitelka

Vanda Stöckbauerová 28.  4.  2023
Maminka Martina Vrbická se po rodičovské dovolené měla vrátit do původního zaměstnání, ale věděla, že její pozice je obsazená. Bokem už pár let podnikala, ale zatím si nevěřila natolik, aby se do svého projektu pustila naplno. Stála na křižovatce, ze které jí nakonec pomohl program Restart kariéry pro samoživitelky, který zajišťuje nezisková organizace Marter. Co se naučila? A jak může program pomoct dalším samoživitelkám?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Martino, co podle vás nejvíc brzdí mámy samoživitelky v kariéře?

Hlavním problémem je čas. Když má samoživitelka všechno stihnout, většinou jí už nezbyde čas na nějaké profesní zdokonalování, třeba posun na lépe placenou pozici nebo úplná změna profese. V tom mi právě pomohl program Restart kariéry, kdy jsem si vědomě udělala čas na sebe a své vize.

V jakém životním období jste se nacházela, když jste o programu začala uvažovat?

Zbývalo mi ještě půl roku do konce rodičovské dovolené. Měla jsem před nástupem do plného pracovního nasazení ještě čas na něčem „zapracovat”. Věděla jsem, že moje pozice byla obsazena, a tak jsem se začala připravovat na variantu, že budu hledat novou práci. Jako výživová poradkyně jsem si přivydělávala s kurzy vaření už delší dobu, ale nebyla jsem si jistá, zda by nás, mě a dceru, moje minipodnikání uživilo. Do kurzu jsem se zapsala hlavně kvůli touze a přání vyřešit, čím se budu po skončení rodičovské živit. Viděla jsem před sebou velké prázdno, které ve mně vzbuzovalo obavy z budoucnosti. Nevěděla jsem, zda ho zaplnit hledáním nové práce, nebo se věnovat více svému podnikání. Ze začátku jsem se trochu bála, ale pod vedením lektorky Petry Drahoňovské se mi podařilo snadněji postupovat po dílčích krocích, které vedly k celkové změně. Pokroky se nejvíc odrazily na mém podnikání, kde je posun vidět nejen vizuálně, ale také se mi zvýšil počet klientů. 

VIDEO:  Konflikt do života patří, zdravá asertivita je říct věci tak, jak bychom je zvládli

Když se ohlédnete zpět, s čím vám program nejvíc pomohl? Co nového jste se naučila?

Pomohl mi hlavně se sebedůvěrou. Postupně jsem si uvědomila své silné stránky a získala jsem pocit, že mám vlastně potenciálním zaměstnavatelům či klientům co nabídnout, například dobré znalosti z oblasti IT od e-mailingu až po dovednosti s grafickým programem Canva a další. Během několika setkávání s lektorkou jsem postupně přicházela na schopnosti, v nichž jsem dobrá, za které mi může někdo v budoucnu zaplatit a které mě baví dělat. A dozvěděla jsem se, jak je lépe využívat ve svém podnikání. Objevila jsem, že lépe funguje představit svou značku – svůj osobní příběh. Předtím bylo nemyslitelné, že bych se na sociální sítě ke svému projektu nechala vyfotit. Ale díky tomu, že jsem se přestala bát ukázat svůj obličej, jsem autentičtější i v  podnikání a tento nový přístup mi přinesl zvýšený zájem o moje kurzy Vařme jinak. Taky jsem pracovala na tom, jak psát životopisy a motivační dopisy, které více zaujmou potenciální zaměstnavatele. S novou sebedůvěrou jsem zkoušela odepisovat na inzeráty, které se mi sice líbily, ale u nichž jsem nesplňovala na 100 % všechny podmínky. Navíc jsem při psaní motivačních dopisů cítila, že neopakuji jen fráze, ale sama za sebe dovedu říct, proč by právě mě měli zaměstnat. Když mě pak pozvali na pohovor, cítila jsem se jistá v kramflecích a nezaskočila mě žádná otázka. 

Klepněte pro větší obrázek
Martina Vrbická

A jak nakonec dopadlo vaše dilema zaměstnání versus podnikání?

V průběhu kurzu se ozval můj zaměstnavatel a potvrdil mi, že původní pozice je již trvale obsazená, ale zároveň mi nabídl jiné místo. Cítila jsem se hodně nejistě při zvažování této alternativy, která původně nebyla ve hře, ale s rozhodováním mi zase pomohla lektorka. Motivovala mě k tomu, abych nabídku přijala a vyzkoušela ji. Její podpora mi hodně pomohla i při samotném vyjednávání se zaměstnavatelem. Díky programu jsem si uvědomila své potřeby a do jednání se zaměstnavatelem jsem šla jako rovnocenný partner, který zná svoji hodnotu na trhu práce. Nabízenou pozici jsem přijala a nelituji. Je to pro mě kariérní posun a jistota stálého příjmu. S tím, jak jsem objevila vlastní (sebe)hodnotu, se více rozjelo i moje podnikání. Častěji  se propaguji na sociálních sítích, točím reels, zbavila jsem se obavy, že na lidi budu působit „trapně”. Dávám o sobě více vědět, vymýšlím nové kurzy a spolupráce. Vlastně si uvědomuji, že ačkoliv jsem měla na začátku dilema, zda zvolit práci, nebo podnikání, na konci mám obojí a jsem momentálně spokojená. Možná časem budu řešit, že potřebuji udělat další změnu, ale nyní už vím, že se jí nebudu bát a že ji zvládnu.

Matkou na volné noze: 10 tipů, jak být OSVČ a zároveň dobrá máma

Pro maminky samoživitelky je často velký problém skloubit práci a péči o děti. Jak řešíte hlídání?

Nemám žádný speciální systém. Mám super rodinu, která mi pomáhá, a pracuji v každé volné chvilce. Když prarodiče dceru pohlídají, mohu připravovat nové kurzy nebo plánovat posty na sociálních sítích a tím posouvat své podnikání dál a dál. Nebo si můžu jen tak sednout a načerpat energii svým oblíbeným malováním. 

Kde a kdy vás můžeme potkat? 

Mé kurzy probíhají v Hradci Králové, ale pořádám i soukromé kurzy v rozumné dojezdové vzdálenosti. Aktuálně mám kurz na konci dubna Chutné obědy bez masa – jarní recepty a na konci května Zdravé mlsání. Moc ráda uvítám nové účastníky.

Máte nějaký vzkaz pro mámy samoživitelky, které váhají, zda vstoupit do programu?

Jestli potřebujete v životě udělat profesní změnu, určitě program vyzkoušejte. Může vás posunout o krůček dál k vysněné práci, kterou všechny v životě chceme. Práci, která dodá stabilitu vám i dětem, a navíc přinese smysl a energii do života. Program je navíc zdarma, takže nezatíží váš rodinný rozpočet.

Nastartujte svoji kariéru

Brzy vám končí rodičovská dovolená a chystáte se zpět do práce? Potřebujete nastartovat kariéru nebo si váš život říká o jinou velkou změnu? Přihlaste se do programu pro samoživitelky Změna startovní čáry od Marter, který vám pomůže vybudovat lepší budoucnost pro vás i vaše děti. Zkušená lektorka Petra Drahoňovská vám během dvou měsíců ukáže, jak napsat CV a motivační dopis, který zaujme, představí aktuální trendy na trhu práce a pomůže najít vaše silné stránky. V malé skupině se naučíte, jak se prezentovat, a díky mentoringu, podpoře a zpětné vazbě získáte větší sebedůvěru. Program zahrnuje 8 on-line setkání a 2 networkingová setkání naživo. Pro samoživitelky je zdarma.

Nejnovější běh programu startuje už 11. května 2023, přihlásit se můžete do 2. května. Další kola začínají v červenci a září.  

Témata: Kariéra, Inspirativní ženy, Pracující matky, Zpátky do práce, Návrat, podnikání, Petra Drahoňovská, Martino, Restart, Program, Samoživitelka, Zaměstnání, Rodičovská dovolená, Hradec Králové, Maminka, NAŽIVO

Video