Maminka.czDěti a nemoci

Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři

Simona Procházková 25.  3.  2022
Žádný rodič nedostane ke svému dítěti univerzální příručku ani lékařskou encyklopedii, takže na mnohé si musí maminky a tatínkové přijít sami. Oblíbené zdroje informací, jako jsou kamarádky, internetové diskuse nebo prarodiče, nemusí být ale zrovna nejspolehlivější. Zejména pokud jde o zdraví vašich ratolestí, obraťte se vždy v první řadě na dětského lékaře. Čeho byste se měli vyvarovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zná to snad každá maminka. Když dorazí do ordinace pediatra, je často vystresovaná, protože jejímu děťátku není dobře nebo se jednoduše stydí pokládat otázky s obavou, že nejsou dost erudované a vyzní třeba poněkud neohrabaně. Lékaři to ale vidí jinak. „Důvěra je základním pilířem v komunikaci mezi rodičem a pediatrem. Není třeba žádného ostychu, lékař je tady pro vás a vaše dítě. Ptejte se na vše, co potřebujete vědět, i když vám to třeba bude připadat naivní. Nezamlčujte zásadní informace, svěřte se se svými obavami, je to důležité,“ říká Dr. Bill Bush, M.D., hlavní pediatr z Dětské nemocnice Helen DeVos v americkém Michiganu. Co by podle něj měli rodiče přestat dělat?

VIDEO: Alergie na pyl: Jak dítěti ulevit?

Přestaňte hledat rady na internetu

Google je skvělý pomocník, když potřebujete rychle najít třeba jízdní řád nebo odpověď na zádrhel, na který jste narazili při školním domácím úkolu. Nespoléhejte na něj ale v případě, že vaše dítě onemocní. „Doktor Google“ je strašákem mnoha lékařů. Rodiče, nehledejte příznaky nemocí a nestanovujte diagnózu své ratolesti podle internetu. Místo toho se vydejte do ordinace svého ošetřujícího lékaře, případně se s ním rovnou spojte telefonicky. Stanovení diagnózy a vyšetření dítěte patří vždy jen do rukou pediatra.

Nejezděte s každým pupínkem na pohotovost

Lékařská pohotovostní služba slouží pro ošetření akutních stavů, nefunguje jako „záskok“ za vašeho lékaře v době, kdy zrovna nemá otevřenou ordinaci. V případě, že dojde například k úrazu nebo se rapidně zhorší zdravotní stav dítěte, je lepší variantou volat přímo rychlou záchrannou službu. Pokud nejsou obtíže nijak závažné (například se ve večerních hodinách objeví vyrážka nebo zvýšená teplota apod.), můžete vyčkat do druhého dne a ráno zavolat svému praktickému dětskému lékaři a poradit se s ním.

Nechtějte hned antibiotika

Je zcela v pořádku a přirozené, že když je vaše děťátko nemocné, chcete mu co nejlépe a co nejrychleji pomoct, aby se mu ulevilo. Přestaňte ale po lékařích žádat, aby vašim ratolestem předepisovali antibiotika při běžné viróze nebo nachlazení. Léčba antibiotiky je účinná pouze u bakteriálních infekcí, na ty virové, které jsou častější, nezabírá. Jsou samozřejmě situace, kdy je nutné antibiotika podat, myslete ovšem na to, že výrazně zatěžují dětský organismus a na rýmu ani kašel je skutečně malý pacient nepotřebuje. Navíc příliš časté podávání antibiotik může vést k tomu, že organismus se vůči nim stane rezistentní.

Preventivní prohlídky dětí: Kdy přesně vás čekají a proč jsou důležité? Známe novinky a změny

Omezte čas strávený u tabletů

Přiznejme si, že naše děti tráví nad displeji telefonů a tabletů nebo před televizními obrazovkami často mnohem více času, než je zdrávo. Zaveďte doma striktní pravidla pro používání moderních technologií. Při každodenním mnohahodinovém hraní her nebo sledování videí si děti mimo jiné kazí zrak, ničí páteř a tloustnou. Motivujte a povzbuzujte je k tomu, aby trávily více času venku, pravidelně se hýbaly a stýkaly se s kamarády.

Nebalte děti do bund a čepic

Přirozené otužování je zdravé a neznamená to, že hned musíte začít ratolesti sprchovat studenou vodou. Přemýšlejte nad oblečením. Dítě se opravdu nenachladí, když přeběhne bez bundy a šály od vchodu domu k autu. Sezonní virózy a nachlazení se přenášejí převážně kapénkovou infekcí, tedy vzduchem a dotykem. A jak známo, děti rády na všechno sahají a pak se neumytýma rukama dotýkají očí, nosu a pusy, od podzimu do jara navíc tráví mnoho času v uzavřených místnostech v kolektivu vrstevníků, tudíž se infekce snadno mohou šířit.

Nepoužívejte vatové tyčinky k čištění uší

Lékaři v ORL ambulancích by mohli vyprávět, s kolika poraněními, obtížemi a nehodami způsobenými nevhodnou hygienou uší se setkávají ve svých ordinacích. Možná si myslíte, že vatové tyčinky, řečené „šťoury“, jsou tím nejlepším nástrojem, jak vyčistit dětské uši. Není to pravda, tyčinkou jen zatlačujete nečistoty a maz ještě hlouběji do ucha. Navíc můžete vlastní neopatrností dítko poranit. Důsledky jsou bolest v uchu, zánět, nebo dokonce poruchy sluchu. Místo tyčinek můžete sáhnout po speciálním spreji nebo kapkách na čištění uší (seženete v lékárně). Uši jen zlehka vytřete látkovou plenkou nebo ručníkem.

K čemu je CRP test a co všechno umí odhalit? Rychle ukáže, zda dítě potřebuje antibiotika!

Nepropadejte hned panice, když má teplotu

Zvýšená teplota nebo i horečka nemusí být okamžitě důvodem ke strachu a stresu. I když v případě, že vylétne horečka novorozenci nebo kojenci, to může být alarmující a jistě je na místě okamžitě volat lékaře. Horečka je symptomem, stejně jako kašel, rýma nebo bolest v krku, že se v organismu něco děje, tělo bojuje s infekcí. Malého pacienta uložte do postele, podávejte mu dostatek tekutin, vyzkoušet můžete chladivé obklady a léky na snížení horečky. Pokud horečka během 24 hodin neklesá nebo vyskočí na více než 39,5 stupně, kontaktujte pediatra.

Témata: Zdraví, Rodiče, Děti, Nemoci, Děti a nemoci, Pediatrie (poradna), Dětské nemoci, Kašel, Pediatr, Encyklopedie, Internet, Zádrhel, Ratolest, Antibiotika, Ostych, Ucho, Internetová diskuse, Google, Lékař, Michigan, Horečka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
RETRO: Děti osmdesátek – samostatné, odolné a otrlé. Nad těmihle fotkami se dnešním rodičům zatají dech!
Víchová Tereza
Retro