Maminka.czŠestinedělí

Rodinné momentky z šestinedělí? Herečka Denisa Pfauserová, ale i další slavné mámy na ně nedají dopustit!

Dita Mrázková 2.  12.  2023
Blíží se vám termín porodu a váš drahý protějšek počítá s tím, že vás společně s malým pokladem nafotí na svůj mobil? A co takhle nechat si pořídit tak trochu jiné poporodní momentky? O svou zkušenost se podělila i známá herečka, která si focení od profesionální fotografky nemůže vynachválit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Fotografku a trojnásobnou maminku Helenu Trnkovou k focení inspiroval její tatínek. Na myšlenku vyfotit první okamžiky rodiny s narozeným děťátkem ji přivedly ale až její vlastní děti. Jako každá maminka si i ona fotí své děti při jakýchkoliv denních aktivitách, ale kdo z nás má ve svém rodinném archivu fotografie z šestinedělí?

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK SI VYBRAT PORODNICI?

Prvním dojmem z jejích fotografií je umělecké zachycení okamžiků. Fotografie, která sice nevzniká v soukromí a pohodlí domova, může být stejně intimní, i když je pořízena v nemocničním prostředí. Přesto nebo právě proto se Helena snaží pořídit fotografie společných okamžiků maminky s dítětem v hlubším a dramatičtějším módu, než by se dalo u focení v porodnicích čekat.

Jejích služeb využily mimo jiné i maminky z řad známých osobností, například influencerky Michaela Salák, Klára Russo nebo herečka Denisa Pfauserová.

"S Helčou jsem se z dřívějška trochu znala, ale nepřátelila se. Za hodinu focení s ní a pár telefonátů okolo se ale stala naší rodinnou přítelkyní," říká maminka dcery Naily Denisa Pfauserová. Fotografku Helenu Trnkovou si vybrala k nafocení úplně prvních fotografií své dcery v porodnici.

Klepněte pro větší obrázek

"Jsem celkem náročný klient, co se fotek týče, a Helenčinu práci jsem si pečlivě prohlížela. Její cit pro fotku mě prostě okouzlil. Dokáže krásně zachytit atmosféru, jemnost, něhu okamžiku. I samotné focení s ní je zážitek, na který se člověk vysloveně těší. Jsem dost plachá a stydlivá, ale s Helčou jsem se vždycky cítila příjemně a komfortně, což je u rodinného focení hodně důležité. Je milá, veselá, plná energie, je vlastně takovým tichým pozorovatelem. Focení s ní není strojené. Tohle všechno má za následek to, že se na své fotky pořízené od ní chcete dívat pořád a s úsměvem," říká herečka.


Jak Helena Trnková vzpomíná na své první focení? Co ji baví na focení čerstvých tatínků? A jaký profesní sen si už brzy splní?

Klepněte pro větší obrázek

Heleno, jaké byly vaše pocity, když jste šestinedělí fotila úplně poprvé? 

Bylo to v Porodnici U Apolináře, která má krásnou atmosféru. Tím, že jsem tam přivedla na svět všechny své děti, jsem se tam vracela s pocitem jakéhosi štěstí, naplnění a nostalgie. Ale samozřejmě jsem cítila i nervozitu a očekávání. Cítila jsem, že musím z toho daného okamžiku, z toho omezeného času, který jsem měla, vytěžit co nejvíce. Chci pro maminku, která touží po fotografiích se svým miminkem, pokaždé perfektní výsledek. Vzorem pro mne byl můj otec, který se také věnoval focení osob. Sám fotil na klasickou analogovou zrcadlovku od Canonu, fotografie si vyvolával ve své vlastní vyvolávací komoře a jeho práci i po několika dekádách stále obdivuji.

Jak probíhá vaše komunikace ohledně focení s nastávající maminkou?

Samotnému focení na oddělení šestinedělí předchází zhruba půlhodinový telefonát pět až šest týdnů před předpokládaným termínem porodu, ve kterém si s maminkou projdeme vše důležité. Samotné focení v porodnici pak v případě spontánního porodu realizujeme nejlépe hned následující den, protože další dny už maminka může porodnici opustit. 

Kromě šestinedělí fotíte i porody. Tam probíhá domluva jak?

V případě focení samotného porodu se s maminkami scházím osobně a veškeré plánování probíhá podrobněji a s větší časovou rezervou. Podobně jako s porodní dulou se i se mnou sjednává na focení porodu písemná smlouva, kterou mají maminky dostatečně dopředu k náhledu a k následné diskusi se mnou.

Z pohledu komunikace s porodnicí vše potřebné zajišťuje maminka. Je důležité, aby o mně celý porodní tým věděl a počítal s mou přítomností během porodu.

V současnosti se čím dál víc maminek přiklání k možnosti rodit doma. Chtěla byste "si střihnout" focení domácího porodu?

Domácí porod je pro mě výzva, před kterou mám ale současně i obrovský respekt. Pokud všechno dobře dopadne, měla bych příští rok fotit dvě maminky, které se pro něj rozhodly. Velmi se na to těším. Fotila jsem jak přirozený porod, tak i porod císařským řezem, ale na ten domácí se zatím ještě nedostalo.

Nefotíte jen maminky s dětmi, ale i čerstvé tatínky. Spolupracují třeba jinak než jejich protějšky? Jsou bezprostřednější? 

Emoce tatínků jsou nádherné. Stává se, že když fotím druhý den po porodu, tak tatínek ten daný den drží své miminko v náručí teprve podruhé v životě. Podle toho, co jsem měla zatím možnost vidět, tak byl pokaždé dojatý, hrdý a ke své ženě moc láskyplný. Samozřejmě že někteří tatínkové bývají i nejistí, když si berou miminko do náručí, ale i to k jejich nové roli patří. I proto jsem ráda, když právě takové emoce můžu na fotce zachytit. Vidím v tom opravdu hluboký smysl – tyhle jedinečné rodinné chvíle pro rodiče zaznamenávat...

Na Heleniny unikátní fotografie se můžete podívat v naší galerii i na jejím Instagramu.

Roztomilost s tváří stařečků. Tato miminka vás dojmou i pobaví
Témata: Děti, Porod, Galerie, Miminko, Šestinedělí, Mateřství, Rodičovství, Instagram, herečka, Fotografie, tatínek, Inspirativní ženy, Denisa Pfauserová, Emoce, Influencerka, Otec u porodu, Klára Russo, Canon, Michaela Salák, Helena Trnková, Fotografka, Helča, Focení, Tichý, Momentka