Maminka.czZdraví

Roupi aneb Když máte kolem zadečku „bílo“

2. 10. 2014
Roupi aneb Když máte kolem zadečku „bílo“
Představa, že vašemu dítěti v noci ze zadečku vylézají až centimetr dlouzí bílí červi, je hrozná, to je jasné. Přesto (nebo právě proto) je důležité nezavírat před tímto problémem oči a včas si všimnout neklamných příznaků.

Úporné svědění a následné škrábání na zadečku v oblasti řitního otvoru jsou hlavními příznaky roupů. Způsobují je samice červa, které vylézají z těla dítěte ven a kladou do místa kolem konečníku svá vajíčka. Ta totiž potřebují k vylíhnutí vzduch, který by se jim ve střevech, kde roupy normálně žijí, nedostával.

Nejčastěji se tak děje v noci, kdy je dítě v klidu. Pokud tedy máte podezření na roupy – vaše dítě se často úporně drbe právě v oblasti konečníku – je nejlepší se přesvědčit. Kolem jedenácté hodiny večerní, kdy vaše dítě spí nejtvrdším spánkem, si zkuste baterkou posvítit do oblasti řitního otvoru. Zhruba centimetr dlouhé tenké bělavé červy s ostrou špičkou by nemělo být problém spatřit.

Jak dochází k infekci

Roupy se dítě může nakazit v kolektivu, ale snadno i samo od sebe, a v obou případech jsou na vině především špatné hygienické návyky a snížená imunita. Pokud dítě není zvyklé mít si důkladně ruce po každé návštěvě toalety, vajíčka roupů z jeho zadečku ulpí po utření na jeho prstech a z nich se roznáší dál. Na hračky, na knížky, pokud si dítě strčí ruce do pusy, putují vajíčka dál do jeho střev, kde se z nich vyvinou larvy a z nich dospělí jedinci schopní snášet další vajíčka a vzniká tak vlastně začarovaný kruh.

Vajíčka roupů se ale přenáší i prachem, ložním prádlem či ručníky.

Jak se roupům bránit aneb prevence

Proti těmto parazitickým červům můžete bojovat dvojím způsobem. Jednak zvýšenou hygienou, a pak také úpravou jídelníčku dítěte. Vajíčka roupů jsou citlivá na vysoké teploty, proto se doporučuje často měnit povlečení a vyvářet ho či žehlit, a zrovna tak postupovat v případě pyžámka a ručníků.

Rovněž nenechte dítě spát pouze ve volném spodku od pyžámka, aby se vajíčka mohla volně trousit kolem, ale dávejte dítěti alespoň do doby, než se roupů zbavíte, na spaní kalhotky či slipy.

Ráno je dobré dítěti ve vaně omýt zadeček, aby se v noci nakladená vajíčka smyla. Vajíčka dokáží venku přežít až 3 týdny, proto je důležité pravidelně vysávat prach či vytírat. A samozřejmě naučte své dítě, že po každém použití záchodu a před každým jídlem je důležité umýt si ruce mýdlem.

Co se týče úpravy jídelníčku, roupi ke svému životu potřebují cukr, proto omezte přísun sladkostí a – pokud se vám to povede – zkuste do svého dítěte dostat více listové zeleniny, česneku, mrkve, celozrnným obilnin či kysaného zelí.

Jak s nimi bojovat aneb Léčba

Roupů se můžete poměrně spolehlivě zbavit i pomocí léků. Poraďte se s lékařem. Pro větší děti a dospělé jsou k dostání tablety, pro menší sirupy. Užije se jednorázově a po dvou až třech týdnech je důležité dávku zopakovat.

Abyste byli v boji s roupy úspěšní, je důležité přeléčit celou rodinu a pokud dítě navštěvuje školku či školu, rozhodně danou instituci informovat a dítě na nezbytně dlouhou dobu nechat doma, aby se nákaza nešířila.

Pokud jste již udělali vše zmíněné – vyváříte lůžkoviny, vysáváte, myjete si ruce, jíte česnek, nejíte sladké, léčíte se celá rodina – a roupi se vám opakovaně vrací, poraďte se svým lékařem. 

Témata: Zdraví, Řitní otvor, Začarovaný kruh, Dobré dítě, Snížená imunita

Mohlo by vás zajímat
Kdo pohlídá moje dítě? Na co dávat pozor, když hledáte chůvu!
Snědl neznámé bobule, léky, čistidla?  Víme, co dělat při otravě
Vyšla nová Maminka! Velký rozhovor s Lejlou Abbasovou a dárek navrch
Žárlím na vlastního manžela. Děti ho mají radši než mě!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu