Maminka.czProstě fenomén

Retro škola za socialismu: Stupínek u tabule, svačiny v pytlíku od mléka a fronty na obaly

Pamatujete si ještě na dobu, kdy ve třídě bylo běžně 35 dětí, kromě výuky probíhala i branná cvičení a svačiny se nosily v pytlíku od mléka? Na předrevoluční školní léta zavzpomínejte s Michalem Petrovem, autorem knih Retro CS. Nahlédnete do typické školní třídy a dozvíte se, že třeba legendární věta „máma mele maso“ ve slabikáři nikdy nebyla.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Školní rok začínal ve všech školách podobně. „Určitě začal školním hlášením, kdy se ozval hlas soudruha ředitele, který žáky vítal ve škole,“ popisuje Michal Petrov, novinář a publicista, autor knih Retro CS. Prvňáčci si užívali úplně nové učebnice a školáci ve vyšších ročnících dostávali použité. „Ti, kdo je na konci minulého školního roku odevzdali v dobrém stavu, tak otevřeli dobře zachovalé učebnice. Ti, kteří je odevzdali jako salát, tak si otevřeli podobný salát.“

Ve školách byly jednotné osnovy a třídy byly poměrně plné. Bylo naprosto běžné, že v nich bylo kolem třicítky dětí. Zkoušelo se před zraky celé třídy na stupínku, který byl u tabule.

Jednotné učebnice a pomůcky

Sešity a učebnice dostávali žáci zdarma. „Co zdarma nebylo, byly obaly, které byly předmětem sháňky, zvláště ty plastové, ty zkrátka opravdu nebyly k dostání v tom klíčovém období, to znamená v závěru léta,“ vypráví Michal Petrov.

Školáci měli všechny pomůcky stejné a o dnešním výběru různých barev a vzorů se jim mohlo jen zdát. Jednotné učebnice vydávalo Státní pedagogické nakladatelství. V paměti určitě máte i legendární slabikář s ilustracemi Oty Janečka. „Zajímavé je, že věta MÁMA MELE MASO ve slabikáři nikdy nebyla, ale všichni si myslíme, že tam byla,“ říká Michal Petrov.

Legendární školní potřeby, které nechyběly v socialistických aktovkách. Na které z nich si vzpomenete?

Branná výchova 

Typickou součástí výuky byla i branná cvičení. „Žáci byli připravováni na to, že může vypuknout třetí světová válka, a tomu samozřejmě musely odpovídat i školní osnovy,“ říká Michal Petrov a doplňuje: „Branná cvičení byla vcelku žertovná, protože je nikdo nebral příliš vážně. Znamenala, že žáci se dostali někam ven do přírody a páchali tam ty legrační věci, jako že si nacvičovali nasazování ochranných masek a na nohy si dávali igelitové pytlíky. Já nejsem žádná výjimka, například vím, že až uvidím bouchnout atomovou bombu, tak si musím lehnout hlavou od epicentra."

Jak vypadaly typické školní svačiny? A do čeho se balily? Podívejte se na video v úvodu článku. A prohlédněte si fotky typické školní třídy a pomůcek v galerii. 

Fenomén: Legendy mezi knížkami pro děti. Tyhle poklady možná ještě máte doma

 
Témata: Prostě fenomén, fenomén, Základní škola, Kniha, Socialismus, Retro ČS, Mléko, Pytlík, Retro CS, Tabule, Stupínek, Školní rok, Svačina, Michal Petrov