Maminka.czChování a vztahy

Rodičovské perly: Pochlubte se, jaké z vás vypadly

26. 6. 2016
Rodičovské perly: Pochlubte se, jaké z vás vypadly
Také z vás, milí rodiče, občas padají neuvěřitelné příkazy? Je až s podivem, že některým našim nesmyslům děti rozumí, tedy alespoň do té doby, než jim začnou být k smíchu.

Ve školce, kam chodí i tříletá treperenda Kačenka, nacvičují písničky na vystoupení pro rodiče. Před poslední zkouškou paní učitelka po předchozích zkušenostech děti důrazně upozornila: „Ták – a nyní si pečlivě zamkneme pusinky na dva západy a zahodíme klíčky! Hlavně ty, Kačenko, ty je odhoď hooodně daleko, ať stále něco povídáš! No, a teď děti, až cinknu do xylofonu, začněte všichni pěkně zpívat!“

I přes vyhozené klíče a pečlivě zamknuté pusinky malí zpěváčci ihned pochopili, jak zpívat i se zamknutou pusou a zpívali, až se školka třásla. Jen neposedná Kačenka seděla jako zařezaná a přemýšlela. Pusu má zamknutou na sto západů, klíče zahozené pod okna školky, jak má tedy „kruci“ udělat, aby zpívala, ale neotevřela pusu? Kačenka si totiž usmyslela, že dnes bude hodná a dostane také bonbón, jako ostatní hodné děti. Hlavně jako Sára, ta má bonbón každý den a stále se vytahuje.

„Můžeš mi, Katko, vysvětlit, proč koukáš z okna a nezpíváš? To máš něco s pusou? Nebo ses nafoukla?“ ptá se zamčené Kačenky paní učitelka. Kačka kouká dál, přemýšlí, jestli teď může mluvit a jak to paní učitelka myslela s tím, že se nafoukla? Vždyť není balón! Paní učitelka rudne a chce se jí křičet. Katka bledne, kouká do země a chce se jí brečet…

A podobných situací zažívají naše děti mnoho – někdy jsou humorné, jindy je mohou dohnat k pláči. My dospělí to obvykle nechápeme. „Čemu na tom proboha nerozumíš?“ ptáme se často. Když dítě nesměle či naopak naštvaně odpoví: „Ničemu!“, myslíme, že je to neslýchaně drzé.

„Dospělácké komunikační perly“

„Zavři pusu a jez!“ řekneme čas od času u oběda či večeře. Zkoušeli jste to někdy? Jak ukousnout řízek, když máte mít ústa neprodyšně zavřená?  

K podobně náročným příkazům patří i proslulé: „Sedni si, ani se nehni a okamžitě se převleč (přezuj apod.)!“. Malé dítě, které chce poslechnout a ještě nerozumí nadsázce, může být po právu poněkud zmatené. Má se hýbat, nebo ne?

Mnoho dětí večer slýchá kouzelný příkaz:„Okamžitě usni!“. Ale pozor! Zatímco pro normální dítě je tento úkol neproveditelný, někteří tatínci jsou schopní se ho zhostit bez sebemenších problémů, zvláště ti, kteří celý den pracují jako horníci, dřevorubci nebo třeba obsluha sbíječky.

Jeden o koze, druhý o voze

Tuto nelehkou problematikou se ostatně s lehkostí sobě vlastní zabývá i herec a brilantní improvizátor Jaroslav Dušek v divadelním představení Čtyři dohody:Občas se stává, že dětem dáváme skutečně nesmyslné příkazy. Dítě si hraje, nás to ruší a mi mu řekneme: ,Okamžitě se uklidni!̒  To je obtížný pokyn i pro zkušeného jogína a troufám si tvrdit, že by to nedokázal nikdo z nás. To dítě se snaží samozřejmě vyhovět, protože má rádo své rodiče, ale ono to nejde a dítě je samozřejmě nešťastné a tudíž neklidné ještě víc. Vzteká se na sebe, že nedokáže rodičům vyhovět a zároveň na ně, že mají tak nesmyslné příkazy. Pak se to zhorší a rodiče mají hned další řešení. ,Odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální!̒  Copak to dítě v tom pokoji asi dělá? Jak tam tenhle pokyn luští? Jak pozná, co je to normální?“

„To svým dětem nikdy říkat nebudu!“ 

Také si ještě z dětství pamatujete, jak jste si přísahali, že některé rodičovské „hlášky“ nikdy, ale opravdu nikdy, svým dětem neřeknete? No, a najednou je to venku! A je to venku – jednou, po druhé, po třetí, až si tak nějak zvyknete na zvuk a rytmus oněch slov, že je nakonec používáte s naprostou samozřejmostí (ostatně jste je slýchávali pravidelně v dětství, a tak vám v hlavě bez problémů zdomácněla).

Často dokonce své „perly“ pronášíte se stejnou dikcí a výrazem jako vaši rodiče. A podobně jako vaši rodiče pak nemůžete pochopit, proč to dítě proboha nereaguje? Možnosti jsou dvě; buď nerozumí, co po něm chcete, nebo slyšelo onu „hlášku“ už tolikrát, že si proti ní vypěstovalo dokonalou imunitu a jde mu takříkajíc jedním uchem tam a druhým ven.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Chování a vztahy, Jake, Předchozí zkušenost, Jak, Divadelní představení, Sebemenší problém, Jogín, Jaroslav Dušek

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Panna V duchu jste šťastní, že je tady konec pracovního týdne, což u vás nebývá zvykem. Blízcí vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu