[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pomůcky podobné chodítkům se používaly už v 17. století. Batolatům pomáhaly učit se chodit, podporovaly vzpřímené držení těla a umožňovaly omezenou pohyblivost. Částečně zabraňovaly nebezpečným pádům, protože dítě nemohlo vylézt na stůl nebo spadnout na rozehřátá kamna. Matka měla volné ruce a dítě v chodítku bylo určitým způsobem „zabaveno“. Mělo větší přehled o dění v okolí, vidělo na matku a sourozence. O negativních vlivech na dětská záda se v té době ještě neuvažovalo.
Chodítka se vyráběla z různých materiálů. V 18. století byla oblíbená dřevěná konstrukce se čtyřmi šikmými sloupky a několika příčnými díly. Dítě stálo uvnitř rámu a mohlo se držet příček, aby se postavilo. Některé „stoličky“ se vyráběly se čtvercovou základnou na kolečkách, díky nimž mohlo dítě rám snadno tlačit. V 19. století došlo ke zlepšení, na přední straně byla malá polička na hračky, byly přidány pružiny, aby dítě mohlo poskakovat nahoru a dolů. Historické fotografie dětí, které se učí chodit v proutěných chodítkách, pochází z let 1900 až 1920. V druhé polovině 20. století se chodítka začala vyrábět z barevného plastu s nejrůznějšími přidanými hračkami.
I když některé maminky i v dnešní době nedají na chodítka dopustit, odborníci je nevidí rádi. Pokud si teď říkáte „chodítka se používala od nepaměti, a nic se nestalo“, zadržte. Fyzioterapeutka a máma pěti dětí Kateřina Blažková (intuicemamy.cz) vysvětluje: „Chůze je proces, ke kterému se kojenec a batole dopracuje postupnými krůčky. Každý krok má svůj význam pro rozvoj správného postavení kyčlí, pro stabilitu či třeba správný vývoj nožní klenby. Dáváním batolat do chodítek tento proces narušujeme a často i brzdíme. V chodítku dítě nesedí ani samostatně nechodí. Aktivita do pohybu se děje pomocí odrazu od špiček a prohnutí páteře, která na takový pohyb není zralá. Nemá na tento pohyb nachystán svalový ani vazivový aparát. Dochází pak ke špatnému formování kostní hmoty v důsledku nerovnoměrné a vysoce nevhodné zátěže. Chceme-li tam dítě odložit, mějme na paměti, že to potřebujeme my matky, ne dítě. Položme si otázku, zda jsme ochotny zaplatit daň v podobě pozdějších problémů se zády svého potomka.“
Kanada jako první země na světě zakázala používání dětských chodítek (zákaz vstoupil v platnost 7. dubna 2004). Nesmějí se objevit v reklamě, prodávat ani dovážet. Tento zákaz se vztahuje i na použitá dětská chodítka z bazarů. Důvodem jsou různé dětské nehody, nejčastěji pády ze schodů.