[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V dnešní době už naštěstí neplatí, že rizikové těhotenství musí žena strávit v porodnici na lůžku. Doc. MUDr. Michal Koucký, vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK, říká: „Drtivá většina těchto žen je dnes sledovaná ambulantně.“ Lékaři mají k dispozici diagnostické nástroje na zjišťování rizik, které umožňují řešit většinu případů ambulantně. Modelová situace jsou ženy se zkráceným děložním hrdlem. „Dříve řada kolegů takovou maminku raději uvelebila tady a sledovala ji, přitom se časem ukázalo, že to je úplně zbytečné a nikam to nevede. Naopak, dneska se bezpečně ukazuje, že paradoxně horší je ten stres, který provází ženy při hospitalizaci. Čili samozřejmě na nás je ta odpovědnost v tom, abychom dokázali říct, kdy má nastávající maminka užitek z pobytu v nemocnici. Je jasné, že to jsou jasně definované situace typu krvácení v těhotenství nejasného původu, kdy si nejsme jisti, proč ta žena krvácí, z jakého zdroje, a tak dále,“ vysvětluje.
Jaké diagnostické nástroje při určování rizika lékaři používají? Pomáhají ležení a klidový režim zabránit předčasnému porodu? Podívejte se na video v úvodu článku.
Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.