Maminka.czPředškolák

Risk sladkého života

Máte kuchyň plnou sušenek, gumových medvídků a jiných cukrovinek? Pozor, zdraví dítěte to neprospívá. Některé studie dokonce tvrdí, že sladkosti přispívají ke vzniku agresivního chování...
, Časopis Maminka
10. 7. 2010
Risk sladkého života

Nikdo už dávno nepochybuje o tom, že čím více kalorií děti přijmou a čím méně energie vydají, tím více přiberou na hmotnosti. Tak to prostě je.

A co sladkosti? Jsou skutečně takovým zlem, které by všechny mámy světa měly sprovodit z povrchu zemského? Nic není tak černobílé, jak se zdá. I když… Podle MUDr. Martina Fuchse je prapůvod tohoto „výživového zla“ v naší historii.

„Po miliony let byl tlak prostředí, respektive výživy, asi tento: jídlo bylo bez soli, obsahovalo hodně vlákniny. Až 70 % energie pocházelo z rostlinných zdrojů. Když se jedlo maso, tak z divoké zvěře, tedy relativně libové a s jednoduchými tuky.

Dostatek ryb byl samozřejmostí (dokonce se tvrdí, že mozek se odlišil od opic právě díky omega-3 nenasyceným mastným kyselinám). Lidé přijímali přírodní cukry, tedy žádný řepný cukr, žádný lepek a žádné mléko od savců. Tyto tlaky vnějšího prostředí se radikálně změnily v posledních 5-10 tisících letech.

To je příliš krátká doba k metabolickému přizpůsobení se překotným změnám.
Jinými slovy, zde je vysvětlení civilizačních chorob. A my tyto změny neumíme zkrátka dokonale reflektovat,“ říká dr. Fuchs.

Ať žijí sladkosti!

„Naše děti milují sladké. Ani vodu nechtějí pít bez ochucení. Snažím se jít jim vzorem, ale stejně nakonec vyžadují, abych jim do láhve s vodou kápla šťávu.
Do mléka potřebují med, jinak ho nevypijí, a k snídani jedí pouze oslazené cereálie,“ říká čtyřiatřicetiletá Klára Vlasáková z jižních Čech. Bohužel, lidský organismus je miliony let naprogramován na zcela jinou stravu, takže všechny tyhle „dobroty“, které svým dětem nabízíte, vedou postupně k metabolickému syndromu (vysoký cholesterol, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka). „A bohužel, něco začíná již před 3. rokem života! Proto mnoho lidí trpí kardiovaskulárními chorobami.
Výživa ovlivňuje i poruchy chování, možná i poruchy imunity, včetně alergie a tak dále,“ říká MUDr. Martin Fuchs. Kladete-li si tedy jako správná máma otázku: Mohu dávat svým dětem vůbec nějaké sladkosti? Odpověď se vám nebude líbit (a nelíbí se ani mně, to mi věřte). Nejlepší je jejich úplné odstranění z jídelníčku. Podle dr. Fuchse by měl dětem stačit přírodní cukr, který je obsažen v ovoci. Ale ani jeho podávání byste neměla moc přehánět. Pokud děti sladké vyžadují, nabídněte jim cukr přírodní, který vzniká přírodní cestou v plodu, listu, kořeni, květu, stonku a jen výjimečně cukr živočišný. Že i medvěd sežere denně několik kilogramů cukru? „Ten má ale geneticky dáno, že uložený tuk hravě spálí zimním spánkem. Lidé spalují tuk pohybem, kterého se sezením v lavicích a za počítačem moc nedostává. A cukry slouží tělu pro akutní potřebu,“ vysvětluje lékař.


Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Výživa a stravování, Správná máma, Život, Kardiovaskulární choroba, Krátká doba, Řepný cukr

Mohlo by vás zajímat
Mladý pár vyměnil hypotéku za pojízdný mini domek, který musíte vidět
Dílnička: Vyrobte si bylinkový kornoutek do květináče
Nejlepší start pro kojení? Nebojte se miminko budit
Nesestouplá varlátka: Problém, který se nevyplácí podceňovat

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu