Maminka.czZajímavosti

Restaurace si účtuje speciální poplatek za zlobivé děti! Jaký na to máte názor?

Andrea Machajdíková 13.  11.  2023
Když vaše dítě v restauraci zlobí, zaplatíte více. Tak to je filozofie jedné americké restaurace, která se rozhodla zpoplatnit nevhodné dětské chování. Co na to říkáte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není to tak dlouho, co po celém Česku rezonovala kauza pražského bistra, které na svých sociálních sítích zveřejnilo speciální podmínky pro dětské návštěvníky, které vyznívaly poněkud agresivně. Veřejnost se rozdělila na dva tábory – jedna část takové jednání odsuzovala, druhá měla pro podmínky bistra pochopení. 

Pražské "baby-unfriendly" bistro má vlastní pravidla pro rodiče s dětmi. Řadu z nich to pobouřilo

Pro mnohem radikálnější krok se rozhodla restaurace Toccoa Riverside v Georgii, ta si za nevhodné dětské chování účtuje speciální poplatek. Má to dokonce oficiálně uvedeno na konci jídelního lístku. Položka se jmenuje „příplatek pro dospělé“ a je u ní vysvětlení, že je určena pro ty, kteří nezvládají rodičovství, avšak konkrétní částka je neznámá. V hodnoceních na Google je velmi často zmiňováno 50 dolarů, což je v přepočtu zhruba 1200 korun. A to rozhodně není žádná malá částka. 

Provozovatel restaurace uvedl, že na tomto speciálním poplatku nevidí vůbec nic špatného. Není prý mířen na děti, ale na jejich rodiče, kteří neumí vychovávat. Zdůraznil také, že děti se musí chovat "opravdu špatně", aby personál restaurace vyhodnotil, že je právě tato rodina aspirantem na příplatek. To se ovšem neslučuje s některými komentáři v hodnocení restaurace. „Majitel mi řekl, že mi k účtu přidává 50 dolarů za chování mých dětí. Ty se přitom při čekání dívaly na tablet, pak snědly jídlo, a než jsem zaplatil, manželka je vzala ven.“ Dost možná je pro majitele restaurace nevhodné i koukání na tablet, kdo ví. 

EXKLUZIVNĚ: Žádný zákaz vstupu pro rodiče s dětmi jsme nevyhlásili. Vše je o respektu, řekl nám majitel bistra Marthy

Restaurace Toccoa Riverside je ovšem na podivné poplatky doslova specialista. Kromě příplatku za zlobivé děti si podnik účtuje také 18% přirážku za to, když hosté u jednoho stolu chtějí platit zvlášť, nebo 3 dolary za to, že jedno jídlo konzumuje více lidí. 

Každý provozovatel si pochopitelně může určit své podmínky, ale riskuje tím, že přijde o potenciální zákazníky. Ne každý se s tím totiž ztotožní. Nutno ale dodat, že restaurace má převážně kladná hodnocení, která nejvíce vyzdvihují kvalitní a velmi chutné jídlo a také krásné prostředí.

Chápeme, že děti pobíhající po restauraci jsou velké riziko. Stačí, když vrazí do číšníka, který zrovna nese plný tác pití. Ale že dítě u stolu občas zakřičí, to neovlivníte, ani kdybyste byli ten nejukázkovější rodič na světě. A co si o tom myslíte vy? Diskutujte na našem Facebooku. 

VIDEO: 10 zásad dobrého rodiče

Témata: Chování a vztahy, Kuriozita, jídlo, Sociální sítě, Zajímavosti, Děti a jídlo, dítě v restauraci, USA, restaurace, Děti, Zlobivé dítě, Poplatek, Facebook, Příplatek, Česká republika, Bistro, Chování, Google