Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Marta 12. 10. 2017 16:44
Dobrý den mám dotaz mám v tom zmatek jsem samozivitelka 2deti 3.roky a menší 10.mesicu a beru rodicak plus bydlení a já mám důchod.chci se zeptat že když mi snížení rodicak z 7600 na 3800kc jestli mi na to bydlení zvýší abych měla co jsme měla jestli mi to dorovnaji??? děkuji
bubla 9. 11. 2017 17:41
Mám dceru 2roky a syna 8 měsíců, rodičák pouze na první 6 111,- do 3let.
Šárka K. 29. 3. 2018 10:32
Dle mého názoru mylně uvádíte, že není omezeno umístění dětí do školky. Viz. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117... §31, odst. 3a
Omezení 46 hodin stále platí.
JIRKA 4. 4. 2018 20:51
Na konci předmětného §31, odst. 3a je uvedeno, že "docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let".
Jirina 7. 6. 2018 15:06
Dobry den chtela sem se zeptat dceři budou 2.7.2018 4 roky dnes mi mel přijít rodičovský příspěvek a stále nic jak to tedy je přijde mi jeste nebo už ne nějak se v tom ztracim mam RD na 4 roky dekuji
Hana 18. 6. 2018 17:12
Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je moznost si nechat posledni tri mesice rodicovskeho prispevku vyplatit najednou? Uz chodim do prace a mam obavu jak resit situaci, kdybych musela s jednim z deti treba zustat v nemocnici, jednodusse cerpat OCR. Nebo je moznost si vzit ocr i na rodicovske? Ze bych nedostala penize za ocr, ale nemusela si nadelavat hodiny, ktete bych takto zameskala? dekuji za odpoved
Domca 10. 10. 2018 17:27
Dobrý den mám dotaz :)
Manžel pracuje na HPP a já jsem OSVČ bez nemocenské. Je možné, aby manžel nastoupil na mateřskou, kterou by mu vyměřili z jeho platu a byl se mnou doma na mateřské (já bych dále byla OSVČ a platila sociální a zdravotní) a až mu skončí mateřská, vrátil by se do práce a já pobírala rodičovský příspěvek dle pravidel? (tzn. na 4 roky protože jsem OSVČ bez nemocenské...)
Děkuji za odpověď
Léna 25. 10. 2018 22:50
Ano, možné to je. Dle paragrafu 32: e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištěn.

U rodičovského příspěvku - lze osoby pobírající měsíční příspěvek měnit každé 3 po sobě jdoucí měsíce, respektive podat si žádost. Přesný paragraf se mi nechce dohledávat.
Léna 25. 10. 2018 22:52
A v případě manžela, mohl by příspěvek pobírat maximálně 22 týdnů.
Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství činí

c) 22 týdnů u pojištěnce uvedeného v § 32 odst. 1 písm. b) až e),
Dan 7. 11. 2018 11:36
Dobrý den, můžete mi prosím dát odkaz, kde se v novele zákona nachází toto Vaše tvrzení :
Ze zákona již v minulém roce vypadlo omezení týkající se umístění dítěte do školky, jeslí nebo jiného předškolního zařízení. Dítě bude moct zařízení navštěvovat neomezeně, aniž by to mělo na výplatu rodičovského příspěvku jakýkoliv vliv.

Já totiž i v poslední novele zákona o státní sociální podpoře z 31.5.2018 vidím omezující podmínku (hlava 5 paragraf 31) :

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže
a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,
Stejně to uvádí na svém portálu i MPSV.

V případě porušení této podmínky může rodič bohužel o rodičovský příspěvek přijít, proto si myslím, že by měla být tato informace uvedena správně.
Neberte to prosím jako nějakou výtku, spíše se touto problematikou zaobírám, tak mne to zarazilo. Jinak děkuji za přehledně zpracovanou problematiku rodičovského příspěvku

Hana 5. 12. 2018 14:31
Dobrý den, 1.dítě narozené listopad 2014, já smlouva doba nerčitá, znovu jsem se na svou pozici vrátila po 4 letech v listopadu 2018, znovu otěhotněla s termínem červenec 2019. Bude mít nárok na mateřskou?
Fj 16. 12. 2018 01:24
Ano.
Lenka 5. 2. 2019 21:32
Dobrý den, prosím o radu. Mateřskou dovolenou mam u zameatnavatele nahlásenou do 7/2020. Zvolila jsem rychlejsi čerpání rodičovského příspěvku, poslední dobiram nyni v únoru 2019. Jsem tehotna, na PPM bych mela mit narok nekdy od srpna 2019. Nevadi mi ze do te doby budu bez prijmu, s tim jsem pocitala, chci se ale zeptat zda mam tuto situaci nekde nahlasit - zdarv, pojistovna, up, čssz? Děkuji
Hrubá chyba ve článku 24. 2. 2019 21:23
Opravte si tuto hrubou chybu, zbytečně jen matete čtenáře. " Po vyčerpání rodičovského příspěvku rodičovskou dovolenou prodloužit nelze. "
14

Horoskopy

Váhy Nikdy jste nebyli moc dobrodružná povaha, ale momentálně vás nebaví ani stereotypní úkoly. Nejraději…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman





Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné