[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ve výjimečných případech nelze dát rodičům pokutu za to, že odmítnou očkování dítěte, rozhodl o tom dnes Ústavní soud. Podmínkou je, že se nenaruší proočkovanost obyvatelstva, která se pohybuje mezi devadesáti a pětadevadesáti procenty.
Již dříve Ústavní soud umožnil neočkovat z náboženských důvodů. Současný rozsudek, však nemá žádnou souvislost s náboženstvím. Avšak o tom, zda jsou důvody rodiče k odmítnutí očkování oprávněné, musí soud rozhodnout podle pravidel, které stanovil Ústavní soud. Každý případ související s odmítnutí očkování tak budou muset soudy posoudit jednotlivě. Jde o tato čtyři kritéria - naléhavost případu, tedy zda by provedením očkování mohlo dojít k újmě na zdraví, konzistentnost a sílu přesvědčení rodičů, bez ohledu na to, zda je obsah jejich tvrzení pravdivý, stejně jako společenské dopady jejich rozhodnutí.
Pokud bude odmítnutí očkování těmto kritériím vyhovovat, může být odmítnutí důvodným, a na to by měli podle soudce reagovat příslušné obecné soudy a i správní orgány vydávající pokuty. Napsal dále soudce.
Rodiče o jejichž případu Ústavní soud jednal očkování odmítli, protože jsou předsvědčení, že pro vývoj dítěte je nejlepší přirozená imunita, kterou by očkování mohlo narušit. Argumentovali kromě jiného zkušenostmi matky, která pracovala s autistickými dětmi.
Soud neřešil zda tyto obavy jsou vědecky podložené, či ne. Řešil pouze důležitost projevu svobody svědomí. Jen pochybovat o prospěšnosti očkování nestačí.
Ani tento rozsudek nemění zákon o povinném očkování, takže tedy očkování je stále podmínkou přijetí do mateřské školky. A i nadále v zákoně zůstává pokuta až 10 tisíc korun, pokud není očkovací povinnost dodržena. Výjimečně lze od této sankce upustit.