Maminka.czRodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek a změny pro rok 2024

Tereza Víchová vas 15.  12.  2023
Kolik peněz mohou rodiče čerpat, kdy a jak o ně žádat a co se zjednodušilo? Tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Eva Davidová odpovídá na nejčastější otázky a představuje změny pro rok 2024.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co je to rodičovský příspěvek a jak se liší od mateřské dovolené?

Na rodičovský příspěvek má nárok každý, je to neadresná dávka, to znamená, že 300 000 Kč lze vyčerpat až do 4 let věku dítěte. A ten, kdo nemá nárok na mateřskou, tak ten pobírá rodičovský příspěvek hned od data narození toho dítěte, potomka, nejmladšího potomka v rodině, to je podmínkou. Většina samozřejmě na mateřskou nárok má, takže o ni se žádá 6–8 týdnů před narozením dítěte, a navazuje tedy po 6 měsících podpory na základě peněžité podpory v mateřství ten rodičovský příspěvek. Jeho flexibilita je opravdu vysoká, dá se čerpat nejvíce tolik, kolik byla výše mateřské. U těch nízkopříjmových domácností to je 13 000 Kč měsíčně, to je ten limit, ale standardně lze říct, že například při 15 měsících je to 20 000 Kč měsíčně, při naopak 20 měsících 15 000 Kč měsíčně a tu částku lze každé 3 měsíce měnit. Rodičovský příspěvek je nejflexibilnější dávka našeho systému a také tvoří zdaleka největší objem té sociální podpory, protože na něj zkrátka má nárok každý.

Kolik peněz a jak lze čerpat v rámci rodičovského příspěvku?

Celková částka rodičovského příspěvku činí 300 000 Kč. Standardně tedy navazuje na tu půlroční podporu v mateřství, takzvanou mateřskou, lze ji čerpat každý měsíc ve výši nejvyšší – té, které dosahovala mateřská, nikoliv vyšší. Ale taky je rodičák zastropovaný, protože zkrátka ho nelze vyčerpat dříve než za půl roku v nějakém extrémnějším případě. Vždy se posuzuje na základě výše předcházejících příjmů té – nejčastěji – maminky. Samozřejmě ale rodičák může čerpat i tatínek, je to poměrně obvyklé v poslední době, nárůst těch otců, kteří pobírají rodičovský příspěvek, tu je. A dokonce se dá každé 3 měsíce měnit výše čerpání a také lze měnit to, kdo čerpá, jestli tatínek, nebo maminka. Samozřejmě podmínkou u otce je, aby byl zapsán v rodném listu dítěte.

Na čem se dá ušetřit v těhotenství? Projděte si 10 praktických tipů od Mazané matky!

Může si rodič zároveň přivydělat?

Ta flexibilita rodičáku zejména souvisí s tím, že do 2 let jsou jistá omezení, jak si mohou rodiče přivydělat, protože například do 2 let, pokud dostanete místo například v dětské skupině, což je dnes taky poměrně obvyklé, tak to dítě může být v dětské skupině maximálně 92 hodin měsíčně. Ale od 2. narozenin dítěte už to omezení žádné není. To znamená, že při rodičáku je standardem a běžnou legální věcí si přivydělat, ať už formou živnostenského oprávnění, tedy OSVČ, nebo dohodou nebo zkráceným nebo i plným úvazkem. Od 2 let dítěte už je to standardní a stát to nikterak neomezuje.

Kdy a jak požádat o rodičovský příspěvek?

Zpravidla o rodičovský příspěvek žádají maminky nebo jeden z rodičů před tím uplynutím podpory v mateřství, to bývá kolem 4. měsíce věku dítěte. Pokud neměli nárok na mateřskou, tak v den narození dítěte nejdříve. O rodičovský příspěvek lze žádat už elektronicky, nicméně my jsme nyní představili novinku, což je klientská zóna Jenda. Má velké výhody v tom, že v podstatě po přihlášení buď elektronickou identitou, nebo třeba hojně využívaným Bank ID (zvládne to opravdu každý) se otevře interaktivní formulář, kde naprostá většina údajů je předvyplněná, není potřeba dohledávat nějaké další dokumenty a rodné listy a podobně nebo něco skenovat či nahrávat přílohy. Takže v podstatě velká část těch údajů se zadává automaticky a propíše se do té žádosti, rodič pouze zkontroluje, jestli je vše v pořádku, jestli to platí, a zvolí si tu výši čerpání rodičovského příspěvku, tu měsíční výši, kterou zvolí nejméně na 3 měsíce. Ale jsou tací rodiče, kteří se zkrátka rozhodnou v tom necelém půlroce věku dítěte a dál už zkrátka tu výši čerpání měsíčního nemění, až do těch 2 nebo 3 nebo 4 let.

Jaké změny nastanou v roce 2024?

Změna, která bude od Nového roku, bude ve výši a také délce čerpání. Rodičovský příspěvek se navýší z 300 000 na 350 000 Kč, nicméně také se omezí ty nejdelší možné lhůty pro čerpání, což dnes je 4 a nově to budou 3 roky věku dítěte, a tudíž je potřeba myslet na to, aby každý si spočítal, jak dlouho chce buď zůstat s dítětem doma, nebo mít tu podporu vyšší, dokud nepracuje vůbec. A je poměrně běžné, že třeba po roce, po dvou si lidé zrevidují to, jak rychle čerpají, a mohou dočerpat ten zbytek rodičovského příspěvku například v nižších měsíčních platbách.

Může rodičovský příspěvek čerpat otec dítěte?

Rodičovský příspěvek může čerpat pečující osoba, tedy otec nebo matka. Můžou se střídat, což je poměrně běžné, například že tatínek odchází na rodičovskou třeba na půl roku nebo na rok a pak se opět vrací k péči o dítě maminka, to všechno ten systém umožňuje, je opravdu velmi flexibilní. Pokud otec žádá o rodičovský příspěvek hned poté, co končí podpora v mateřství maminky, tak to jsou zase ty 4 měsíce přibližně věku dítěte, protože to musí udělat s nějakým předstihem, než skončí ta podpora v mateřství, a může si volit opět na základě svého denního vyměřovacího základu. Platí, že podpora v mateřství, pokud je maminka zaměstnaná, tvoří přibližně 70 % hrubé mzdy, takže se to vlastně blíží tomu, co pobírala, když byla zaměstnaná, a platí, že rodičovský příspěvek nemůže být vyšší než ta mateřská. To u některých párů může být výhoda právě tehdy, když otec přechází na rodičák, že zkrátka může čerpat rychleji, než by mohla maminka kvůli výši svého denního vyměřovacího základu. Takže i tohle je výhoda. Nicméně každé 3 měsíce se ten stav, ta osoba, která pečuje o dítě, může měnit a stát nikterak nelimituje ani to, když se rodiče rozhodnou například část toho rodičovského příspěvku třeba dávat babičce nebo chůvě. To vše je v rámci flexibility této dávky možné.

Matkou na volné noze: 10 tipů, jak být OSVČ a zároveň dobrá máma

Jaká pravidla platí pro OSVČ?

U osob samostatně výdělečně činných platí, že mají nárok i na mateřskou, pokud si v uplynulých 270 dnech platily nemocenské pojištění. Pokud ne, tak mají nárok pouze na ten rodičovský příspěvek v celkové výši 300 000 Kč a žádají o něj v den narození dítěte nejdříve. U osob samostatně výdělečně činných, stejně jako u lidí, kteří pracují na dohody, tak je potřeba říct, že pokud si žádají o rodičovský příspěvek a neplatily, neměly tedy nárok na mateřskou, je ta maximální výše 13 000 Kč. Loni se to navyšovalo z 10 000 Kč, ale lze tam využít denní vyměřovací základ druhého rodiče u rodičovského příspěvku, protože zkrátka u některých je tento limit tak nízký, že neodpovídá potřebám té rodiny, takže můžou využít ten denní vyměřovací základ druhého z rodičů.

Jak je to s rodičovským příspěvkem a dítětem ve školce? A co když se narodí další dítě? Odpovědi najdete ve videu v úvodu článku. 

Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Mateřství, Peníze, Rodičovský příspěvek, Rodiče, Finance, Den narození, Nárok, Věk dítěte, Maminka, Jenda

Video