Maminka.czKuriozita

Říkají jí Voldemort a neví, jak voní kytičky, koláč nebo máminy vlasy. Holčička narozená bez nosu má přesto radost ze života

Dita Mrázková 1.  8.  2023
Pozoruhodný příběh malé bojovnice Tessy budiž motivací všem rodičům, ale i dětem. Vypořádat se s tak zásadní vadou, podstoupit několik operací, čelit komplikacím a vyrovnat se s posměšnou přezdívkou, to už chce pořádnou dávku odvahy. Malá Tessa to však zvládá na jedničku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tessa Evans (10) se narodila s extrémně vzácným onemocněním zvaným vrozená arrhinie, tedy částečná nebo úplná absence nosu při narození. 

Tessini rodiče tuto informaci zjistili při ultrazvukovém vyšetření v 5. měsíci těhotenství.  Krátce po narození byla dívenka převezena na jednotku intenzivní péče, kde podstoupila kvůli usnadnění dýchání tracheotomii. V necelém roce pak musela kvůli dalším zdravotním komplikacím podstoupit ještě operaci šedého zákalu.

VIDEO: O ČEM SE MLČÍ: JSEM RODIČ ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÉHO DÍTĚTE

O dva roky později absolvovala operaci, kdy jí byly implantovány protézy pod kůži, aby mohla v budoucnu podstoupit další zákrok - konstrukci umělého nosu. Tessa se naučila přizpůsobit se životu bez nosu. Dýchá výhradně jen ústy a nic necítí.

Klepněte pro větší obrázek

Vůně, které jsou pro většinu naprosto samozřejmé, dívka nezná. Její nakažlivá radost ze života a odhodlání žít naplno jí ale podle slov její maminky dávají nezdolnou energii a sílu potýkat se s komplikacemi i posměšky ze strany ostatních. Děti ji občas nazývají přezdívkou Voldemort, podle strašidelné filmové postavy z Harryho Pottera.

Tessina maminka Grainne sdílela na Instagramu nejen dojemné vyznání své vyspělé dceři, ale i apel na všechny rodiče.

"Toto jsou slova, která Tessa musela vyslechnout, když na ni nedávno ukazovaly mladší děti (přibližně ve věku šesti let). Usmála se a hrála si dál, protože věděla, že to není jejich chyba. Řekla mi, že je neobviňuje, asi to jen nevěděly, protože byly mladší. Neměla by být tak "dospělá" a všem hned odpouštět. Ale má pravdu, malé děti často neví, jak se chovat, když vidí někoho s postižením. A já vím, že roky lockdownů to zhoršily tím, že dětem odepřely možnost vidět nové lidi. A potřebné nošení roušek má i odvrácenou tvář...
Rodiče měli taky méně šancí na rozhovor s dětmi o lidech, kteří vypadají jinak. Děti měly méně příležitostí, aby se naučily chovat citlivě a s respektem vůči komukoliv s postižením nebo rozdíly v obličeji. Takže toto je můj apel na každého, kdo to čte: PROSÍM, prosím, popovídejte si DNES se svými dětmi o lidech, kteří vypadají jinak, ukažte jim fotku Tessy, ukažte jim příklady jiných rozdílných lidí nebo dětí a naučte je pochopit, že zírání, ukazování nebo poznámky nejsou to, co potřebují. Naučte je, že je mnohem lepší přijít si popovídat nebo pokládat otázky.

Takoví lidé jsou u nás vítáni. Mluvte o empatii a o tom, jaké pocity můžou postižení lidé zažívat, když se jim někdo směje nebo na ně ukazuje. Tohle není ta nejhorší poznámka, kterou Tessa zaslechla, a nebude ani poslední, ale můžete zařídit, aby ji nikdy neslyšela od VAŠEHO dítěte..."

Také z těchto slov cítíte neuvěřitelnou mateřskou podporu, ochranu a empatii? 

Seznamte se s Nathanielem, chlapcem, kterému říkali "zrůda" a o němž si jeho máma myslela, že porodila mimozemšťana
Témata: Děti, Mateřství, Rodina a vztahy, Kuriozita, Instagram, Rodina, Rodičovství, Děti a nemoci, Rodiče, Životní příběh, Zajímavosti, mateřská láska, Postižení, Odvaha, onemocnění, Handicap, matka a dcera, osud, Vývojové vady, vada na kráse, Dívka, vrozená vývojová vada, operace, Harry Potter, Nos