Maminka.czRodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět

Rodičovský příspěvek čekají v roce 2020 dvě významné změny. Připravili jsme pro vás přehled, ve kterém se dozvíte, jak podat žádost o rodičovský příspěvek, jakou si můžete zvolit rychlost čerpání nebo jaké je jeho plánované navýšení. Dozvíte se, jak je to s přivýdělkem na rodičovské nebo docházkou dítěte do školky.

Co je rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a začíná se tedy vyplácet po skončení tzv. mateřské. V případě, že nemáte na peněžitou pomoc v mateřství nárok, bude vám rodičovský příspěvek vyplácen hned po narození dítěte.

Co potřebujete vědět o rodičovské v roce 2020

 1. Nárok na rodičovský příspěvek
 2. Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou
 3. Kolik dostanu v roce 2020
 4. Žádost o zvýšení rodičovského příspěvku od ledna 2020
 5. Varianty čerpání rodičovského příspěvku
 6. Práce na rodičovské dovolené. Mohu si přivydělat?
 7. Dítě ve školce a rodičovský příspěvek
 8. Jak vyřídit žádost a rodičovský příspěvek
 9. Kdy rodičovská končí a jak se dá prodloužit
 10.  Jsem na rodičovské a čekám další dítě
 11.  Čerpání rodičovského příspěvku v zahraničí

Kdy vzniká nárok na rodičovský příspěvek? 

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok obvykle po skončení peněžité pomoci v mateřství. V případě, že rodič nesplňoval podmínky pro čerpání mateřské, dostane rodičovský příspěvek hned po narození miminka. Rodičovský příspěvek vyplácí Odbor sociální podpory pod úřadem práce v místě bydliště. Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí OSSZ.

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou?

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory. Jednoduše řečeno na mateřskou dovolenou nemá nárok každý, na rodičovskou dovolenou a čerpání rodičovského příspěvku však ano.

Pokud máte nárok na mateřskou, nastupujete na ni před porodem, ale na rodičovskou nastupujete buď po skončení mateřské, nebo až po porodu.

Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory.

Více na https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/sedm-rozdilu-mezi-materskou-a-rodicovskou-1344156

Jaká je výše rodičovského příspěvku v roce 2020?

Rodiče sami mohou rozhodnut, jak rychle si svůj rodičovský příspěvek vyčerpají. Je tedy na nich, jakou výši i délku čerpání si zvolí. Vláda letos odsouhlasila zvýšení rodičovského příspěvku ze stávajících 220 000 Kč na 300 000 Kč. Novelu však budou ještě v říjnu projednávat senátoři. A tu potom musí podepsat prezident České republiky. Nepředpokládá se, že by se tak nestalo.

Celková výše rodičovského příspěvku by měla v roce 2020 činit 300 000 Kč. Rodič také může v průběhu čerpání změnit délku a výši příspěvku, a to jedenkrát za tři měsíce. Při změně délky doby čerpání se vezme zůstatek nečerpané částky příspěvku 300 tisíc a ten se jednoduše vydělí zbývajícím počtem měsíců.

Rodiče mohou čerpat rodičovský příspěvek nejdéle do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání rodičovské dovolené si však nemohou zvolit rodiče, kteří pracují jako OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění.

Zvýší se rodičovský příspěvek od ledna, nebo si o něj musíte zažádat?

Zvýšení o 80 000 Kč nepůjde vyčerpat najednou. Po plánovaném zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020 se vám měsíční rodičovský příspěvek nezvýší, ale automaticky se prodlouží doba čerpání rodičovského příspěvku.

Pokud budete chtít zvýšit měsíční rodičovský příspěvek, tak budete muset podat žádost na Úřad práce ČR. Jestli rodiče pobírající rodičovský příspěvek stihnou vyčerpat celou částku, záleží také na době, kdy příspěvek ještě mohou čerpat (na věku dítěte), kolik vyčerpali a také na tom, jaký mohou mít maximální měsíční příspěvek. Přečtěte si, jaké jsou možnosti čerpání rodičovské podle věku.

Mateřská dovolená 2020: Kalkulačka mateřské

Jaké jsou varianty čerpání rodičovského příspěvku? 

Rodič má možnost čerpat příspěvek až do výše odpovídající peněžité pomoci v mateřství. Částku tedy nelze vyčerpat najednou.

Měsíční výše však stále nebude moci být vyšší než 70 % vyměřovacího základu (zjednodušeně se jedná o hrubý měsíční příjem).

V současné době přitom platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do čtyř let věku dítěte. Nejčastěji se to týká studentů, nezaměstnaných nebo osob samostatně výdělečně činných, kteří nejsou účastni na nemocenském pojištění.

Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Práce na rodičovské dovolené: Mohu si přivydělat? 

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, možná je i samostatně výdělečná činnost.

Příjem rodiče není sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Rodiny si polepší. Poslanci podpořili zvýšení rodičovského příspěvku

Můžu mít dítě ve školce, když pobírám rodičovský příspěvek?

Od ledna 2020 by mělo dojít nejen k navýšení rodičovského příspěvku, ale také ke změnám týkajícím se pobytu batolat ve školce. Nově by měly být děti do 2 let ve školce nebo v obdobném školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Dosud byl limit pouze 46 hodin měsíčně. Změna pomůže rodičům lépe sladit rodinný a pracovní život. Ti, kteří se budou chtít vrátit dříve do práce, alespoň na poloviční úvazek, budou moci, aniž by přišli o svůj příspěvek.

Jak vyřídit žádost o rodičovský příspěvek?

O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce dle místa bydliště, kde je třeba předložit rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a také potvrzení od České správy sociálního pojištění o nároku na dávku, která ovlivňuje nárok na rodičovský příspěvek a jeho výši. Přečtěte si také, co vše budete k žádosti o rodičovský příspěvek potřebovat nebo kdy začít s jeho vyřizováním.

Kdy rodičovská končí a jak se dá prodloužit?

Délka rodičovské dovolené záleží na vás, přičemž si můžete zvolit její trvání. Standardně se počítá s délkou tří let, kdy vám rodičovská končí a zaměstnavatel vám drží pracovní místo. Se zaměstnavatelem se ovšem můžete domluvit a do práce nastoupit už dříve. V druhém případě pak lze také požádat o prodloužení rodičovské.

Dokud nejsou dítěti tři roky, musí vám zaměstnavatel ze zákona vyhovět. Ovšem v případě, kdy chcete nastoupit do zaměstnání dříve, než jste původně nahlásili, je to možné pouze se souhlasem zaměstnavatele.

Rodič také může být na rodičovské dovolené bez rodičovského příspěvku, stejně tak může pobírat rodičovský příspěvek a zároveň pracovat. Po vyčerpání rodičovského příspěvku rodičovskou dovolenou prodloužit nelze.

Jste matka samoživitelka? Přečtěte si, na jaké příspěvky v roce 2019 dosáhnete

Jsem na rodičovské a čekám další dítě. Jak to bude s rodičovskou? 

Pokud otěhotníte ještě během čerpání rodičovského příspěvku, je dobré si hned zvýšit jeho výši, abyste stihla vybrat co nejvíce z daných 300 tisíc korun. Pokud všechny peníze nevyčerpáte nebo nemůžete z důvodu, že denní vyměřovací základ ani jednoho z rodičů nestačí na navýšení příspěvku, tyto peníze propadnou státu a nelze je dále vymáhat.

Příklad

Maminka je na rodičovské dovolené s prvním dítětem do 31. března a druhé dítě se jí narodí až 12. dubna. Co se bude dít v těch dvanácti nepokrytých dnech, kdy žena nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství a samozřejmě nenastoupí do práce? Je možné, aby dostala rodičovský příspěvek hned od 1. dubna?

Možné to není, protože pokud maminka nemá u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dostane rodičovský příspěvek až ode dne narození druhého dítěte (respektive nejmladšího dítěte v rodině). Informaci o ukončení rodičovského příspěvku na starší dítě i o nároku na rodičovský příspěvek na nové dítě je třeba nahlásit na příslušné zdravotní pojišťovně, která podá i informace týkající se období mezi rodičovskými příspěvky.

Řešení: Maminka si může rozvrhnout rodičovský příspěvek tak, aby jí pokryl i měsíc, kdy se má narodit druhé dítě. V našem případě tedy duben. I kdyby měla dostat pár stokorun. Vyhne se tak běhání po institucích, jako je například zdravotní pojišťovna.

Čerpali jste rodičovský příspěvek v zahraničí?

Pokud jste na nejmladší dítě podobnou dávku pobírali již v zahraničí, odečte se vám z celkového příspěvku 300 000 korun částka, kterou jste na dítě čerpali už v rámci jiné země.

Daňové zvýhodnění na děti. Přečtěte si, jak neplatit zbytečně vyšší daně
Předplatné Matka
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Rodičovský příspěvek, Mateřství, Rodiče, Mateřská škola, Peníze, Dovolená, Zaměstnavatel, Rychlost čerpání, Dov, Práce, Omezení, Rodičovská dovolená, Úřad práce ČR, Peněžitá pomoc, Nárok, OSSZ, Maminka

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy

Horoskopy

Váhy Milé Váhy, na Šedé úterý se vám povede všechno, na co sáhnete. Partner je naprosto spokojený, protože…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné