Maminka.czDěti a mateřství

Roční surovec – plácá, tahá, bije

Je mu rok a spíše než okouzlující dětské úsměvy rozdává tvrdé rány, kterými rozhodně nešetří. Maminka dostane facku, babička je takřka skalpovaná, tatínek má ucho jako Karkulka šatičky. Malý surovec škodí a při tom se dobře baví. On zatáhne, vy vyloudíte zvuk – svět je úžasný!
16. 10. 2012
Roční surovec – plácá, tahá, bije

Také se vám zdá, že jste spíše interaktivní hlučnou hračkou, než vlídným rodičem? Patříte-li mezi rodiče sotva chodících ročních batolat, která se v rámci objevování světa rozhodla odhalit, kolik toho vydržíte, respektive kolik je schopná vydržet vaše tělesná schránka, vězte, že nejste jediní. Ke komunikačním dovednostem některých zhruba ročních dítek se nenápadně přidruží jakýsi druh agrese – když se jim něco nelíbí, plácnou, zatahají za vlasy, ucho či štípnou do tváře. Někdy tuto činnost vyvíjí z čiré radosti ze života nebo tak nějak mimochodem, jsou či lozí kolem, tak se projeví. Vy samozřejmě dáte najevo, že se to nedělá, dítko se směje a zatáhne či stiskne ještě víc. Jak v takové chvíli reagovat? Zatahat také? Plácnout, okřiknout?

Kořeny, příčiny, důvody

V některých případech lze příčinu „násilnického“ chování objevit velmi snadno; učebnicovým příkladem je dítko, které je od nejútlejšího věku plácáno přes ruku za nejrůznější prohřešky. Otevře šuplík – plác! Hodí něco na zem – plác! Strčí si palec do pusy – plác! A tak to jde celý den. A jelikož se děti nejvíc učí napodobováním, chápou tento způsob komunikace jako normu. Rodiče mohou být „hrdí“, jak chápavé a inteligentní mají dítě. Většina soudných rodičů však kvůli každé banalitě své batole neplácá, a tak si lámou hlavy, kde se to v tom mrněti bere. Možná by si někdy jen stačilo si uvědomit, že před rokem byl malý surovec ještě v bříšku a nyní po něm chceme, aby urychleně pochopil nepsané společenské konvence. Navíc má každé dítko jiný vrozený temperament, jinou míru potřeby pohybu, komunikace s druhými apod. Některá batolata najdete tam, kam jsme je před hodinou posadili, jiná se během toho, co se otočíte, houpou na lustru nebo ucpávají toaletu koupajícím se plyšákem.

ČTĚTE TAKÉ: Soutěžte o micelární vodu a oční krém Sensibio od Biodermy

Asertivita nadevše

Jelikož již víme, že násilí plodí pouze násilí, pokusme se najít cestu jak surovce kultivovaně a zároveň důrazně umravnit. Způsob se zdá naprosto jednoduchý, jedinou komplikací může být skutečnost, že musíme být nadmíru trpěliví, naprosto důslední, postupovat vždy stejně a navíc by se v inkriminovaných okamžicích měla celá rodina (všichni postižení) chovat identicky.

Co tedy udělat, když dítko „zaútočí“? V případě, že mrně plácne, odložte jej z dosahu vašeho obličeje (vlasů apod.) a rázně, řeknete ne. Nemělo by jít o sdělení typu: „ale miláčku, to se nedělá“, kdy maminka sděluje informaci běžným až vlídným tónem s úsměvem na pošramocené líci. Vaše dítě by z vašeho hlasu (ne řevu) i výrazu tváře mělo pochopit, že tudy cesta nevede. No, a teď již jen vydržet a hlavně být v reakci na hrubé chování jako rodina naprosto jednotní.

Témata: Děti, Pláč, Tělesná schránka, Komunikační dovednost, Jaký druh, Vrozený temperament, Schránka, Učebnicový příklad
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu