Maminka.czRetro

RETRO fotografie tradičních Velikonoc! Podívejte se, jak slavili svátky jara naši předkové

Svátky jara vrcholí! Velikonoční pondělí je od pradávna zasvěceno kraslicím, pomlázkám, barevným pentlím a dobrému jídlu. Letos konečně mohou koledníci po covidové odmlce oprášit tradiční říkanky a básničky a vyrazit od domu k domu na koledu. Podívejte se do galerie na to, že se velikonoční veselí nemění už po staletí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Velikonoční pondělí neboli Červené pondělí. Den, kdy chlapci koledníci s potutelným úsměvem a pomlázkou připravenou u postele vstávali o dost dřív než obvykle. Vybíhali šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost, protože proutí, ze kterého se pomlázky pletly, byla přisuzována životodárná síla. Kdo dostal pomlázkou, ten omládl. Na oplátku dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví.

VIDEO: Průběh Velikonoc a kdy přesně se slaví?

Malovaná vejce

Velikonoční kraslice připravovaly ženy a děvčata už od Bílé soboty. Vejce jsou symbolem nového života a zrození, a proto jsou na Velikonoční pondělí tím hlavním dárkem pro koledníky.

Podle všeho byla malovaná vejce tradiční součástí oslav už ve starověkém Egyptě, přičemž nejstarší dochovaná kraslice pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Dám ti jedno červené...

Nejčastěji se zdobí vejce vařená, plná, ale na dekorace slouží i vyfouklé kraslice, kterým se také říká pouchy. K tvorbě motivů se dříve používaly hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se přírodními barvivy, která se poslední dobou opět vrací "do módy".

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city. 

Tekutá odměna

Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století. Vedle vajíček rozdávaly dívky a ženy také různé laskominy, oříšky a dospělým mužům také alkohol. Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie. Tuto symboliku měla i vajíčka. 

V některých regionech chlapci šlehali děvčata hned ráno, když šla do kostela, jinde se udržel zvyk polévání vodou, pokud chlapci přišli koledovat až po dvanácté hodině.

Připadá vám to jako výňatek z knihy starodávných zvyků a obyčejů?

Nám také. Není proto od věci vydat se na malý historický exkurz alespoň ve fotografiích. Snad se dá letos spolehnout alespoň na velikonočního zajíčka!

VIDEO: Moderní velikonoční výzdoba: Jak na to v 7 krocích

Témata: Galerie, Velikonoce, jídlo, Fotografie, Retro, Dětství, svátek, oslava, květiny, Bílá sobota, Starověký egypt, Odmítnutí, Egypt, Pomlázka, Koleda, Proutí, Koledník, Setkávání, Kraslice, Velikonoční pondělí), Děvče, Chlapec, Pentle, Zelená, Červená
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Lehký třešňový clafoutis: Tenhle kefírový moučník si zamilujete. Máme také návod, jak lehce vypeckovat třešně
redakce
Recepty
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie