Maminka.czPředškolák

Risk sladkého života

, Časopis Maminka
10. 7. 2010
Risk sladkého života
Máte kuchyň plnou sušenek, gumových medvídků a jiných cukrovinek? Pozor, zdraví dítěte to neprospívá. Některé studie dokonce tvrdí, že sladkosti přispívají ke vzniku agresivního chování...

Nikdo už dávno nepochybuje o tom, že čím více kalorií děti přijmou a čím méně energie vydají, tím více přiberou na hmotnosti. Tak to prostě je.

A co sladkosti? Jsou skutečně takovým zlem, které by všechny mámy světa měly sprovodit z povrchu zemského? Nic není tak černobílé, jak se zdá. I když… Podle MUDr. Martina Fuchse je prapůvod tohoto „výživového zla“ v naší historii.

„Po miliony let byl tlak prostředí, respektive výživy, asi tento: jídlo bylo bez soli, obsahovalo hodně vlákniny. Až 70 % energie pocházelo z rostlinných zdrojů. Když se jedlo maso, tak z divoké zvěře, tedy relativně libové a s jednoduchými tuky.

Dostatek ryb byl samozřejmostí (dokonce se tvrdí, že mozek se odlišil od opic právě díky omega-3 nenasyceným mastným kyselinám). Lidé přijímali přírodní cukry, tedy žádný řepný cukr, žádný lepek a žádné mléko od savců. Tyto tlaky vnějšího prostředí se radikálně změnily v posledních 5-10 tisících letech.

To je příliš krátká doba k metabolickému přizpůsobení se překotným změnám.
Jinými slovy, zde je vysvětlení civilizačních chorob. A my tyto změny neumíme zkrátka dokonale reflektovat,“ říká dr. Fuchs.

Ať žijí sladkosti!

„Naše děti milují sladké. Ani vodu nechtějí pít bez ochucení. Snažím se jít jim vzorem, ale stejně nakonec vyžadují, abych jim do láhve s vodou kápla šťávu.
Do mléka potřebují med, jinak ho nevypijí, a k snídani jedí pouze oslazené cereálie,“ říká čtyřiatřicetiletá Klára Vlasáková z jižních Čech. Bohužel, lidský organismus je miliony let naprogramován na zcela jinou stravu, takže všechny tyhle „dobroty“, které svým dětem nabízíte, vedou postupně k metabolickému syndromu (vysoký cholesterol, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka). „A bohužel, něco začíná již před 3. rokem života! Proto mnoho lidí trpí kardiovaskulárními chorobami.
Výživa ovlivňuje i poruchy chování, možná i poruchy imunity, včetně alergie a tak dále,“ říká MUDr. Martin Fuchs. Kladete-li si tedy jako správná máma otázku: Mohu dávat svým dětem vůbec nějaké sladkosti? Odpověď se vám nebude líbit (a nelíbí se ani mně, to mi věřte). Nejlepší je jejich úplné odstranění z jídelníčku. Podle dr. Fuchse by měl dětem stačit přírodní cukr, který je obsažen v ovoci. Ale ani jeho podávání byste neměla moc přehánět. Pokud děti sladké vyžadují, nabídněte jim cukr přírodní, který vzniká přírodní cestou v plodu, listu, kořeni, květu, stonku a jen výjimečně cukr živočišný. Že i medvěd sežere denně několik kilogramů cukru? „Ten má ale geneticky dáno, že uložený tuk hravě spálí zimním spánkem. Lidé spalují tuk pohybem, kterého se sezením v lavicích a za počítačem moc nedostává. A cukry slouží tělu pro akutní potřebu,“ vysvětluje lékař.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Výživa a stravování, Život, Správná máma, Kardiovaskulární choroba, Krátká doba, Řepný cukr

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak

Horoskopy

Ryby Budete-li dost vnímaví, objevíte nové cesty a způsoby, jak se v životě prosadit. Nemusíte hned měnit…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu