Maminka.czMaminka v porodnici

Rodinná atmosféra a přirozené porody. Do Neratovic jezdí rodit i maminky z Prahy

Vanda Stöckbauerová 25.  4.  2022
Pro každou nastávající maminku je důležité, kde přivede své dítě na svět. Proto chceme zjistit, jak se rodí v českých porodnicích. Každý měsíc vás seznámíme s prostředím a odborníky z jedné vybrané nemocnice. Začínáme středočeskými Neratovicemi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsem byla těhotná, jedna z prvních otázek všech kamarádek zněla: „A kde budeš rodit?“ Dlouho jsem váhala, rozmýšlela se a několikrát v průběhu devíti měsíců rozhodnutí změnila. Přečetla jsem spoustu diskusí, téma probírala se zkušenějšími ženami, zvažovala různá pro a proti. Prvorozeného syna jsem nakonec přivedla na svět v hořovické porodnici U Sluneční brány, dceru pak v pražské Thomayerově nemocnici.

Měla jsem štěstí, že oba porody proběhly bez komplikací. Mám na ně hezké vzpomínky a neměnila bych. Jsem přesvědčená, že výběr porodnice řeší každá žena, jakmile na těhotenském testu objeví dvě čárky. A proto se vám pokusíme s výběrem pomoct a každý měsíc osobně navštívíme jednu porodnici. Neratovice jsme si vybrali, protože jsou mezi maminkami (a to i pražskými) vyhlášené. 

VIDEO: Tohle vás reálně čeká během porodu, na sále a pokoji šestinedělí

RODINNÁ ATMOSFÉRA A PŘIROZENÉ PORODY 

Na návštěvu přijíždíme v polovině února. Před nemocnicí nás vítá Milena Srncová z marketingu a přesouváme se na gynekologicko-porodnické oddělení. Vše je zde na jednom patře a dýchá na nás klidná atmosféra.

„Hodně maminek sem dojíždí z Prahy, protože dávají přednost menší rodinné porodnici. Jsme zde zastánci přirozených porodů. Rodičky mohou využít různé pomůcky – žíněnku, stoličky, míče, vanu, aromaterapii. Porodní asistentky dělají dokonce i masáže, aby se ženy během kontrakcí uvolnily,“ vypočítává Milena Srncová výhody, kvůli kterým sem některé maminky neváhají dojet až z Trutnova nebo Českých Budějovic. 

Porodnice je vyhledávána i kvůli tomu, že se zde rodí i v jiné poloze než jen na porodnickém křesle, samozřejmě pokud to zdravotní stav dítěte a matky dovolí. „Lze rodit na porodnické stoličce, na žíněnce, v kleku nebo podřepu, ale samozřejmě lze využít klasické porodnické lůžko, pokud ho maminka žádá,“ vysvětluje porodní asistentka Květa Nováková. Porod zde vede porodní asistentka, ale lékař je vždy nablízku v případě komplikací. Výhodou je, že ženu může k porodu doprovodit nejen partner, ale i dula.

Porody jsou zde možné od ukončeného 36. týdne těhotenství. Někdy se maminky obávají, že v porodnici není novorozenecká JIP, ale nemusí mít strach. V porodnici je nepřetržitě přítomen erudovaný neonatolog a v případě potřeby zařízení spolupracuje s Pediatrickou klinikou 1. LF VFN v Praze a s Pediatrickou klinikou 2. LF UK a FN v Motole. Ukazatelem kvality poskytované péče je i množství provedených sekcí.

„Podíl císařských řezů je součástí každoroční statistiky, která se bedlivě sleduje. Daří se nám ho udržovat do 20 %, za loňský rok jsme měli 19,5 %, což je krásný výsledek,“ vysvětluje primář MUDr. Daniel Driák, Ph. D. Ročně tu přijde na svět okolo 1000 dětí. Pandemie s sebou nepřinesla zvýšené množství porodů, jak se mnozí lidé na začátku domnívali. Naopak. „Před dvěma lety jsme měli rekord 1100 porodů, loni to kleslo na 818 porodů,“ vypočítává primář. 

Maminky, které dávají přednost malým porodnicím, oceňují zdejší osobní a vstřícný přístup. Jsou zde k dispozici tři standardní pokoje po čtyřech lůžkách a jeden dvoulůžkový, pět nově zrekonstruovaných nadstandardních pokojů, kde mohou být ženy i s doprovodem otce. Pro porody slouží dva porodní boxy, jeden sál pro císařské řezy a je tu ještě jeden operační sál pro gynekologickou operativu. V rámci gynekologicko-porodnického oddělení totiž vzniklo i specializované Centrum péče o ženu zahrnující jak péči z oblasti porodnictví, tak péči z oblasti gynekologické operativy. 

Většina maminek od nás odchází a plně kojí, říká laktační poradkyně z porodnice v Neratovicích. A co když se kojení nedaří?

REGISTRACE K PORODU 

K porodu se mohou ženy registrovat kdykoli během těhotenství, ideálně nejpozději mezi 28. a 30. týdnem, vyplněním registračního formuláře na stránkách porodnice. Sestřička se jim pak ozve a domluví veškeré náležitosti.

„Určitě je lepší, když se maminka dopředu registruje, dává nám to určitý přehled. Ale není to tak, že bez registrace rodičku nevezmeme. V každé situaci jsme schopni nastávajícím maminkám zajistit odpovídající péči a pohodlí,“ vysvětluje primář. Pokud ženě praskla voda nebo začaly kontrakce, ještě než vyrazí na cestu, je vhodné do porodnice zavolat. „Všem maminkám v ambulanci říkáme, aby nám zatelefonovaly. Porodní asistentka je na oddělení 24 hodin denně, ve službě jsou vždy dvě. S ženou se po telefonu poradíme, jak to s ní vypadá, a podle toho dáme doporučení,“ vysvětluje Květa Nováková a s úsměvem vypráví nedávnou zkušenost: „Telefonoval nám pán a říkal, že volá raději on, protože manželka na to nemá náladu. Tak jsem mu doporučila, ať přijedou hned. Když paní nemá náladu mluvit, tak určitě rodí.“ 

SÁLY, POKOJE A KOUPELNA 

Během prohlídky oddělení se seznamujeme s prostředím porodních sálů. Vedle klasického porodnického lůžka jsou zde k dispozici rehabilitační míče, žíněnka, porodnická stolička a další vybavení, aby se ženy cítily co nejlépe. Prohlížíme si i pokoje, kde maminky tráví se svými děťátky 72 hodin po porodu. Na standardních pokojích jsou 4 lůžka. Jednolůžkové nadstandardní pokoje jsou hezky zrekonstruované a poskytují mamince pocit soukromí.

Pro tatínky je tam k dispozici vyklápěcí postel. Součástí pokoje je vlastní sprcha a WC, lednička, televize, elektricky ovládané polohovací lůžko, přebalovací pult pro novorozence, solární lampa a klimatizace. Za nadstandardní jednolůžkový pokoj si připlatíte 1490 Kč/den (v případě, že tam trávíte dobu před porodem) nebo 1690 Kč/den (po porodu i s miminkem). 

Za nadstandardní dvoulůžkový pokoj zaplatíte 600 Kč/den (před porodem) a 700 Kč/den (po porodu s miminkem). Při prohlídce navštívíme i koupelnu, zde si maminky během porodu mohou dát vanu, přidat si tam vůni, kterou mají rády, pustit relaxační hudbu. Ale pozor, porody do vody zde možné nejsou. 

Kdy vyrazit do porodnice? A co doporučuje maminkám, které mají z porodu strach? Vyzpovídali jsme porodní asistentku

PORADNA PORODNÍCH ASISTENTEK 

Od ledna zde začala fungovat nová služba pro nastávající maminky – tzv. poradna porodních asistentek, což jsou individuální konzultace, které stojí 750 Kč za hodinu. „Maminka je objednána na konkrétní hodinu k vybrané porodní asistentce, která se jí věnuje, zodpoví jí všechny otázky a rozptýlí její obavy. Řekne jí, v jaké poloze se děťátko nachází, co by mohla udělat pro to, aby eventuálně nepřenášela a aby porod měl co nejhladší průběh,“ vysvětluje Květa Nováková. 

Maminka většinou absolvuje jednu až dvě konzultace. V plánu je i doprovod vybrané porodní asistentky k porodu a v rámci komunitní péče i návštěvní činnost, kdy porodní asistentka přijde za maminkou po porodu domů a poradí jí, když si s něčím neví rady. „Ale v porodnici na oddělení šestinedělí jsou vždy dětské sestry a laktační poradkyně, které se maminkám pečlivě věnují a vysvětlují jim vše potřebné,“ dodává.

Těhotné ženy zde mohou absolvovat i předporodní kurz o třech blocích po dvou hodinách (těhotenství a porodní plán, porod a šestinedělí, kojení a péče o novorozence) za 3550 Kč. Pro první měsíce po porodu jsou k dispozici i poradna laktační poradkyně a dětské sestry v rámci programu laktačního poradenství.

PORODNÍ PŘÁNÍ 

Při rozhovoru se ptám také na porodní plány, které jsou mezi těhotnými ženami velmi populární a pomáhají utřídit si myšlenky před porodem. Sepisují se nejlépe mezi 34. a 36. týdnem těhotenství. Ale nesmí se zapomínat, že každý porod je zcela odlišný.

„S porodními plány samozřejmě pracujeme, ale maminka prvorodička nemůže mít úplnou představu o porodu. Jsme rádi, že ženy s námi o tom hovoří, a snažíme se jim vysvětlit dostupnost toho, co si přejí. Samozřejmě někdy je situace jiná než představa a v průběhu porodu se to úplně obrátí,“ říká Květa Nováková.

Proto se doporučuje přání sepsat a prodiskutovat nejprve s personálem porodnice, třeba právě v již zmíněné poradně porodních asistentek. Vyhnete se tak zklamání, že některá přání není možné splnit, nebo vám porodní asistentka či lékař vysvětlí, co porodnice považuje za samozřejmost a nemusí se zdůrazňovat.

„Přichází k nám velká škála žen. Maminky, které mají sepsány tři základní věci, a my jim velmi rádi vyhovíme. A pak je tu druhá skupina, která napíše 7 stran porodních přání od zazvonění až po propuštění a má nereálné požadavky – třeba že se ženy nesmíme dotknout, že chce mít absolutní tmu a podobně.

Já vždy doporučuji, aby s porodním přáním přišly s předstihem, třeba 2 až 3 týdny před termínem porodu. Probereme to s nimi a případně upozorníme na rizika, která hrozí. Ale pokud to je jen trochu možné, tak se snažíme vyhovět ohledně přítomnosti manžela, její porodní asistentky a podobně. Ale je třeba upozornit, že se může stát leccos. Například někdy žena za žádnou cenu nechce oxytocin, ale v určitých situacích může oxytocin zachránit život,“ vysvětluje primář Driák. 

V poslední době je trendem i vydávání placenty pro další zpracování. Je to v Neratovicích možné? „Ano, placentu vydáváme. Maminky musí dát souhlas, že přebírající osoba, což je otec, musí do dvou hodin po porodu odejít s placentou ve dvojitém obalu,“ objasňuje Květa Nováková. 


 

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, vzpomínky, Neratov, Dostupnost, Asistentka, Centrum péče, Nemocnice, JIP, Žíněnka, Maminka, Budějovice, Pokoj, Daniel Driák, Klimatizace, Rodinná atmosféra, Pediatrická klinika, Praha, Motol, Neratovice