[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ale hlavně jde tady i o nervy. Hodně nervů. A taky trpělivosti, vlastního volna, omezené množství kreativity a inspirace a spousta energie. Co všechno nám několikatýdenní putování po západní Evropě přineslo, odneslo, čím nás obohatilo a jak bychom mohli poradit dalším podobným nadšencům?
Jsem docela optimistický kliďas. Máloco mě rozhází, a když už mě něco rozčílí doběla, jdu si svou emocionální bouři sklidit pěkně do koutku. Proto když jsme plánovali s manželem, taky víceméně kliďasem, náš společný cestovatelský projekt, že budeme přes osm týdnů cestovat s našimi dvěma malými dětmi (3 a 1 rok), byla jsem přesvědčená, že to zvládneme levou zadní.
Nezáživné obchůzky městem, dlouhé přejezdy mezi destinacemi nebo nečekaně nevlídné počasí či nemoc – během cestování nejzřetelnější položky, na které je potřeba se dobře připravit. Malé děti nejsou batoh, který se dá alespoň na pár hodin strčit do úschovny zavazadel a trochu si oddychnout, dát nohy nahoru nebo si bez výčitek dát šlofíka.
Téměř každý den jsme museli uzpůsobit našim dvěma nejmladším členům posádky. Takže dlouhá procházka po městě musela zákonitě skončit na dětském hřišti, zábavnou honičkou nebo hrou „na schovku“. A průměrně pětihodinové přejezdy mezi vytyčenými cíli vyplnit smysluplnými hrami, sortou lidových písniček, říkanek nebo pohádek. A i když dojde inspirace, něco vždycky musel člověk vyhrabat z rukávu.
Naprosto chápu ostatní nadšence, že když už se dostanou do některého historicky zajímavého místa, touží ho vidět z mnoha perspektiv. Nebo alespoň ty nejzákladnější památky. S dětmi na tyhle ambice úplně rezignuje. Opravdu! Samozřejmě že mě mrzí, že jsem na našich cestách neviděla všechno to, co jsem chtěla.
Článek pokračuje na další straně...