Maminka.czKojenec

Riziko skryté v kojeneckých lahvích: Nebezpečný bisfenol A

Tak schválně – dáváte namísto skleněných kojeneckých lahví přednost lahvím plastovým? I když plastové kojenecké láhve mají řadu výhod – nejsou těžké a nerozbijí se – existuje riziko, že by mohly ohrozit zdraví vašeho děťátka. Některé z nich totiž mohou obsahovat nebezpečný bisfenol A, což je syntetická látka zasahující do hormonální rovnováhy v těle.
30. 11. 2011
Riziko skryté v kojeneckých lahvích: Nebezpečný bisfenol A

Co je bisfenol A?

Jedná se o chemickou sloučeninu, kterou v roce 1891 vynalezl ruský chemik Alexandr Dianin, a to prostřednictvím kondenzace fenolu s acetonem. Od 40. let minulého století jde o významnou průmyslovou surovinu, která je součástí řady běžných spotřebních výrobků – ať už kojeneckých lahví, CD a DVD nosičů, nádob na potraviny či vnitřních ochranných povrchů konzerv. Tuto sloučeninu najdeme i v kávovarech, hračkách, počítačích nebo mobilních telefonech.

Riziková skupina: Novorozenci a malé děti

V posledních letech vědci publikovali několik studií, jež poukazují na to, co může způsobit vystavení se nízkým dávkám bisfenolu A, který je zařazován do skupiny tzv. endokrinních disruptorů – tj. syntetických látek, které zasahují do hormonální rovnováhy v těle. Bisfenol A se podílí na vzniku vážných onemocnění, jako je cukrovka, způsobuje biochemické změny v mozku, negativně ovlivňuje imunitu, může způsobit rakovinu prsu u žen a rakovinu varlat u mužů a má také vážné dopady na plodnost.

Největší obavy vědců však vzbuzuje působení bisfenolu A na zdraví novorozenců a malých dětí. Jejich vyvíjející se organismus totiž nemá schopnost odstranit bisfenol A z těla stejně rychle jako u dospělých.

Zákaz výroby a prodeje lahví s bisfenolem A – až na ČR

Na konci listopadu loňského roku Evropská komise uznala rizika, která bisfenol A představuje pro dětský organismus. K 1. březnu 2011 proto nařídila zákaz výroby kojeneckých lahví obsahujících tuto nebezpečnou látku a k 1. červnu 2011 zakázala také prodej těchto lahví.

Zákaz užití bisfenolu A k výrobě jakéhokoli zboží (tj. nejen kojeneckých lahví) mimo jiné platí v Kanadě, některých státech USA či ve Francii a v Dánsku.

Zákaz výroby a prodeje kojeneckých lahví obsahujících nebezpečný bisfenol A tedy v Evropě platí – až na jednu výjimku, a tou je právě Česká republika. Tuzemské úřady zatím evropskou směrnici do české legislativy nezavedly. V českých obchodech proto stále můžete na kojenecké lahve obsahující bisfenol A narazit. Abyste se zorientovali, na webu ministerstva zdravotnictví najdete upozornění, které láhve to přesně jsou (viz http://www.mzcr.cz/obsah/nebezpecne-vyrobky_880_1.html).

Mějte se stále na pozoru

I když Evropská komise výrobu a prodej kojeneckých lahví s bisfenolem A zakázala, přesto se mějte na pozoru. Platí to nejen v případě plastových kojeneckých lahví s označením původu kdesi v Asii, vadné mohou být také výrobky tuzemské. Plastová kojenecká láhev by měla mít proto na obalu uveden jednoznačný údaj, že bisfenol A neobsahuje – např. BPA Free nebo Bisphenol Free.

ČTĚTE TAKÉ: Vaše Adéla: Za deprese v šestinedělí se nestyďte!

Ministerstvo zdravotnictví například koncem letošního listopadu oznámilo, že se na tuzemském trhu objevila další nebezpečná kojenecká láhev české společnosti Boček – tentokrát s motivem Toma a Jerryho – obsahující toxický bisfenol A.

Tuto láhev z průhledného plastu o objemu 250 mililitrů, která má odměrku červené barvy, lze sehnat v různých barevných provedeních – například v zelené nebo růžové. Na přední straně papírové skládačky, v níž je lahev uložená, jsou nápisy Tom a Jerry a BOČEK ®. Na zadní straně skládačky najdou spotřebitelé EAN výrobku – 8590310996251.

Tatáž firma mimo jiné uvádí nebezpečný výrobek určený pro děti a obsahující bisfenol A na český trh opakovaně. Letos v září například ministerstvo zdravotnictví varovalo před nebezpečným dětským hrníčkem značky Boček s motivem leoparda, v červenci se na trhu zase objevila kojenecká lahev obsahující bisfenol A s motivem broučka anebo nebezpečná kojenecká lahev zvaná Slza o objemu 250 mililitrů.

Témata: Děti, Kojenec, Novorozenec, Nebezpečné výrobky, Riziko, Riziková skupina, Kojenecká láhev, BPA
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si emotivní dopis, který napsala matka svým dvěma adoptivním dcerám
Tyto čtyři odlehčené recepty musíte vyzkoušet
Tyto hračky už snad nejsou ani k smíchu. Podívejte se na výběr těch nejšílenějších
Kam vyrazit s dětmi na hory. Tyto horské hotely jsme osobně vyzkoušeli

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu