Maminka.czPo porodu

Rodičovská aklimatizace. Jak se co nejsnadněji sžít s rolí rodiče?

Michaela Láchová 9.  11.  2023
Aby si člověk zvykl, potřebuje čas. Ať už jde o cokoli. O novou práci, nový byt, nový život. A právě ten přichází s narozením miminka... A je to velká změna nejen pro ženu, ale i pro muže. Není to jen dítě, kdo se narodí. Musí se narodit i máma a táta.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dosud totiž byli zvyklí věnovat se jen jeden druhému, každý sám sobě. A najednou přijde malý bezbranný človíček, který vyžaduje neustálou pozornost a život jim tak často obrátí úplně naruby. A i když je to bezesporu ta nejkrásnější životní role, obzvlášť poprvé je pro oba úplně nová. Rodiče zkrátka čeká nový život, na který si musejí všichni tři (možná čtyři?) přivyknout.

VIDEO:  Tatínek s rodící manželkou spěchal do porodnice. V centru Hradce Králové ale uvízli v koloně, ze které je zachránila policejní hlídka. 

Jak říká maminka mého muže, na luxus si zvykáme snadno, že? Takže pokud, ať už z jakýchkoli příčin, přijde na svět miminko z bezproblémového těhotenství, které žena porodí během pár hodin, po porodu má chuť skály lámat a ve stejném duchu prožívá i šestinedělí, zvykat si asi příliš nemusí. Pro spoustu žen i mužů je ale narození potomka velkou změnou v jejich dosavadním životě. Mohou si ovšem společné sžívání hodně usnadnit, když potáhnou za jeden provaz. Přičemž tento „provaz“ může u každého páru znamenat něco trošku jiného. Když se narodí miminko, a s ním i máma a táta, emoce lítají nahoru dolů, což je naprosto normální. Ženu můžou během šestinedělí zavalovat střídavě pocity absolutního štěstí s pro ni nepochopitelnými splíny. I u muže však probíhají změny! V jeho těle se při soužití s těhotnou totiž začne vytvářet hormon vazopresin, který u něj snižuje přirozenou agresivitu. A společně s dalšími hormony tak dochází přirozeně ke stmelování vás dvou. Stmelování po porodu můžete ideálně nastartovat bondingem.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Bonding u tatínka

Je to jen fáze?

Rozhovor s odbornicí

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Novorozenec, Porod, Dítě je na světě, Miminko, Šestinedělí, Po porodu, tatínek, Hradec Králové, Monika Valová, Aklimatizace, Táta, Máma, Nový život, Maminka