[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Princip hry spočívá v tom, že hráči představují majitele stájí, kteří se snaží co nejvýhodněji investovat do koní a získat co nejvíce peněz sázkami na dostihy. Vítězem se stává ten, kdo nashromáždí největší majetek a zůstane jako poslední ve hře.
Nejen milovníci koní a dostihů na hru nedali dopustit. Bavila celé rodiny a klidně u ní vydržely čtyři hodiny v kuse. Napětí a zvraty až do poslední chvíle jí dodávaly výjimečnou atmosféru. Kdo by neznal Fantoma a Govoru, neboli "herky" z nejlevnější oranžové stáje, o které nebyl moc zájem. Naopak Napoliho a Narciuse, bělouše z nejdražší stáje, chtěl většinou koupit každý. Zajímavostí je, že ve hře byla použity jména skutečných dostihových koní, z nichž celá řada absolvovala Velkou pardubickou. Zatímco v herním plánu je Fantom vůbec nejlevnějším koněm, ve skutečnosti je právě tento kůň historicky prvním vítězem Velké pardubické z roku 1874. Oproti tomu Napoli, který je ve hře nejcennějším koněm, se Velké pardubické nikdy nezúčastnil.
Úspěchu hry překvapivě pomohl článek, který v roce 1985 zveřejnil deník Rudé právo. Redaktor v něm do té doby v podstatě neznámou hru pomluvil pro její kapitalistické praktiky. Vyjádřil i obavu, že může narušit morálku socialistické mládeže. Právě díky článku se hra stala prakticky přes noc absolutním hitem. Autor hry Ladislav Mareš často zmiňoval, že před tiskárnou v noci stály nákladní vozy, aby prodejci získali alespoň nějaké výtisky. Vyrábělo se jich v té době zhruba 700 kusů denně, což zdaleka nestačilo.
Letos hra slaví jubilejní 40. výročí a stále baví další generace. To potvrzují i rekordní prodeje, dosud se jí prodalo téměř 4 miliony kusů. Stabilní prodeje kolem 25 000 kusů ročně si drží i v dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství jiných her.
Dostihy a sázky prošly za čtyři desetiletí řadou změn a inovací. Dočkaly se i několika speciálů. Například v roce 2010 uvedla značka Dino na trh Dostihy a sázky Junior, které jsou určené pro děti od 5 let. Princip zůstává stejný, jen pravidla jsou jednodušší a doplněná o prvky, které jsou pro malé hráče zábavnější. Děti se ve hře starají o koně a pořizují různé vybavení a doplňky.
Při příležitosti 40. výročí se hra vrací ke kořenům. V limitované edici vychází ve stejném retro provedení, v jakém roku 1984 poprvé spatřila světlo světa. Pokud si chcete udělat radost, obnovit své vzpomínky na dětství, nebo se o ně podělit se svými potomky, můžete si ji pořídit za 999 Kč.
Společenská hra z dílny Ivana Mládka vznikla na konci osmdesátých let. S typickým autorovým humorem poukazuje na absurdity komunistického režimu v bývalém Československu. Hráči hází kostkou a pohybují se po hracím plánu a snaží se vyhnout všemožným nástrahám, které jim režim může připravit. A že tam vypečených "mračounů" je požehnaně. Nevýhodou je, že dohrát ji do konce vydrží jen ti nejzarputilejší. Většinou totiž cestou několikrát skončíte ve vězení nebo v blázinci. Hra ale pobaví vtipnými hláškami a zvraty. Když ale máte smůlu a nepadají vám kostky, může být zdlouhavá a frustrující, protože se stále vracíte.
V roce 2018 vyšla nově v retro edici a obsahuje slovníček pojmů, aby i mladší generace pochopila slovní obraty a názvy, které se v těchto časech běžně používaly. Hráči najdou pojmy jako například ROH, OPBH a další. Slovník také vysvětluje významy slov, které jsou dnes již neznámé, třeba „bony“ a jiné. Smyslem hry je hlavně dobře se bavit, ale také humornou formou nahlédnout do období před rokem 1989. Nové vydání je k dostání za 429 Kč.
„Pil jsi v hospodě vedle západního Němce. Podezření ze špionáže. 3x neházíš.“
„V den úmrtí sovětského 1. tajemníka jsi byl málo smutný. O 7 polí zpět.“
„Řekl si v hospodě, že Havel bude možná jednou prezident. Jdi do blázince.“
„Kritizoval jsi rumunské hospodářství. 1x neházíš.“
„Nebyl jsi v průvodu. Zazpívej z okna Internacionálu, nebo zaplať 5000 Kčs.“
„Řekl jsi na veřejnosti, že Plzeň osvobodily USA. Jdi do blázince.“
"Necháš si dělat protiatomový kryt pod chatou. Zaplať 100 000 Kč."
„Na 1. Máje máváš na tribuně 5 hodin třepetalkou. Léčíš si doma tenisový loket. 1x neházíš.“
„Sušil jsi na Rudém právu houby. Pokuta 1000 Kč a důtka.“
„Při volbách jsi šel za plentu. Vrať se na start.“
„Vychvaloval jsi americká auta. Dvakrát neházíš.“
„Za urbanistické řešení sídliště Prosek odměna 100 000 Kč.“
Legendární hra Kamionem po Evropě byla jednou z prvním „západních“ moderních her, které vyšly v češtině. Originální hra vyšla v roce 1987 v Německu pod názvem Auf Achse a hned získala řadu ocenění a dočkala se několika vydání.
Jedná se o strategickou hru, která hráčům umožňuje stát se řidiči kamionů převážejících zboží po Evropě. Úkolem je co nejrychleji doručit náklad do cílového města a zároveň vydělat co nejvíce peněz. Hráči soupeří o zakázky, které jsou různé jak svou vzdáleností, tak ziskem, a během hry musí čelit nástrahám dopravy, jako jsou objížďky nebo různé nehody. Hra klade důraz na strategii, plánování tras a správu financí, což z ní dělá dynamickou a napínavou zábavu pro celou rodinu. Podobně jako předchozí hry se také dočkala moderního vydání a je k dostání za 569 Kč.
Desková hra pro nejmenší dětí staví na známých příbězích slavných pohádkových hrdinů a zabaví všechny členy rodiny od školkového věku. Ten, kdo se dostane ke zlatému pokladu jako první, zvítězí. Cestu po herním plánu zpestřují různá nebezpečí, nástrahy i kouzla. Hra vyšla také nově v retro edici s původními ilustracemi za 399 Kč.