Maminka.czRodina

Rodinné šílenství

Klára Kotábová 10.  5.  2011
Rodinné šílenství
Zkuste ověřené strategie, které vám dají pocit, že máte rodinu pod kontrolou. Zvláště ve večerních hodinách.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ještě před hodinou jste byla v parku a vše vypadalo jako dokonalá idyla. Dětičky si hrály na písku, vy jste se bavila s kamarádkou. Jenže najednou se do kouzelného odpoledne vplížil nepřítel – únava a dětský stres, který vyburcoval vaše senzory průšvihu na maximum.

Víte, že je pět hodin, děti chodí do postele v sedm. Jak přežít dvě hodiny s nezvladatelnými potomky, připravit během té doby večeři, uklidit domácnost a být připravena na návrat manžela z práce tak, aby nekonstatoval s pokrčeným obočím: „Tady je tedy chaos. Jak to, že to nezvládáš jako jiné matky? V klidu a bez emocí?“

Proč zrovna já?

Nepropadejte panice, všechny děti bývají na předělu odpoledne a podvečera protivné. Mají k tomu totiž logicky podložený důvod, za svou nesnesitelnost, prohýbání se do hysterického luku a absolutní nespolupráci ani nemohou. To se v nich probouzí instinkty pračlověka (a ty opravdu ovládat nedovedou). Jak to?

V odpoledních hodinách mají nízkou hladinu cukru (tedy pokud se necpou želatinovými medvídky) a jejich únava roste. Jestliže chcete přežít do večerní pohádky a nespustit na ně tak, že byste později sama litovala svého výstupu, jímž jste stejně ničeho nedosáhla, měla byste se zamyslet nad plánem, jak krizové odpolední hodiny překonat. Zapomeňte na to, že si nasadíte špunty do uší a necháte ratolesti, aby si hrály v pokoji. Tahle metoda nefunguje, a navíc je kontraproduktivní. Dětičky v sobě mají ukryté malé zesilovače, které fungují spolehlivě, a nakonec se vám jejich křik zase zaryje do mozku. S neuvěřitelnou intenzitou.

Ignorujte vnější svět

Vaši potomci v tomto čase potřebují především vás. Vypněte mobilní telefon, nereagujte na něj, buďte připravena být jen se svými dětmi. Jakmile se kromě rodiny budete snažit stihnout objednat k zubaři, dodělat prezentaci, na kterou čeká vaše kolegyně, domluvit se s matkou, jestli by tedy mohla přijít hlídat, také váš vnitřní klid zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Nenechte se vytáčet podněty zvenčí a věnujte se pouze svým dětem. Na ně budete potřebovat veškerou psychickou sílu, kterou dáte dohromady. Tchyně, matka i nepříjemný šéf mohou počkat do rána.

Převlékněte se

Po návratu zvenku si dopřejte alespoň pět minut. Svlékněte si „veřejný“ oděv a najděte si pohodlnou domácí kombinaci, ve které se cítíte skvěle. Nesešněrovávejte se džínami, když vás nebaví, a klidně si dopřejte uvolněné tepláky. Vaše pocity se projeví i na vašem chování. V tenzi z nepohodlného oblečení se snáz necháte vytočit malichernostmi, jakými bezesporu je vylité kakao nebo bobečky od králíčka zašlapané do koberce v dětském pokoji. Navíc jestliže na sobě máte dražší modely, automaticky nejste mazlící maminkou, protože se bojíte, že si džíny, na které jste tři měsíce šetřila, zničíte. Dítě možná tak pohladíte po hlavičce, ale nepovalujete se s ním při četbě leporela na zemi. Totéž platí i pro manžela. Nechcete přece, aby si vás jednou vaše děti pamatovaly jako odtažité osoby.

Klid z přírody

Jestliže nechcete sledovat, jak se vaši potomci perou, házejí na sebe plyšáky a už třikrát jste zakopla o židli, která jim sice slouží jako vchod do bunkru, ale vám dost citelně překáží při cestě mezi kuchyní a spíží, sbalte ratolesti, nasaďte si bundy a jděte jednou obejít blok domů nebo zahradu. Opravdu to funguje. A že jste v teplákách? Komu na tom záleží? Jenom před odchodem sundejte hrnec s večeří z plotny, aby nedošlo k nějakému neštěstí. Bonus navíc, venku se dětský křik vytrácí do ztracena, všimla jste si?

Dejte dětem sebe

Nejste a ani nebudete superžena. Litujeme, ale v okamžiku, kdy budete mít doma dokonale čisto, budou vaše děti strádat. Jestliže stihnete chystat každodenní obědy a večeře o několika chodech, vaše ratolesti budou smutné. A musíte-li chodit do práce, zapomeňte na to, že zvládnete obojí na jedničku s hvězdičkou.
To je výmysl. Tolik služeb během 24 hodin není v lidských silách stihnout, ani kdybyste byla Clark Kent v sukních. Proč byste nemohla dostavět s dětmi věž z lega, zatímco těstoviny se vaří skoro samy? Nepohrdejte kelímky s předpřipraveným jídlem od tchyně, servírujte rybí prsty s hranolky – děti stejně nejvíc milují finger foods. O víkendu si dopřejte kompletní výživné menu, každodenní večeře se dají zvládnout během půl hodiny – stačí mít nápad. A ušetřený čas věnujte dětem.

Snack o páté

Pokud víte, že večeříte pravidelně v šest, než vypukne koupací a uspávací kolotoč, klidně si udělejte další tradici. Děti bez cukru v krvi potřebují dobít energii, tak jim ji dopřejte. Nakrájejte na misku papriku, rajčata, brokolici, servírujte s hummusem.

Učitelka tance

Během příprav večeře si pusťte svoje oblíbené CD. Vaše děti se rychle naučí zpívat s vámi, můžete si i zatančit. Tanec vám dodá serotonin a tryptofan a vy se budete cítit jako znovuzrozená. Navíc si tak zpevníte tělo. A víte jak rychle, když budete mít v náručí zhruba patnáctikilogramovou činku, která „chce ještě“?

Větrejte

V případě, že ještě topíte, je nezbytné častěji a v kratších intervalech měnit v místnosti, ve které si s dětmi hrajete, vzduch. Vaši potomci budou bez dostatku kyslíku podráždění a mrzutí, takže pokud jsou po odpolední procházce doma po pár minutách nesnesitelní, může to být nejen únavou z výletu, ale i proto, že nemají co dýchat. Takže jděte a otevřete na chvilku okno. Uvidíte, jak se zklidní.

Hodina umění

Po aktivitách pohybových by ve vašem rozvrhu měla být část uklidňující, relaxační. Po procházce se s dětmi pusťte například do malování, modelování či her u jídelního stolu. Na ty ještě dostatek síly mají, na další skákání po bytě už ne. Kromě toho se zbytkem energie musí hospodárně naložit tak, aby vydržely do večerníčku. Jestliže je umístíte a zaúkolujete u stolu, budete je mít navíc pod kontrolou při přípravě večeře.

Změňte svá očekávání

Chcete-li, aby se každodenní podvečerní peklo změnilo alespoň u vás doma v rodinnou pohodu, měla byste kromě výše uvedeného zkusit změnit i sama sebe a svá očekávání. Nemůžete po dětech chtít, aby rozuměly světu dospělých. A už vůbec nemůžete chtít, aby rozuměly tomu, že jsou teď podrážděné proto, že nesvačily, a mají tudíž nízkou hladinu cukru, a z celodenního běhání je bolí nožičky. Dětičky jedou do posledního okamžiku, takže se může stát, že vám batole usne při večeři se lžičkou v ústech. Vy můžete rezignovat na pořádek v bytě – stejně to za vás nikdo neuklidí, proto je jedno, jestli to uděláte ve čtyři odpoledne nebo v devět večer.

Buďte empatická a snažte se vcítit do toho, co vaše zlatíčka chtějí, co cítí a především co potřebují. Neodstrkujte je od sebe s výmluvou, že něco potřebujete dodělat. Nepotřebujete. Především se svými dětmi musíte mazlit a provádět je chvilkami, kdy se necítí nejlépe. Jestliže budou vědět, že odpoledne se maminka usmívá, netelefonuje a je jim plně k dispozici, přestanou být vzteklé. Budou totiž vědět, že nemusí s nikým a ničím soupeřit a že jste jenom jejich.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Ušetřený čas, Dětský křik, Model aut, Poslední okamžik, Šílenství, Zesilovač, Každodenní večeře
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Domácí jahodová zmrzlina bez použití zmrzlinovače! Připravte dětem sladké osvěžení
redakce
Recepty
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se raduje z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie