Maminka.czPorod

Rodit normálně nebo lotosově? Jak to chcete?

, Časopis Maminka
18. 10. 2015
Rodit normálně nebo lotosově? Jak to chcete?
Možná jste o lotosovém porodu slyšela od kamarádky nebo jste o něm někde četla. V posledních letech si získal své stoupence i nás. V čem tento alternativní postup spočívá a jaká jsou jeho rizika?

Krásný lotosový květ plovoucí na klidné vodní hladině je v mnoha kulturách a náboženstvích důležitou a posvátnou květinou. Je symbolem vzniku života, znovuzrození, čistoty, harmonie a jednoty. Právě proto dal i název způsobu porodu, který se ve světě praktikuje již více než čtyřicet let a má řadu zastánců i u nás. Co to tedy znamená „rodit lotosově“? 

Když se pupečník nepřestřihne 

Při lotosovém porodu se nepřestřihává pupečník, dítě se nechá spojené s placentou až do doby, dokud pupeční šňůra sama neuschne. „Počká se, až miminko svoji placentu samo pustí a pupečník odpadne,“ vysvětluje Tereza Kramerová, jedna z propagátorek této metody, která se své dcerky po 24 hodinách po porodu zeptala, zda ještě placentu potřebuje mít na provázku a že dá na její názor. 

Placenta. Co všechno umí, k čemu se používá a co to vlastně je?

Toto prodloužené spojení se přitom vnímá jako doba přechodu, která dítěti umožňuje pozvolna a především nenásilně se oddělit od těla své matky. Samovolné oddělení pupečníku může trvat dlouho, zpravidla vysychá třetí den, ve vlhkém prostředí to může trvat i 10 dní.

Po celou dobu se matce a dítěti doporučuje odpočívat, už proto, že jakákoli činnost je kvůli pupeční šňůře velmi omezená. Placenta se má položit na roušku vedle miminka, kde vysychá, anebo se může naložit do soli, bylinek či oleje. Takový způsob porodu i poporodní péče je pochopitelně záležitostí domácího prostředí, v porodnicích pro něj nejsou podmínky. 

Placenta jako součást dítěte

Zastánci tohoto postupu argumentují tím, že placenta je součást dítěte, jeho těla, že plod a placenta mají naprosto výjimečný vztah. „Sdílejí spolu prostorově omezené prostředí dělohy, jsou vždy spolu velmi těsně spjati s vnitřními pocity a zvuky matky… Nemohou existovat jeden bez druhého, a navíc pocházejí ze stejného vajíčka i spermie,“ říká transpersonální psycholožka Renuka Potterová v knize Lotosový porod, která se stala jakousi „biblí“ tohoto alternativního postupu.

„Pokud se placentě dovolí odejít přirozeně, nepřejde z ní do dítěte jen krev, ale pravděpodobně také vědomí… ta část společné sdílené duše, která představuje jakési kolektivní nevědomí vztahující se k našim kořenům.“Propagátorka lotosového porodu Radha Rosecká Píšová tvrdí, že „na začátku života dítě vnímá placentu silněji než svou matku“. 

Přirozeně a laskavě 

Mnoho žen však zkusilo rodit lotosově z mnohem prozaičtějších důvodů: chtěly zažít přirozený porod doma se svými blízkými, ne v neosobním prostředí nemocnice za asistence cizích lidí, hlavně mužů, přístrojů a léků, kde často chybí empatie a převládá rutina.

„Kdybych nenechala pupečník přestřihnout u prvních dvou dětí, možná bych si položila i otázku, jestli jejím oddělením nezpůsobujeme novorozenci nějaké trauma či bolest,“ říká Tereza Kramerová. Je ale otázka, zda vysoce rizikový způsob porodu může tento širší a komplikovaný problém dnešní společnosti vyřešit. 

Jak se rodí lotosově

  • Nechte placentu vyjít přirozeně. Dejte ji k miminku a nechte ji tam až 24 hodin, než ji položíte do síta.
  • Jemně placentu omyjte teplou vodou, odstraňte sraženiny, osušte. Zabalte placentu do savé látky, kterou každý den vyměňujte.
  • S miminkem zacházejte opatrně, dbejte, aby nedocházelo k napínání pupečníku.
  • Když pupečník seschne a ztvrdne, můžete ho namočit, aby opět změkl. Zase uschne.
  • Je to pro vás období míru a klidu, bez mobilů a televize.
  • Jakmile pupečník odpadne, můžete placentu zakopat např. u oblíbeného stromu. 

Lékaři jsou ostře proti 

Gynekologové a porodníci navíc s tímto porodním postupem vesměs zásadně nesouhlasí. Některá zdravotnická zařízení dokonce už na svých webových stránkách upozorňují, že tento postup u nich není možný. „Delší ponechávání dítěte na pupečníku nepodporujeme a nepovažujeme za vhodné,“ uvádí se například na stránkách porodnice v Oblastní nemocnici Příbram.

Lékaři varují, že riziko nastává, pokud maminka po porodu není pod dohledem a dochází k pomalému odlučování lůžka a současně k nedostatečné kontrakci dělohy. Rodičku může ohrožovat silné krvácení, které někdy vyžaduje akutní operaci. „Je prokázáno, že čím dříve se pupečník přeruší, tím menší je krevní ztráta,“ uvádí gynekolog primář Petr Janků z Fakultní nemocnice Brno.

Gita: Chci pohřbít svou placentu

Jinou komplikací může být porucha placentace, kdy se placenta neuvolňuje od dělohy, a tak je rovněž nutný operativní zákrok. Konečně lékaři upozorňují, že existuje poměrně velké riziko infekce, která se z placenty, nyní již v podstatě mrtvé tkáně, může rozšířit i na dítě. 

Zvířata pupečník překousnou 

Kdo doma chová třeba kočky, přitom ví, že v přírodě je to „zařízeno“ tak, že zvířecí matka po porodu překousne plodový obal i pupečník a začne mládě olizovat, aby ho rozmasírovala. Placentu kočka sežere, aby měla dostatek živin. Také ženy přírodních národů pupečník po porodu překousnou nebo přeřežou ostrým předmětem a záhy se opět vracejí ke své práci. To by se šňůrou u dítěte šlo dost těžko. 

Nechte pupečník dotepat 

Gynekologové a porodníci považují lotosový porod za extrémní postup. Na druhou stranu dnes řada z nich zastává názor, že pokud porod probíhá bez problémů, s přestřihnutím pupečníku není nutné spěchat, může se nechat dotepat, a teprve poté přestřihnout. „Základní premisa ale stále zůstává – je to maximální bezpečnost pro novorozence a matku. I proto nemohu alternativní lotosový porod doporučit,“ říká gynekolog Michal Uhlíř ze Zbraslavi. 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Ostrý předmět, Operativní zákrok, Velké riziko, Příbram, Porodní postup, Nevědomí, Dnešní společnost, Maximální bezpečnost, Jak, Krevní ztráta, Silné krvácení, Šňůra, Alternativní postup, Zbraslav, Poporodní péče, Vnitřní pocit, Prostějov, Norma, Pupeční šňůra

Mohlo by vás zajímat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Blíženci Jak se říká, všechno je pomíjivé, a proto si užíváte každičký den se svou rodinou. Děti rostou jako z…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu