Maminka.czZdraví

Rozeznejte úpal od úžehu. Víte jak pomoci?

Regina Rothová 26.  7.  2014
Slunce a teplé počasí sice pomáhají vytvořit zásobu nedostatkového vitaminu D v organismu a stimulují tvorbu serotoninu, který reguluje naši dobrou náladu, životní energii a pozitivní myšlenky, ale pozor – všeho moc škodí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přehřátí organismu, nevolnosti, vysoké horečky, zvracení, potíže se spálenou pokožkou. To mohou být následky některých nešvarů, kterých se na sobě, ale i na našich nejmenších dopouštíme. Jak se chovat v létě, aby nám toto krásné roční období prospělo? Rady jsou snadné a při jejich dodržování se vyhnete dvěma základním nepříjemnostem, které děti i dospělé trápí nejčastěji a stále se velice snadno zaměňují – úpalu a úžehu.

Úpal

Na vině je dlouhodobé působení vnější teploty na organismus. Riziko představuje pobyt v nevětraných, přehřátých místnostech spojený s nedostatkem tekutin. Nejvíc trpí děti, úpal se u nich vyvine nejsnáze, protože jejich termoregulační systém ještě není tak účinný jako u dospělých. Dětský organismus rychleji podlehne dehydrataci.

Úpal je vlastně nashromáždění tepla v těle – dochází k němu, když jsou děti vystaveny příliš velkému vedru a zároveň se jim nedoplňují tekutiny, které vypotily. To se může snadno stát, když změníte prostředí a přijedete do vysokých teplot, kde se potíte, pohybujete, jste unavení a přitom málo pijete. Pozor také na místa s vysokou vlhkostí, kde se netvoří pot!

Příznaky: Bolest hlavy, pocit na zvracení, zmatenost a závratě. Když setrváte i nadále v tomtéž prostředí a nezchladíte organismus, situace se může zhoršovat. Horečka stoupá až nad 40 stupňů, dítě (dospělý) má horkou, suchou kůži, může upadnout do bezvědomí. Někdy se objeví i křeče. Subjektivně může dítě pociťovat horko, žízeň a neklid.

První pomoc:Uložte nemocného na chladné místo, svlékněte ho, a je-li při vědomí, uložte ho do polohy v polosedě s podepřenou hlavou a rameny. Nejlépe jej zabalte do chladného vlhkého prostěradla a ovívejte ho. Pokud takové možnosti nemáte, namočte alespoň houbu nebo látkovou plenku do studené vody a otírejte ho.

Účinná je i sprcha nebo ledové obklady na hlavu, krk (zátylek) a do třísel, čímž se zchladí krev protékající ve velkých tepnách. Když dítě může pít, podávejte mu roztoky (s minerály), minerálky či speciální rehydratační roztoky (k dostání volně prodejné v lékárnách). Ve chvíli, kdy se podaří pacientovi snížit teplotu, překryjte ho prostěradlem a snažte se mu zajistit co nejlepší klimatické podmínky – ve stínu, ve vyvětrané místnosti s proudícím vzduchem, a zároveň dostatek tekutin, které průběžně doplňujte.

S kojencem raději do mírného pásu, hluboký kočárek je v tropech a subtropech zrada sama o sobě. V korbě neproudí vzduch a drží se tam horko. Pokud už s kojencem opravdu chcete jet k moři, jezděte jen v chládku a polostínu a co nejčastěji děťátko z kočárku vyndávejte, položte ho pod slunečník nebo pod strom na deku a nechte vyvětrat a protáhnout. V kritické hodiny mezi 11. a 15. odpolední raději setrvejte ve stínu hotelového pokoje nebo domu. Potomek může odpočívat pod střechou terasy.

Když už plánujete cestu do přímořských oblastí, je lepší zvolit pobyt alespoň na dva tři týdny. Aklimatizace u malých dětí probíhá pomaleji a blahodárné účinky slaného mořského vzduchu a vody na pokožku a dýchací cesty se projevují také teprve po několika týdnech.

Důležité rady:Při teplotě těla nad 40 stupňů se už jedná o závažný problém, který vede k možnému poškození mozku. Při vyčerpání z horka okamžitě ukončete jakoukoli fyzickou aktivitu. Dodejte tekutiny a začněte tělo zchlazovat. Ovšem postupně, ne víc než na 38,3 stupně, aby nedošlo k opačnému efektu. Tyto stavy jsou nebezpečné pro srdce. Proto při zchlazování často měřte tělesnou teplotu a pomalu ji snižujte, volejte záchrannou službu.

V případě, že cestujete na dovolenou autem, nezapomeňte na větší zásobu pitné vody, rehydratační roztok, žínky a houby, kterými můžete v případě potřeby děti otírat. Zvlášť do oblíbených jižních destinací bývají na dálnicích dlouhé kolony a kvůli zácpě se cesta může protáhnout o řadu hodin. Pak by citlivý dětský organismus takovou zátěž bez dostatku tekutin nemusel vydržet bez toho, aby došlo na nějaké zdravotní komplikace.

Úžeh

Vzniká přehřátím způsobeným přímým dopadem slunečních paprsků především na hlavu, zvlášť když není zakryta žádnou pokrývkou. Při úžehu se jako „bonus“ ještě může přidat povrchové popálení odkrytých částí kůže, především hlavy (pozor na ušní boltce, ty spousta lidí podceňuje, dětem je nemaže krémy proti UV paprskům a spáleniny jsou pak velice bolestivé). Uvědomte si, že i ve vlasové části hlavy může dojít ke spálení.

Příznaky:A důsledky jsou velice obdobné. Ovšem mohou přicházet až s jistým zpožděním, například večer či v noci poté, co jste se celý den slunili na pláži nebo u rybníka. Častěji se také na rozdíl od úpalu objevují křeče a bezvědomí. Dál se vyskytují horečka, zimnice, slabost až šok, a to při postižení větší části těla. U těžkého postižení (zvlášť u menších dětí) je nutná hospitalizace.

První pomoc: Dítě či dospělého pacienta co nejrychleji dopravte do chladnějšího a vyvětraného prostředí, a svlékněte ho. Je-li při vědomí, uložte ho do polosedu s podepřenou hlavou a rameny, v bezvědomí ho uložte do stabilizované polohy. Zabalte ho do vlhkého chladného prostěradla, na hlavu přikládejte studené obklady. To je velmi důležité, protože hlava odvádí z těla až čtvrtinu tepla. Můžete mu tělo i omývat chladnou vodou, vsedě ho osprchovat, vše provádějte tak dlouho, dokud mu tělesná teplota neklesne pod 38 stupňů. Může se stát, že po chvíli teplota začne opět stoupat (kontrolujte ji teploměrem), postup pak opakujte.

Když je dítě při vědomí, dodávejte mu tekutiny, minerálky, iontové nápoje, v případě největší nouze osolenou chladnou vodu. U miminek platí podobný postup, i plně kojeným dětem podávejte chladnou vodu, protože mléko by v tomto zdravotním stavu zřejmě odmítly. Když jsou neklidné, bolí je hlava a mají teplotu, můžete podat paracetamol jako lehké antipyretikum a analgetikum (jsou-li děti už dobře zavodněny).

Rady: Úžeh způsobuje nadměrné působení ultrafialového záření na kůži. Příznaky se mohou objevit až za 24 hodin a přetrvávají i 3–5 dní. Místní příznaky mohou mít podobu lehkého až výrazného zarudnutí s následným olupováním kůže. Obvyklé jsou i bolesti, otoky, puchýře. Záleží na citlivosti pokožky a délce působení záření.

Vždy mějte v pohotovosti opalovací krémy pro děti s ochranným faktorem 50+. Uvědomte si, že u moře, větších vodních ploch a na horách je intenzita UV záření vyšší, spálení hrozí i ve vodě (až 50 centimetrů pod hladinou je ještě čtyřicetiprocentní intenzita záření). Děti by měly mít i u vody trička s rukávky a pokrývky hlavy, nejlépe namočené, neměly by se opalovat. Pokud si zapamatujete tyto jednoduché návody, nemělo by vás ani jedno z těchto onemocnění nepříjemně překvapit.

(Článek vyšel v časopisu Maminka 6/2014)

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, pomoc, Závažný problém, Vít, Analgetikum, Hluboký kočárek, Dětský organismus, Těžké postižení, Úpal, Chladné místo, Aklimatizace, Dlouhodobé působení, Ultrafialové záření, Nutná hospitalizace, Rehydratační roztok, Jak, Úžeh, Přímý dopad, Úpa, Zdraví na Heureka.cz