Noste roušky. Má to smysl, i když je to jen částečná ochrana. může zpomalit šíření viru mezi lidmi. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si doma za malou chvíli vyrobit jednoduchou roušku bez šití.
Doma vyrobená rouška nebude perfektně chránit před nákazou koronavirem. Ale i podle odborníků zpomaluje šíření nákazy, protože mimo jiné brání šíření kapének od již nakaženého člověka.
V tomto videu vám přinášíme návod na jednoduchou roušku, při jejíž výrobě se obejdete bez jehly a nitě či dokonce šicího stroje. Autorkou videa je Petra Veselá.
VŠECHNO O RŮZNÝCH ROUŠKÁCH NAJDETE TADY
Aby bavlněná rouška alespoň trochu fungovala, musíte se držet následujících doporučení
- Před nandáním roušky si umyjte ruce mýdlem, případně použijte dezinfekci.
- Při nošení se roušky nedotýkejte.
- Jakmile rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit – nejpozději po 2 hodinách nošení.
- Roušku sundejte tak, že ji uchopíte pouze tkalouny či gumičky.
- Následně si důkladně umyjte ruce mýdlem, případně vydezinfikujte.
- Špinavou roušku uchovávejte nejlépe v uzavřené nádobě a před dalším použitím ji vyvařte a vyžehlete na nejvyšší stupeň.
Dvacet minut a dost?
Berte doma šitou roušku jako skvělé, ale přece jen provizorní řešení. Protože zhruba po dvaceti minutách zvlhne a její účinnost zásadně klesá. Nemá proto například smysl nosit je v autě cestou na nákup, nasaďte si ji opatrně až před tím, než budete vystupovat.
Jak na DVTV upozornil infekcionista Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš, když v parku jednou za pět minut potkáte člověka, žádné riziko nikomu nehrozí. Ani v liduprázdném lese ne. Nicméně dle rozhodnutí vlády je nošení roušek povinné.
Poraďte tuhle jednoduchou roušku i svým blízkým včetně starších příbuzných. Berte to tak, že spousta lidí kýchá i kvůli doznívajícímu nachlazení nebo alergiím a zatímco nedávno to všem bylo jedno, tak všichni okolí, když budou mít roušku.
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.
Uzavření škol|
Nárok na ošetřovné|
Testování na koronavirus|
Léčba koronaviru|
Rouška bez šití