Maminka.czChodítka

RETRO: Historie dětských chodítek. V čem se učili chodit naši prapředci? Tyhle fotky vás dostanou!

Vanda Stöckbauerová 3.  2.  2023
Při vývoji dítěte nemá smysl nic urychlovat, radí fyzioterapeuti. Proto jsou chodítka pro batolata, která ještě neumí chodit, zcela nevhodná. Ovšem když se podíváme do historie, naši předci si s tím hlavu moc nelámali a potomky umisťovali do různých kreativních výtvorů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pomůcky podobné chodítkům se používaly už v 17. století. Batolatům pomáhaly učit se chodit, podporovaly vzpřímené držení těla a umožňovaly omezenou pohyblivost. Částečně zabraňovaly nebezpečným pádům, protože dítě nemohlo vylézt na stůl nebo spadnout na rozehřátá kamna. Matka měla volné ruce a dítě v chodítku bylo určitým způsobem „zabaveno“. Mělo větší přehled o dění v okolí, vidělo na matku a sourozence. O negativních vlivech na dětská záda se v té době ještě neuvažovalo.

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: Podcast - Pasení hříbátek

Různé materiály

Chodítka se vyráběla z různých materiálů. V 18. století byla oblíbená dřevěná konstrukce se čtyřmi šikmými sloupky a několika příčnými díly. Dítě stálo uvnitř rámu a mohlo se držet příček, aby se postavilo. Některé „stoličky“ se vyráběly se čtvercovou základnou na kolečkách, díky nimž mohlo dítě rám snadno tlačit. V 19. století došlo ke zlepšení, na přední straně byla malá polička na hračky, byly přidány pružiny, aby dítě mohlo poskakovat nahoru a dolů. Historické fotografie dětí, které se učí chodit v proutěných chodítkách, pochází z let 1900 až 1920. V druhé polovině 20. století se chodítka začala vyrábět z barevného plastu s nejrůznějšími přidanými hračkami.

Klepněte pro větší obrázek

Proč se chodítkům vyhnout?

I když některé maminky i v dnešní době nedají na chodítka dopustit, odborníci je nevidí rádi. Pokud si teď říkáte „chodítka se používala od nepaměti, a nic se nestalo“, zadržte. Fyzioterapeutka a máma pěti dětí Kateřina Blažková (intuicemamy.cz) vysvětluje: „Chůze je proces, ke kterému se kojenec a batole dopracuje postupnými krůčky. Každý krok má svůj význam pro rozvoj správného postavení kyčlí, pro stabilitu či třeba správný vývoj nožní klenby. Dáváním batolat do chodítek tento proces narušujeme a často i brzdíme. V chodítku dítě nesedí ani samostatně nechodí. Aktivita do pohybu se děje pomocí odrazu od špiček a prohnutí páteře, která na takový pohyb není zralá. Nemá na tento pohyb nachystán svalový ani vazivový aparát. Dochází pak ke špatnému formování kostní hmoty v důsledku nerovnoměrné a vysoce nevhodné zátěže. Chceme-li tam dítě odložit, mějme na paměti, že to potřebujeme my matky, ne dítě. Položme si otázku, zda jsme ochotny zaplatit daň v podobě pozdějších problémů se zády svého potomka.“

Klepněte pro větší obrázek

V Kanadě si chodítko nekoupíte

Kanada jako první země na světě zakázala používání dětských chodítek (zákaz vstoupil v platnost 7. dubna 2004). Nesmějí se objevit v reklamě, prodávat ani dovážet. Tento zákaz se vztahuje i na použitá dětská chodítka z bazarů. Důvodem jsou různé dětské nehody, nejčastěji pády ze schodů.

Jak podpořit psychomotorický vývoj miminka? Konkrétní tipy má fyzioterapeutka
 

Témata: Batole, Retro, Psychomotorický vývoj, Historie, Vývoj, Vývojové vady, 19. století, dětské ne, Chodítka, Blažková, Chodítko, Století, Kateřina Blažková, Kanada, Děti, Potomek, Fyzioterapeut