Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Rodičovské lži. Proč se nevyplatí? A co když na ně děti přijdou?

8. 9. 2018
Rodičovské lži. Proč se nevyplatí? A co když na ně děti přijdou?
Míváme pocit, že lhát můžeme, protože lžeme dětem. A ty jsou malé. A pravdu by nezvládly. Ale tak to není. Možná se spíš bojíme, že bychom to nezvládli my rodiče. A nebo je to z lenosti, protože se nám nechce dlouze nic vysvětlovat? Proč se lhaní nevyplatí?

„Lžeme, když spěcháme a nemáme čas zabývat se vysvětlováním pravdy, když nám dochází argumenty a my nevíme, co říct. Lžeme, protože chceme zvláštním způsobem dítě ochraňovat před pravdou, o níž předpokládáme, že by ji nezvládlo, ale je otázkou, zda bychom my spíše zvládli reakci dítěte na tuto pravdu. Strašíme autoritami, překrucujeme skutečnost a často mám pocit, že ti rodiče, kteří takto jednají, už ani nevědí, že se v daný okamžik dopouštějí lži, která se může velmi vymstít,“ říká k tomu Iva Kyselá z Akademie rodičovství.

Nejčastěji bohužel lžeme vlastním dětem. Proč se to nevyplatí?

Co z něho bude? 

„Lhaní je totiž často vypovídající součástí celkového výchovného konceptu, přístupu k dítěti,“ říká odbornice s tím, že bohužel vše, co do dětí lhaním dáme, to se nám vrátí. Stačí, že uslyší, jak návštěvě děkujete za krásné odpoledne, a sotva zavřete dveře, zanadáváte na ztrátu času. „Děti pak začnou přetvářet realitu tak, jak si myslí, že ji od nich budou ostatní chtít, zjistí, že se cítí či děje něco a říká něco jiného. A první, komu začnou lhát, jsou rodiče, kteří pak považují své dítě za ‚vadné‘ a chtějí ho ‚spravit‘. Spravit nepotřebuje dítě, ale přístup daného rodiče, který předal vzory chování,“ doplňuje Iva Kyselá. Do kategorie lhaní a mlžení patří i: „Jo, někdy do té zoo zase zajedeme.“ Opakujeme to měsíc po měsíci, a nic. Že jsme neslíbili nic konkrétního? „Jen“ to, co nikdy nesplníme. Doufali jsme, že dítě zapomene. A ono asi zapomene, ale pak jednou odkývá něco vám a „zapomene“ to realizovat. Jako vy. 

Pět rad, které se osvědčily švédským rodičům

Přímá konfrontace 

U nás doma lhaní nefunguje, vždycky si za každou lží představím tu bolest a pocit zrady, které by její odhalení v dceři vyvolalo, a zase jdu s pravdou ven. I když je těžké vysvětlovat, že třeba na očkování se musí. Ale vyhnu se tím tomu trapnému okamžiku, kdy by přišla a na rovinu řekla: „Ty jsi kecala!“ Co bych pak řekla? „Nejlepší při přímé konfrontaci s mou rodičovskou lží je přiznat chybu. Přiznat, že jsem tehdy ve spěchu nedokázala najít energii na vysvětlování, že jsem jako máma byla unavená… Při přímé konfrontaci jde o to, jestli to unesu, jestli se ke své chybě – kterou může udělat každý – postavím čelem. Protože tím opět naučím své dítě stavět se čelem k jeho vlastním přešlapům,“ vysvětluje Iva Kyselá. Lhaní je podle ní přípustné v jediném případě: Když jde o tzv. milosrdnou lež, když opravdu není šance, že by dítě pochopilo realitu, nebo by na něj realita měla silně devastující vliv. 

Co dělat, když vás dítě přistihne při sexu? Mluvte s ním otevřeně
5 tipů, jak odhalit lháře
Hygge rodičovství: Máme recept na radostný životní styl podle Dánů

 

Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Předškolák, Rodina a vztahy, Lenost, Pravda, Lež, Rodiče, Akademie rodičovství, Přímá konfrontace, Lhaní, Iva Kyselá, Akademie, Konfrontace, Pocit, Švédský rodič

Mohlo by vás zajímat
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Holčička bojovnice! Když se narodila, vešla se do dlaní. Jak vypadá dnes?
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak

Horoskopy

Lev V práci jste dnes mezi prvními a opět předvádíte super mistrovské plnění povinností. Dokážete přijít…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Rostislav, Rastislav, Rostislava

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu