Maminka.czKoronavirus

Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!

27. 3. 2020
Roušky nestačí. Mnohem víc vytírejte, přezouvejte se a perte!
Roušky už nosí opravdu téměř všichni, pravděpodobně i tuší, jak by se o ně měli starat, ale co ostatní bezpečnostní opatření? Víte o tom, že koronavirus si můžete přinést i na obuvi a oblečení? Je nutné se přezouvat, častěji vytírat přístupová místa a prát oblečení.

Koronaviry, které způsobují onemocnění COVID-19, se přenášejí hlavně kapénkovou nákazou a druhotně i přenosem z povrchů, na které kapénky s virem dopadly. Proto je nutné dodržovat pravidla maximální hygieny a dezinfekce. „Všude čteme o ochraně rouškou, ale začali jste mýt podlahu v přístupových místech či kuchyni v kratších intervalech, abyste zabránili zvíření prachu v domácnosti, který může obsahovat částice viru donesené na botách? A co utěrky, hadry, ručníky, taky měníte častěji? Protože o rouškách se mluví pořád, ale o tomhle jsem ještě neslyšela slovo,“ napsala nám jedna čtenářka. A musíme jí dát za pravdu. Co byste tedy měli dělat? 

Co byste měli vědět o koronaviru: Jak se co nejlépe uchránit?

Obuv, textil a drobné předměty

Lze si koronavirus přinést domů na oblečení nebo obuvi? „Samozřejmě že lze. Koronavirus ulpívá na veškerých površích,a to poměrně intenzivně,“ upozornil epidemiolog Roman Prymula na Primě. Obuv je podle něj ještě nebezpečnější než textil. „Na botách se dá přenášet až po dobu 48 hodin, na textilu asi 24 hodin. Záleží, co se tam dostane. Pokud tam ulpí kapénka nějakého hlenu, tak to může být delší, pokud to je jenom kapénka, která vyschne, tak to je výrazně kratší,“ varuje Prymula. 

Jeho doporučení zní:  Udělejte si doma potenciálně infekční místo, kde budete nechávat věci z venku. Ty rozhodně nenoste dál do bytu. Pak si důkladně umyjte ruce a na věci, které by mohly být infikované, už nesahejte. 

Rozhodně doporučujeme častěji vytírat podlahy a prát oblečení, ale nejen to: „V rámci prevence infekce je nutné častěji převlékat, prát ručníky a utěrky a také dezinfikovat textilie v domácnosti,“ píše se na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Pokud je v rodině nemocný, musíte být ještě obezřetnější: U praní věcí, které nosil nebo používal nemocný, platí, že byste je, jestliže to materiál dovolí, měli prát minimálně na 60 °C nebo dokonce vyvářet. Ideální je dát prádlo ještě do sušičky a vyžehlit.

Nemocný by se měl převlékat denně! Takové prádlo berte jako infekční materiál – manipulujte s ním opatrně, než ho vyperete, nechejte ho v uzavřeném pytli a sahejte na něj v rukavicích, s rouškou a ideálně i s omyvatelnou zástěrou.

Při dezinfekci nezapomínejte ani na záclony, závěsy a koberce. Důležité je dezinfikovat i kliky a drobné věci, jako je třeba teploměr, mobil nebo klíče. 

Roušky musí nosit i nejmenší děti! Jak je to mají rodiče naučit?

Roušky, rukavice, brýle

O roušce už asi dlouze psát nemusíme. Důležité je ji nosit, klidně i látkovou, ale také se o ní důkladně starat. Poté, co ji použijete, sundejte ji tak, abyste nesahali na roušku rukama víc, než je nutné. Držte ji třeba za tkaničky. Poté ji dejte vyvařit. Nemusíte nutně v pračce, stejně jako naše babičky ji vyvařte v hrnci. Vložte do vody a nechte projít varem,poté ji důkladně přežehlete. 

PRAVIDLA, JAK NOSIT ROUŠKY, JSME PRO VÁS SEPSALI TADY

Profesor Prymula při nákupu doporučuje využívat jednorázových rukavic, které pak rovnou vyhodíte. Mohou to být rukavice igelitové, jaké se používají na pečivo nebo u benzinových pump, nebo rukavice chirurgické. Pokud máte rukavice vlastní, platí pro ně to samé – dezinfikovat. 

Vlastní rukavice totiž přináší jeden problém. Jak je lidi sundavají, riskují, že se stejně kontaminují. Je tu však jedno řešení a  tím je lavůrek s dezinfekcí: „Tam ruce ponořím i s těmi rukavicemi, pak je sundám a znovu se umyju, to je cesta, abych se nenakazil,“ radí Prymula.

Sterilizace roušky nebo respirátoru: Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

Brýle podle něj nejsou nezbytně nutné. Stačí, když budeme mít všichni roušky. „Klasické sluneční brýle nepomohou. Smysl mají ty uzavřené, ale pouze u profesionálů, kde hrozí, že se aerosol dostane do očí. Když všichni budou dodržovat roušky, tak ten aerosol tady nebude,“ tvrdí. 

Jak dezinfikovat potraviny? 

Bojíte se přenosu viru z potravin, pokud se jich nemocný dotýkal?

  • Balené potraviny, tedy jejich nepropustné obaly, můžete otřít mýdlovou vodou nebo roztokem ethanolu.
  • Zeleninu a ovoce stačí dobře omýt mýdlem a vodou.
  • Nebalené pečivo můžete nechat rozpéct v troubě nebo toustovači.
  • Potraviny obecně stačí tepelně upravit – tedy uvařit nebo upéci.
  • Je lepší, když s potravinami pracujete v rukavicích a ihned umyjete i použité náčiní!
  • Trvanlivé potraviny, které hned nebudete potřebovat, můžete nechat po dobu alespoň čtyř dní na bezpečném místě „v karanténě“.

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz

Dezinfekce materiálů a povrchů

Počítejte s tím, že úklid a dezinfekce budou vaší „zábavou“ v karanténě dokonce i několikrát denně. Platí to hlavně v případě, že je někdo z rodiny nemocný nebo má na koronavirovou infekci podezření. Pak by bylo vhodné dezinfikovat WC a koupelnu pokaždé, pokud ji použije. Připravte se, že budete muset dezinfikovat všechno, co nemocný používá, na co sahá, doporučuje Ministerstvo zdravotnictví a přidává rady, co se na který povrch hodí:

Uklízíte během karantény? Dejte si do pořádku i lékárničku. Poradíme, jak na to 

A jaké přípravky k dezinfekci použít?

Na větší plochy, dlaždičky v koupelně, umývadlo, vanu nebo WC můžete použít 0,2% roztok chlornanu sodného – připravíte ho přidáním 4 dílů Sava original (nebo podobného prostředku s cca 5% chlornanem sodným) do 100 dílů vody. Tato koncentrace odpovídá přibližně jedné 2dl sklenici na 5 litrů vody. K zesílení čisticího účinku můžete k roztoku přidat běžné množství saponátu na nádobí. Při manipulaci s přípravky, které obsahují chlor, musíte zvážit, zda nemohou dezinfikovanému povrchu ublížit – poleptat ho nebo odbarvit, je také nutné dodržovat bezpečnostní opatření, protože jsou toxické.

Návod na roušku bez šití najdete tady:K dezinfekci podlah, nábytku, dřevěných povrchů a zdí lze použít i přípravky obsahující kvarterní amoniové soli, například Sanytol, Dettol či Ajatin. Přestože neposkytují dostatečnou ochranu vůči všem typům mikroorganismů, v případě SARS-CoV-2 je jejich účinnost dostatečná.

Povrchy, které by se mohly zabarvit, odbarvit nebo zkorodovat, můžete ošetřit 3% peroxidem vodíku. Ke zvýšení účinnosti na mastných površích je možné k němu přidat i malé množství saponátu.

Koronavirus: Otázky a odpovědi odborníků pro těhotné

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka ROKU 2021
Témata: Koronavirus, Praktické rady, Rodiče, Děti a nemoci, Nemoci, Zdravotnictví, Prima, Teploměr, Oblečení, Sava, Účinnost, Povrch, Dezinfekce, Rukavice, Mastný, Obuv, Saponát, Rouška, Potraviny, Respirátor, Roman Prymula

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: S dětmi se dá dělat všechno, je přesvědčená blogerka Aneta
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?

Horoskopy

Beran V tomto období se rozhodně nudit nebudete. Z profesního hlediska se ocitnete na tenkém ledě a záleží…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Marcela, Odeta, Marcelína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné