Maminka.czNebezpečné výrobky

Roční chlapec spolkl baterii a zemřel. Lékaři varují před nebezpečnými hračkami. Nemáte je doma také?

Tereza Víchová 11.  2.  2022
Zdroj: Istock
Roční chlapec spolkl baterii a zemřel. Lékaři varují před nebezpečnými hračkami. Nemáte je doma také? | Zdroj: Istock
Nejšílenější noční můra všech rodičů se odehrála o Vánocích v Anglii. Malý Hughie spolkl knoflíkovou baterii z plyšové hračky. Na následky pár dní poté zemřel. Čeští lékaři stále upozorňují na nebezpečné předměty a riziko jejich vdechnutí nebo polknutí. Nemáte je doma také?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Baterie v jícnu znamenala smrt

Ročnímu Hughiemu se stala osudnou plyšová opička s malou lithiovou baterií. Uvízla v jícnu, způsobila fatální poškození orgánů a doslova vypálila díru velikosti mince do srdce. Nepomohla ani dvanáctihodinová operace. Rodiče museli udělat nejtěžší rozhodnutí v životě a chlapce nechat odpojit od přístrojů. Kdyby totiž přežil, podle lékařů by spíš „jen existoval”. O hrůzném případu informoval web The Sun.

Rodiče Hughieho si procházejí peklem a založili petici, kterou chtějí dosáhnout plošného zákazu drobných baterií v dětských hračkách. Nejsou ale jen tam a jen málokdo z rodičů si uvědomí, jak jsou životu nebezpečné věci všudypřítomné. Malé baterie najdete třeba v zubních kartáčcích, dětských svítících botách nebo přáních k narozeninám. Lékaři stále bijí na poplach, aby byli rodiče maximálně opatrní.

VIDEO: Znáte základy první pomoci při dětských úrazech?

Stačí chvíle nepozornosti

„Na dětských klinikách ve FN Motol je ročně ošetřeno průměrně 220 dětí s cizími tělesy. U přibližně 60 dětí byly v loňském roce cizí předměty nalezeny v trávicím traktu, u ostatních dětí pak v uchu, nose a průduškách,“ uvádí MUDr. Michal Jurovčík, primář Kliniky ušní, nosní a krční kliniky 2. LF UK a FN Motol. Děti jsou velmi rychlé a stačí opravdu jen malá chvilka nepozornosti. „Vždy, když dítě spolkne nějaký cizí předmět, je potřeba ho co nejdříve nechat vyšetřit lékařem,“ říká prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc., z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Knoflíkové baterie jsou jedním z vůbec nejnebezpečnějších předmětů – když baterie uvízne v jícnu dítěte, hrozí jeho rychlé proděravění. Během několika málo hodin tak může v důsledku toho dojít k devastaci okolních hrudních orgánů, jako se to stalo malému Hughiemu. V žaludku mohou být knoflíkové baterie zase příčinou vředů.

VIDEO: Nedýchá? Popálilo se? Podívejte se na základy první pomoci dětem, můžeme to potřebovat všichni

Pozor dejte i na magnety

Na první příčky žebříčků velkého rizika pro děti se dostávají i magnetické stavebnice a jakékoliv jiné magnety. V listopadu na to znovu Českou obchodní inspekci upozorňovala Dětská nemocnice FN Brno. V minulém roce tu do listopadu museli operovat čtyři děti kvůli magnetickým kuličkám.

Magnetické kuličky jsou velmi malé části hračky a dítě je snadno spolkne či vdechne. V případě spolknutí několika kuliček způsobí uvnitř těla dítěte to, že se kuličky spojí dohromady. Mohou způsobit velké zdravotní komplikace s nutností dítě operovat.

Témata: Rodiče, Hračky pro děti, Nebezpečné výrobky, Smrt, Bezpečnost dítěte, Přání k narozeninám, Klinika, Smrt dítěte, Předmět, Lékař, Baterie, Roční chlapec, Noční můra, Jícen, Fakultní nemocnice Brno, Hračky, Anglie, Michal Jurovčík, Fat, The Sun, Fakultní nemocnice Motol, Česká obchodní inspekce, LF UK, Hračky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?
Procházková Simona
Meningokok
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky