Maminka.czTipy a rady porod

Rodíte? Hýbejte se! Proč pořád rodíme vleže a nevyužíváme gravitace?

Tereza Víchová 16.  5.  2020
Rodíte? Hýbejte se! Proč pořád rodíme vleže a nevyužíváme gravitace?
Víte, jak vypadá typický obrázek rodící ženy? Leží v posteli na zádech. Lepší je ale pravý opak, protože gravitace je něco, co nám hraje do porodních karet mnohem lépe než ležení.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sledujete někdy dokumenty o porodu? Také v nich vidíte stále ještě většinu žen, které po příchodu do porodnice a natočení monitoru leží a viditelně trpí při každé kontrakci? Často právě v porodnici volíme polohu i podle toho, co se od nás jaksi „očekává“. A když nemá porodní asistentka moc času, energie nebo svou práci nedělá s láskou, ani nám neporadí, že během první doby porodní je právě pohyb tím, co nám pomáhá fyzicky i psychicky. Díky porodní asistentce Dagmar Vlčkové ale můžeme vědět, jak na to.

Doma ještě odpočinek

Ale pozor, zase při první znatelné kontrakci doma v obýváku nezačínejte zběsile skákat na míči v domnění, že si tak porod o pár hodin urychlíte. „První fáze porodu bývá u většiny prvorodiček pozvolná. Provázejí ji zprvu slabé bolesti jako při menstruaci nebo bolesti zad, kontrakce mohou mít různý charakter,“ vysvětluje Dagmar Vlčková.

„Dokud jsou nepravidelné a maminka je ještě doma, doporučuji naopak spíš klid a odpočinek.“ Dopřejte si vanu, pokud vám neodtekla plodová voda, nebo sprchu, jestli odtekla. Lehněte si, načerpejte sílu. Třeba budete patřit k těm šťastným, které porodí za tři hodiny. Ale když ne, na pohyb byste pak nemusela mít energii, až bude opravdu potřebný a pro porod efektivní. „První doba porodní trvá obvykle i dvanáct hodin, maminka proto musí energii rozložit,“ dodává Dagmar Vlčková, proč si máte doma spíš lehnout než obíhat obývák. Váš čas teprve přijde!

Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu

V porodnici do akce

„Až začnou být kontrakce pravidelné a budou trvat aspoň hodinu v intervalech po pěti minutách, je načase vyrazit do porodnice, to už většinou bývá porodnický nález, kdy si ženu na oddělení nechají. A to je ta nejlepší příležitost nechat působit gravitaci,“ říká Dagmar Vlčková. Váš scénář je tak jasný – po příjezdu vás vyšetří lékař nebo porodní asistentka, obvykle se zkontroluje miminko natočením monitoru, které trvá dvacet minut. A to by měly být s nadsázkou ty poslední, které do porodu proležíte.

„Maminky jsou pak na čekatelském pokoji a mohou si tak samy řídit, co jim dělá dobře,“ radí Dagmar Vlčková, že budete mít určitě čas zjistit, jestli vám víc vyhovuje třeba velký míč nebo chození. „Probíhá-li vše v pořádku, chodí sem porodní asistentka na kontrolu vždy po nějakém čase,“ dodává odbornice. Ten můžete, a měla byste, vyplnit aktivně.

Je to tady, rodíte! Jaká vyšetření vás čekají po příjmu do porodnice?

Ležení více bolí

Co v nás způsobuje, že máme často pocit, že v porodnici by se mělo zkrátka ležet v posteli? Třeba už jen fakt, že nás porodní asistentka nevyzve, abychom chodily či se jinak pohybovaly, ačkoli by měla být aktivní v ukazování a povzbuzování do různých pozic při porodu.

„Porodní asistentka má třeba hodně práce a zvládne udělat jen tu nejnutnější kontrolu. Maminky by ale měly vědět, že pokud se zrovna nenatáčí monitor, mohou a měly by se pohybovat, jakkoli je jim příjemné,“ objasňuje Dagmar Vlčková. „I když předtím ležely třeba u vyšetření, po něm mohou na míč, do sprchy, do podřepu nebo jen tak chodit. Poloha vleže totiž může porod i zpomalit.“ A dlouhé hodiny kontrakcí, které navíc vleže nijak neutíkají, asi nechce zažít žádná z nás.

CO MŮŽETE VYUŽÍT, KDYŽ NECHCETE LEŽET:

1. Míč: Můžete na něm sedět a kroužit pánví nebo jí pohybovat ze strany na stranu, uvolní se bedra. Můžete se předklonit a o míč se opřít, partner přitom může masírovat vaše záda.

2. Porodní postel: Je polohovatelná, můžete si proto nastavit, v jakém úhlu vám bude příjemné se o ni opřít vstoje nebo vkleče.

3. Sprcha: Ve sprchách jsou umístěná speciální porodní sedátka s otvorem uprostřed. Dejte nohy od sebe, to pomáhá miminku sestupovat, a sprchujte se teplou vodou.

4. Předklon a poloha na všech čtyřech: To pomáhá, když vás spíš než v podbřišku bolí v zádech, tlak na ně je pak menší.

5. Klek na bobek: Zvládnou ho spíš fyzicky zdatnější a štíhlejší maminky, opět pomáhá miminku sestupovat. Ležení může zpomalit porod.

„Poloha vleže je navíc pro mnoho maminek bolestivější než pohyb,“ dodává Dagmar Vlčková. „Především u těch rodiček, které mají bederní bolesti. Když se pak předkloní nebo si kleknou, vše je snesitelnější.“

Už můžete tlačit! Poslechnout povel, nebo důvěřovat svým pocitům?

Musím být na monitoru?

Trvá dvacet minut a pro maminku v první době porodní to není nic příjemného. U natáčení monitoru máte možnosti pohybu velmi omezené – jsou tu dráty a nutnost ležet, aby byl záznam pro zdravotníky ideálně čitelný.
„Záznam se dělá každé dvě hodiny, když je všechno v pořádku a situace nevyžaduje něco jiného. Občas ale dojde k paradoxním situacím, kdy je maminka napojená na přístroj mnohem déle a třeba zbytečně,“ popisuje Dagmar Vlčková. Co si z toho vzít? Ptejte se, proč trvá natáčení déle než dvacet minut. Rutina nebo zapomenutí totiž může stát za tím, že se trápíte déle, než je nutné. „Pokud je třeba udělat delší měření, měli by zdravotníci mamince vždy vysvětlit důvod. Když nic takového neudělali a vyšetření trvá déle, rozhodně doporučuji se ozvat,“ nabádá Dagmar Vlčková.

V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka

Chůzí k psychické pohodě

Není to jen zemská přitažlivost, která vašemu miminku pomáhá sestupovat do porodních cest a vy tak můžete aktivně přispět k hladkému a rychlejšímu průběhu porodu. Pohyb a jakákoli aktivita sama o sobě znamená, že se všechno lépe snáší, i bolesti. Představte si totiž ten rozdíl: pasivně ležet a více vnímat, jak moc to bolí a ještě bude. Anebo to doslova „rozchodit“ či „rozcvičit“, střídat polohy, nechat si vkleče u míče namasírovat záda od partnera. Ne že by to potom uteklo jako voda, ale rozdíl určitě poznáte.

„Většině maminek aktivita velmi pomáhá,“ souhlasí Dagmar Vlčková. „Mám zkušenost s tím, že když zkoušejí různé polohy a přistupují k porodu aktivně, lépe se jim rozdýchávají kontrakce. Jsou schopné si samy hodně pomáhat, situaci si usnadnit a všechno lépe zvládnout.“ Pocit, že „pro to“ něco děláte, vám dovolí třeba i tančit, dokud to půjde.

Proč rodíme vleže? Možná vás to hodně překvapí! Podívejte se na video

(Ne)jdeme do finále

Vaše tělo pak už samo pozná, že potřebuje vhodnou polohu na tlačení. „Maminka cítí tlak na konečník, chodit už jí není příjemné, ani to skoro nejde. To je ve fázi, kdy je porodní branka otevřená třeba už na devět centimetrů. A správný čas na polohu, ve které se bude dobře rodit,“ potvrzuje Dagmar Vlčková.
Můžete využít znalosti nabyté na předporodních kurzech nebo dát na svůj instinkt. Až dosud jste miminku aktivně pomáhala pohybem, v poslední fázi už bude třeba soustředit síly na jeho samotný příchod na svět. A prochozené hodiny budou za chvíli rychle zapomenuty.

Článek vyšel v časopise Maminka. Květnové číslo a předplatné s dárkem si můžete koupit na ikiosek.cz/maminka

Poloha při porodu kdysi a dnes: Rodívalo se ve stoje, v kleče i na kamenech
Témata: Porod, Miminko, Porodnice, Tipy a rady porod, névy, pořad, Porodní asistentka, Chci si rodit po svém, Kontrakce, Pór, Maminka, Dagmar Vlčková, Drát, Asistentka, Gravitace, Poloha, Ležení
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Natálie a Kordula: Dospívající krásky, které dostaly do varu celé Vary. Co na to jejich slavné mámy?
Mrázková Dita
slavné děti