[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Igráček, jedna z nejpopulárnějších socialistických figurek, spatřil světlo světa v roce 1976 a stál tehdy přibližně 12 korun. První dekádu své existence zastával zejména dělnické funkce a stal se mezi dětmi velmi oblíbený. Dlouho se však vedly spory o jeho vzniku: šlo o československý originál, nebo kopii německé hračky? To zjistíte ve videu, které najdete v úvodu tohoto článku.
Téměř všechny děti prahly v socialismu také po mončičákovi. Kdo ho pod stromečkem našel, možná si dodnes pamatuje tu euforii, kterou po rozbalení prožil. V dětských dopisech Ježíškovi se také opakovali hravá Mozaika, plechové modely vlaků, tanků, traktorů, ale i natahovacích zvířátek na klíček, Rubikova kostka, stavebnice Merkur, hra Blechy, dřevěná tahací zvířátka na „špagátě", dřevěné kostky, počítadla, ale i panenky, kočárky nebo oranžová plastová tatrovka. Vyvolení pak od Ježíška dostali třeba digihru s vlkem a zajícem nebo minikrabičku s legem. Vzácné kostičky si pak děti chránily jako oko v hlavě.
Přestože jde o velmi staré hračky, pokud je ještě máte někde schované po svých rodičích nebo po sobě, věřte, že i vaše děti si s nimi dnes vyhrají. Je to pro ně totiž něco úplně nového, neotřelého a dost možná z nich stejně jako vy ucítí příjemný nádech nostalgie.
Psaní Ježíškovi po revoluci už mělo úplně jiné grády. Skončila éra podpultovek, začaly zájezdy na Západ a i české děti konečně mohly obdivovat herní konzole, originální Barbínu a spoustu dalších super novinek, o kterých se jim ani nesnilo. Raketovou rychlostí si děti zamilovaly veselé gumové skřítky s barevnými vlasy, kterým se říkalo trollové, toužily po hře GameBoy, na které by mohly hrát tu nejvíc cool hru světa Super Mario, a k Vánocům si přály Pogy.
Snad každý kluk, který vyrůstal v devadesátkách, si přál vyzkoušet závody vymakaných autíček na propracovaných drahách a spirálách od značky Hotwheels, která byla tehdy opravdu terno. Holky zase upnuly svou pozornost k nádherným domečkům pro panenky a samozřejmě i k samotné královně všech panenek Barbie. Kdo toužil spíše pečovat o miminko než strojit krásku nereálných proporcí, mohl už v této době poprosit Ježíška o panenku BabyBorn.
A nesmíme samozřejmě zapomenout na ten největší hit, kterým bylo tamagotchi. Tenhle fenomén z Japonska byl v 90. letech u nás naprostým trhákem. Děti se musely starat o elektronické zvířátko, které se v průběhu hraní vyvíjelo od vajíčka až po dospělost. Ruku na srdce, kdo z vás, kteří jste vyrůstali v devadesátkách, si odnesl poznámku za to, že tajně krmil svého mazlíčka ve škole pod lavicí?
Děti, které vyrůstaly od roku 2000 dále, měly už nespočet možností. Před Vánoci už mohly listovat nadupanými katalogy hraček, sledovat vánoční reklamy a vybírat, co by se jim asi tak do jejich sbírky hraček hodilo nejvíce. Fenoménem se staly značky Lego, Barbie, BabyBorn i Hot Wheels. Všechny tyto hračky byly mnohem dostupnější než v 90. letech a také mnohem propracovanější. A bylo konečně z čeho vybírat. Do party oblíbenců se přidal ještě mluvící plyšák Furby.
Na počátku milénia začaly děti projevovat velký zájem také o elektroniku. Spousta z nich si od Ježíška přála mobilní telefon, pochopitelně ideálně legendární Nokii 3310, na které mohly hrát dlouhé hodiny hru Had. V dopisech pro Ježíška se začaly objevovat i prosby o iPody, herní konzole nebo počítače.
A co si přejí dnešní děti? Pokud to finanční situace rodičů dovolí, mají téměř neomezené možnosti. A když by přece jen nebylo něco u nás dostupné, není už žádný problém objednat danou hračku odkudkoliv ze zahraničí. V případě menších dětí jsou aktuálním trendem takzvané smysluplné hračky, které rozvíjejí a učí. Ale pochopitelně děti touží také po hračkách, které na ně denně vyskakují z televizních obrazovek. Největším fenoménem dnešní doby je rozhodně Tlapková patrola, jejíž merch je tak populární, že od pastelek přes plyšáky až po stavebnice pořídíte úplně cokoliv.
Z výše zmiňovaných notoricky známých značek svou oblibu rozhodně neztrácí Lego, které dnes nechybí snad v žádné dětské výbavě. Stejně tak jsou stále populární panenky Barbie, autíčka a dráhy Hot Wheels i miminka BabyBorn, ke kterým v současnosti můžete pořizovat doplňkové zboží klidně i několik let.