Maminka.czZdraví

Roupi aneb Když máte kolem zadečku „bílo“

2. 10. 2014
Roupi aneb Když máte kolem zadečku „bílo“
Představa, že vašemu dítěti v noci ze zadečku vylézají až centimetr dlouzí bílí červi, je hrozná, to je jasné. Přesto (nebo právě proto) je důležité nezavírat před tímto problémem oči a včas si všimnout neklamných příznaků.

Úporné svědění a následné škrábání na zadečku v oblasti řitního otvoru jsou hlavními příznaky roupů. Způsobují je samice červa, které vylézají z těla dítěte ven a kladou do místa kolem konečníku svá vajíčka. Ta totiž potřebují k vylíhnutí vzduch, který by se jim ve střevech, kde roupy normálně žijí, nedostával.

Nejčastěji se tak děje v noci, kdy je dítě v klidu. Pokud tedy máte podezření na roupy – vaše dítě se často úporně drbe právě v oblasti konečníku – je nejlepší se přesvědčit. Kolem jedenácté hodiny večerní, kdy vaše dítě spí nejtvrdším spánkem, si zkuste baterkou posvítit do oblasti řitního otvoru. Zhruba centimetr dlouhé tenké bělavé červy s ostrou špičkou by nemělo být problém spatřit.

Jak dochází k infekci

Roupy se dítě může nakazit v kolektivu, ale snadno i samo od sebe, a v obou případech jsou na vině především špatné hygienické návyky a snížená imunita. Pokud dítě není zvyklé mít si důkladně ruce po každé návštěvě toalety, vajíčka roupů z jeho zadečku ulpí po utření na jeho prstech a z nich se roznáší dál. Na hračky, na knížky, pokud si dítě strčí ruce do pusy, putují vajíčka dál do jeho střev, kde se z nich vyvinou larvy a z nich dospělí jedinci schopní snášet další vajíčka a vzniká tak vlastně začarovaný kruh.

Vajíčka roupů se ale přenáší i prachem, ložním prádlem či ručníky.

Jak se roupům bránit aneb prevence

Proti těmto parazitickým červům můžete bojovat dvojím způsobem. Jednak zvýšenou hygienou, a pak také úpravou jídelníčku dítěte. Vajíčka roupů jsou citlivá na vysoké teploty, proto se doporučuje často měnit povlečení a vyvářet ho či žehlit, a zrovna tak postupovat v případě pyžámka a ručníků.

Rovněž nenechte dítě spát pouze ve volném spodku od pyžámka, aby se vajíčka mohla volně trousit kolem, ale dávejte dítěti alespoň do doby, než se roupů zbavíte, na spaní kalhotky či slipy.

Ráno je dobré dítěti ve vaně omýt zadeček, aby se v noci nakladená vajíčka smyla. Vajíčka dokáží venku přežít až 3 týdny, proto je důležité pravidelně vysávat prach či vytírat. A samozřejmě naučte své dítě, že po každém použití záchodu a před každým jídlem je důležité umýt si ruce mýdlem.

Co se týče úpravy jídelníčku, roupi ke svému životu potřebují cukr, proto omezte přísun sladkostí a – pokud se vám to povede – zkuste do svého dítěte dostat více listové zeleniny, česneku, mrkve, celozrnným obilnin či kysaného zelí.

Jak s nimi bojovat aneb Léčba

Roupů se můžete poměrně spolehlivě zbavit i pomocí léků. Poraďte se s lékařem. Pro větší děti a dospělé jsou k dostání tablety, pro menší sirupy. Užije se jednorázově a po dvou až třech týdnech je důležité dávku zopakovat.

Abyste byli v boji s roupy úspěšní, je důležité přeléčit celou rodinu a pokud dítě navštěvuje školku či školu, rozhodně danou instituci informovat a dítě na nezbytně dlouhou dobu nechat doma, aby se nákaza nešířila.

Pokud jste již udělali vše zmíněné – vyváříte lůžkoviny, vysáváte, myjete si ruce, jíte česnek, nejíte sladké, léčíte se celá rodina – a roupi se vám opakovaně vrací, poraďte se svým lékařem. 

Témata: Zdraví, Začarovaný kruh, Snížená imunita, Máť, Roupy, Dobré dítě, Řitní otvor

Mohlo by vás zajímat
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Kdo všechno je u porodu? Medici tam budou, jen když dáte souhlas
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Beran Zčistajasna se vám podaří vyřešit finanční potíže. Peníze k vám přijdou doslova samy. Už nebudete řešit…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriel, Zbyslav, Gábor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu