Maminka.czPorod

Rodičky neví, jak si usnadnit porod a raději zařizují dětský pokoj

Podle průzkumu uvádějí tři čtvrtiny žen, že tak dlouhou a intenzivní bolest jako v průběhu porodu nikdy jindy nepocítily. Zároveň se každá třetí rodička během něj setkala s nějakými komplikacemi. Přestože většina žen dopředu tuší, že porod je bolestivý a může být i komplikovaný, má jen málo informací o prostředcích usnadňujících porod.
, Časopis Maminka
16. 11. 2011
Rodičky neví, jak si usnadnit porod a raději zařizují dětský pokoj

Z průzkumu také vyplynulo, že nastávající maminky běžně investují hodně peněz do úprav dětského pokojíčku a nákupu luxusního oblečení pro miminko. Naopak investice do prostředků usnadňujících příchod dítěte na svět nejsou u nás zatím běžné. Tyto prostředky ale mohou ženám porod usnadnit a snížit možné porodní komplikace.

Rodiče velmi často vybavují dětský pokoj pro své první dítě velmi nadstandardně. Dle průzkumu za tyto úpravy vydávají několik tisíc korun. Následně pak zjistí, že jejich představy o výbavě byly přehnané. Dítě potřebuje především klidné a láskyplné prostředí. Naopak nejsou u nás nastávající maminky zvyklé pořizovat již běžně dostupné prostředky pro usnadnění porodu a snížení zdravotních komplikací. Do této kategorie patří např. porodnický gel Dianatal nebo Epi-No. Po porodu pak mnoho žen přiznává, že při dalším porodu by tyto prostředky rozhodně použily.

Důvody, proč rodičky nepovažují prostředky pro usnadnění porodu za tak důležité, vysvětluje gynekoložka MUDr. Petra Hanulíková: „Těhotné ženy nechce nikdo strašit nesnadným porodem, což může mimo jiné být příčinou, proč se většina žen na samotný porod a jeho snadnější průběh připravuje nedostatečně.“

Porod pomůže usnadnit porodnický gel

V dnešní době je možné porod matce i jejímu miminku ulehčit a zmenšit případné porodní komplikace, a to díky použití porodnického gelu. Ten usnadňuje průchod miminka porodním kanálem a chrání pochvu, pánevní dno i hráz před trhlinami, které se vyskytují přibližně u 45 % všech vaginálních porodů. U prvorodiček zkracuje porodnický gel celkovou dobu vaginálního porodu až o 30 %, čímž šetří nejen energii matky, ale i jejího dítěte.

ČTĚTE TAKÉ: Druhý porod? Už jedině s dulou!


Zajímavosti z výzkumu o porodu

78 % žen nikdy nepoznalo bolest stejně intenzivní jako během porodu, shodují se na tom prvorodičky i druhorodičky.

35 % žen zažilo během porodu komplikace, častěji se jednalo o maminky, které rodily poprvé.

75 % žen neví, že existují volně dostupné prostředky (např. porodnický gel), které mohou usnadnit porod a snížit porodní komplikace.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Váš domov, Září, Pokoj, Dětský pokoj, Porodní komplikace, Láskyplné prostředí
Mohlo by vás zajímat
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Dítě ve znamení Váhy bývá miláčkem učitelů, ale často klame tělem

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu