Maminka.czRodina a vztahy

Rozchodem rodina nekončí aneb Mámy a tátové by měli kromě dětí opečovávat i jeden druhého, říká mediátorka

Dita Mrázková 11.  10.  2023
Prožíváte momentálně noční můru v podobě rozchodu s partnerem? "Plácáte se" v debatách, které nikam nevedou, a vaše pocity se mění z hodiny na hodinu? Pláčete v noci do polštářů, ale přes den se snažíte na děti, které v tom jedou s vámi, bezstarostně se usmívat, aby nic nepoznaly? Možná víme, jak z tohoto martyria ven...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

A žili šťastně až do smrti... Pohádkové konce jsou obecně známé. Princ s princeznou překonají to složité na samotném začátku a pak už je všechno zalité sluníčkem. A je to tak správně. Které dítko by zajímalo, že princezna za pár let musela vyměnit všechny své krásné šaty, protože narozením dalšího následníka trůnu nabrala pár kilo navíc? Že se s mladým králem hádali kvůli tomu, že neustále hauzíroval po vlasti a dobýval cizí území i s princeznami?

Tyhle reálie píše sám život, stejně jako dobré (ale i zlé) konce. Někdy to těm dvěma prostě nevyjde, i kdyby se na hlavu stavěli.

VIDEO: NEJSLAVNĚJŠÍ KRÁLOVSKÉ ROZVODY

Těžko soudit, zda a nakolik dokážeme v současné době vztahové krize skutečně řešit, a ne od nich utíkat. Jenže i když momentálně prožíváme partnerskou krizi, a k tomu všemu jsme navíc rodiči, o to těžší to může být. 

Jak najít společnou cestu, když se máma s tátou přestali mít rádi? Jak tím nepoznamenat své milované děti? Jak společně komunikovat bez falše, lží a negativních emocí? 

Na tyto otázky nám odpověděla lektorka, mediátorka a zástupkyně ředitelky společnosti pro zdravé rodičovství Aperio Halka Jaklová. Aperio totiž nabízí jedinečný program pro rodiče – má všeříkající název Rozchodem rodina nekončí. Je určen pro všechny rodiče, jejichž cesty se rozdělily a kteří si přejí jediné: aby jejich rozchod co nejméně poznamenal to nejcennější – jejich děti.

Klepněte pro větší obrázek

Není tajemstvím, že České republice patří jedno nemilé prvenství, a sice v rozvodovosti. Rozpadá se každé druhé manželství. Čím to je?

V současnosti se u nás rozvádí necelá polovina všech manželství, v 60 procentech z nich vyrůstají děti. Polovina dětí se dnes rodí mimo manželství a svobodných je mezi sólo rodiči zhruba čtvrtina. Rozvod či rozchod se tedy každoročně dotknou odhadem 25–30 000 rodin s dětmi.

To není zanedbatelné číslo...

Česká republika není nijak výjimečná, co se týče statistik ohledně rozvodů, čísla jsou srovnatelná s dalšími evropskými zeměmi. Z výzkumu společnosti Aperio na téma potřeb rozcházejících se rodičů například vyplynul zajímavý údaj. U 68 procent dotázaných bylo v době rozchodu či rozvodu nejmladší dítě ve věku do 6 let, přičemž u dvou třetin dotázaných (43 %) bylo nejmladší dítě ve věku 3 let nebo mladší. To by mohlo ukazovat na fakt, že období, kdy se partneři stanou rodiči a mají malé děti, je jednou z nejnáročnějších změn, na které hodně lidí není připraveno. Výsledkem nezvládnuté zátěže může být rozpad partnerství. 

Jaké další příčiny můžou za rozchodem rodičů stát?

Příčin bude samozřejmě víc, například vzory chování v původní rodině, ze které partneři pocházejí. Podle statistik se třeba více rozcházejí lidé z rozvedených rodin, protože rozchod je strategie řešení problémů, kterou se naučili.

 

Impulzem k rozpadu rodiny je často neschopnost dohodnout se, udělat kompromis, a to i v běžných záležitostech.

 

Nemůže to být takzvaně i dobou, ve které žijeme? Máme se nadmíru dobře, žijeme v hojnosti, ale taky se mnohdy nudíme a hledáme různé únikové cesty ze stereotypu. Na nějaké nápravy vztahu není dnes trpělivost...

Je pravda, že lidé v současné době většinou nemají v případě rozchodu s partnerem takové existenční problémy, jako měli v minulosti. Takže finanční zabezpečení není překážkou pro rozchod i v případě, že v rodině jsou děti. Role muže a ženy v rodině i ve společnosti se mění a nejsou již pevně stanovené tak, jako byly dřív. To může klást zvýšené nároky na dohodu o uspořádání rolí v rodině, a to na oba partnery. Impulzem k rozpadu rodiny tak, jak to slyšíme od některých našich klientů, je často neschopnost dohodnout se, udělat kompromis, a to i v běžných záležitostech. Zároveň se setkáváme s velkými očekáváními ohledně vztahů a s představou, že vztah buď funguje, nebo ne. Našimi aktivitami se snažíme klienty přivést na to, že je potřeba na vztazích neustále pracovat, investovat do nich svůj čas a energii. Bez opečovávání se po nějaké době většina vztahů rozpadne.

V některých svazcích, které procházejí krizí, zaznívají názory, že manželství je sice v troskách, ale jeden z rodičů v něm radši zůstává "pro dobro dětí". Děti ale není radno podceňovat, ty domácí dusno stejně dřív nebo později vycítí. Kdy je podle vás na místě pokusit se o záchranu a kdy už jiná možnost než rozchod není? 

Jak jsem uvedla výše, na vztazích je potřeba neustále pracovat. Pokud se vztah dostane do stadia, kdy jeden nebo druhý partner je dlouhodobě nespokojený a není schopen s tím nic udělat, existují ještě možnosti externí pomoci formou párové terapie, podpůrných programů a kurzů nebo poradenství. Když ani to nepomůže a jeden z páru, případně oba, už na vztahu dál nechce pracovat a pokračovat v něm, je na místě začít řešit, jak se slušně rozejít tak, aby to mělo co nejmenší negativní dopad na děti. 

Je velmi těžké a velmi individuální říct, kdy už je vztah “v troskách” natolik, že je pro děti lepší rozchod rodičů. Hodně záleží na tom, jak se rodiče k sobě chovají, jak neshody řeší a jaký dopad to na děti má. Je ale vždycky důležité si uvědomit, že děti primárně touží po tom, aby měly oba rodiče pospolu. Pokud ale žijí v dlouhodobě stresovém prostředí, je pro ně samozřejmě lepší, když se rodiče rozejdou.

Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů připravilo bezplatný vzdělávací program Rozchodem rodina nekončí. Ten je zaměřen na rodiče, kteří zažívají rozchod a bojí se, jak celou situaci zvládnou nejen oni, ale i jejich potomci. Čím dalším je program užitečný?

Program je tu už od roku 2020 a od té doby jím prošlo 200 rodičů a zhruba 100 dětí z Prahy, středních Čech a Jihočeského kraje. Program nabízíme v současné době 2x ročně: na jaře a na podzim. Vzhledem k jeho unikátnosti – v České republice prakticky neexistuje takto komplexní podpora pro rodiče v rozchodové situaci zdarma – a výbornému hodnocení ze strany účastníků je v současné době převis poptávky po místech v programu. Uspokojit můžeme zhruba dvě třetiny zájemců.

Program není terapeutický, ale je podpůrně vzdělávací, to znamená, že je zaměřený především na informace a dovednosti důležité pro lepší průběh rozchodu, například na komunikační dovednosti, práci se stresem, právní informace, komunikaci s dětmi i blízkým okolím a další. Důležité je vzájemné sdílení mezi rodiči i dětmi ve skupinách, které dává účastníkům především pocit, že nejsou v těžké situaci sami. 

 

Pokud si někdo potřebuje zpracovat rozchod po psychické stránce, můžeme mu nabídnout individuální psychologické poradenství...

 

 Jak sezení s rodiči vypadá?

Podpůrně vzdělávací program zahrnuje 8 pravidelných setkání po třech hodinách ve skupině maximálně 15 osob. První část setkání mámy a tátové zvlášť, po 4. setkání se skupiny promíchají, takže jsou smíšené. Důležité je, že rozcházející se dvojice se ve skupině nepotká. Doplňkově rodiče pracují doma i s e-learningem. Program je praktický a interaktivní. Pokud si někdo potřebuje zpracovat rozchod po psychické stránce, můžeme mu navíc nabídnout individuální psychologické poradenství. V případě, že dohoda nejde rodičům bez pomoci, mohou využít i bezplatnou mediaci. Celý program je pro rodiče zdarma, Aperio ho financuje z dotací a grantů, které získá.

Věříte, že se najdou páry, které program využijí společně? Lidé se nerozcházejí vždy jen v dobrém...

Vzhledem k velkému zájmu o program dáváme přednost tomu, když se do programu přihlásí oba rodiče a případně i jejich děti. Pravidelně má ve skupině svůj protějšek zhruba třetina až polovina účastníků. Máme ověřené, že v takovém případě má program největší úspěšnost. Rodiče totiž pracují sice každý ve své skupině, ale na stejných tématech a cvičeních. V mezičase mezi setkáními si mohou spolu vyzkoušet to, co se na kurzu dozvěděli nebo naučili – například komunikační dovednosti. Mohou spolu pracovat také na takzvaném rodičovském plánu, což je dohoda o dalším fungování s dětmi po rozchodu. To, že se programu zúčastní společně, významně přispívá k jejich schopnosti domluvy.

Program slouží ale i těm, kterých se rozchod rodičů dotkne ze všech nejvíc – dětem. Co nabízíte jim?

Pro děti máme podpůrnou skupinu probíhající zároveň s rodičovskými skupinami ve stejném objektu. Ve skupině s nimi pracují dětské psycholožky a lektorky speciální hravou metodou zaměřenou na zpracování rozchodu rodičů a s tím spojených pocitů. Důležité je bezpečné prostředí, které pomůže dětem se otevřít a mluvit o věcech, o kterých mnohdy nemohou mluvit s nikým jiným. Děti i rodiče mají také v rámci programu možnost využít v případě potřeby individuální psychologické poradenství.

Máte od účastníků zpětnou vazbu, oslavovali jste nějaké "šťastné konce"?

 Celý program je designovaný tak, aby pomohl už rozhodnutým rodičům k dobrému   rozchodu a dalšímu společnému fungování. Podmínkou pro přijetí do programu je   mimo jiné to, mít jasno v tom, že se s partnerem rozcházíme. Pokud rodiče nejsou   rozhodnutí, pak doporučujeme párovou terapii nebo preventivní program pro udržení   vztahu, který se jmenuje PREP. Aperio ho nabízí rodičům, kteří chtějí pracovat na   vylepšení a udržení vztahu.  

Šťastným koncem programu Rozchodem rodina nekončí je tedy opravdu dobrý rozchod a dlouhodobě fungující, respektující spolupráce rodičů zaměřená na blaho jejich dětí. Příběhy rodičů, kterým program pomohl, sbíráme. Publikujeme je jako inspiraci pro další rodiče, že se dá dohodnout se a spolupracovat jako rodiče i po rozchodu. Najdete je na stránkách zustavamerodici.cz (https://zustavamerodici.cz/pribehy-rodicu/). 

hlavní příčiny, které stojí za rozchodem rodičů

* Posledním impulzem k rozvodu/rozchodu u respondentů byla podle průzkumu Potřeby rozcházejících se rodin, který si zadala společnost Aperio, v 61 % konkrétní situace, po které si dotázaní uvědomili, že to již dál takto nejde, a udělali krok k rozchodu.

* Pro 23 % vztahů byl příčinou rozchodu nový partner/ka jednoho z manželů/partnerů.

* Sociálně patologické jevy, jako jsou alkoholismus, domácí násilí a podobně, udávají jako příčinu rozpadu manželství nebo soužití 3 % respondentů.

 
Témata: Děti, Láska a vztahy, Rodičovství, Rodina, Rodina a vztahy, Psychika, Chování a vztahy, Rodiče, Manželská krize, Emoce, praha, Rozvody, rozvod, Nevěra, Rozchod, Trauma, Komunikace, Aperio, Vztah, Manželství, Česká republika, Táta, Máma, Skupina, Střední čechy