[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dětský pokoj v éře minulé rozhodně nepraskal ve švech tolik jako ty dnešní. Jen si vzpomeňte, kdy naposledy jste při úklidu šíleli nad množstvím lega, barbie panenek nebo dřevěných kolejí a zapřísahali se, že k Vánocům si váš potomek napíše už jen o ponožky a svetr.
VIDEO: Takhle vypadaly "osmdesátky" - mléko v pytlíku, plísňáče a trvalá
Hračky ve 20. století měly svůj půvab a do doby, než přišel do módy plast, také styl. I když, nezatracujme plastové hračky tak docela, dnes už některé dokážou být i edukativní a kreativní.
Co bylo a nebylo za reálného socialismu možno pořídit, se můžete dozvědět v knize, kterou vydalo nakladatelství Jota Retro ČS a jejímž autorem je Michal Petrov. Kniha plná pestrých fotografií vás přenese do doby (ne)dávno minulé a připomene éru celkem čtyř dekád před rokem 1989.
Jaké hračky šly tedy nejvíc na dračku?
* univerzální plastový igráček, později hejrupáček
* plastové „dvacetikorunové“ modely veteránů z řady Old Timer
* hokejisté pohybující se po kluzišti na táhlech a otáčející se podél své osy
* stavebnice všeho druhu, které byly k dostání
* umělohmotná tabulka s drážkami pro umístění písmen abecedy
* velká oranžová sklápěčka Tatra na písek
* pískací figurky
* velká nafukovací zvířata z plastu
* dřevěná tahací zvířátka na „špagátě"
* dřevěné kostky
* počítadla
* plechové hračky na klíček
* mrkací, chodící a mluvící panny s kočárkem nebo postýlkou
Do síně slávy patřily i první oblíbené postavičky z televize. Ty úplně nejstarší – robot Emil, čertík Bertík, Péťa Světošlápek nebo Emánek (tak moc podobný mnohem pozdějšímu Svěrákovu Kukymu) – by se v pokojíčcích náramně vyjímaly. Bohužel se nejdál dostaly jen do televizního programu. První dětští televizní hrdinové, kteří pronikli do socialistických pokojíčků, byli... Hádejte kdo? Křemílek s Vochomůrkou, šití v táborském družstvu Dita tak, aby se dali použít jako polštář. Kdo na nich usínal, byl opravdový král hraček.
Jaké další skvosty byly nejvíc in? Podívejte se do naší retro galerie!