Maminka.czRozhovor

Rozhodla se dopřát českým holčičkám stejné šaty, jaké nosí princezna Charlotte

4. 8. 2020
Jak se vám líbí šaty na fotkách u tohoto článku? Nám na první pohled připomínají ty, které nosí jistá malá anglická šlechtična. A není to náhoda! Značka Petit Point, která je nabízí, navíc vznikla tak trochu díky našemu webu.

Zuzana Vokáčová sama před několika lety žila v Londýně a jak sama říká, určitě ji to ovlivnilo. Včetně toho, jak mají Britové rádi svou královskou rodinu. "Když jsem byla těhotná a už jsem věděla, že to bude holčička, hodně jsem si prohlížela fotky malé Charlotte, její šatičky," vzpomíná matka dvouleté Ester na články, které ji zaujaly na našem webu Maminka.cz

Srpnová Maminka píše o sociálních sítích. Dejte si malou ochutnávku

Začala se zajímat, zda se takové modely dají sehnat i v Česku. Když zjistila, že ne, rozhodla se, že tuhle díru na trhu naplní. Dneska je má v nabídce pod značkou Petit Point s mnoha potisky a v různých střizích. 

"V článku bylo i jméno firmy, u které se daly koupit ty, které nosí právě Charlotte. Napsala jsem té paní přímo, zda by neměla zájem dovážet je i k nám. Ale to by se jí nevyplatilo," vyvíjel se příběh šatů jako pro malé šlechtičny dál. 

A ta britská firma si je šije sama?

Ano, šaty se šijí přímo v Londýně. Zkoušela jsem pak psát i do malé firmy v Irsku, ale nereagovali. V Británii má nošení podobných šatů u dětí tradici, tady to určitě tak obvyklé není, ale stejně jsem si myslela, že by tu o ně mohl být zájem, a tak jsem se to snažila vymyslet jinak. 

Ukázalo se, že podobné šaty se dají koupit i ve Francii a s touhle paní jsem se už zkontaktovala a mám šaty z její dílny. Sama si vybírám látky, střihy, má nádherné kytičkové, proužkované i jiné vzory. 

Má ten základní střih šatů nějakou historii? 

Typický je pro ně bílý zaoblený límeček, kterému se říká Peter Pan collar podle kostýmu, v němž tuhle postavu v roce 1905 představovala Maud Adamsová v newyorském představení slavného příběhu. Límeček se na šatech objevoval už předtím, ale tohle mu dalo jméno. 

Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Já jsem každopádně chtěla nabízet něco tradičního a přitom kvalitního, co se neokouká a co mohou děti dědit a po starší to může nosit mladší sestřička. 

Jaké byly první reakce na šaty, když jste je začala prodávat? 

Velmi kladně na ně reagovali například lidé, kteří si mohli sáhnout na materiál, z něhož jsou ušité – na první dotek je velmi kvalitní. Také se jim líbí, že jsou ručně vyšívané, ale bojí se, že si je děti například zamažou od zmrzliny a že jsou šaty nepraktické. Někdo si třeba myslí, že jsou na běžné nošení moc krásné. 

A dá se v nich jíst zmrzlina? 

Určitě, máme pračky a šaty se dají normálně prát, není potřeba o ně nějak speciálně pečovat. Proč neoblékat i malé děti hezky, proč by holčičky nemohly běžně vypadat jako princezny? Když jedeme do Prahy, sama je klidně dceři dávám. 

Jak se díváte na běžnou nabídku dětského oblečení? 

Ačkoli to na první pohled nevypadá, brzy zjistíte, že vlastně není z čeho vybírat, že spousta věcí je divně ušitých. Sama mám doma šaty staré čtyřicet let, které jsem měla jako malá a pořád se drží. Překvapilo mě i to, jak těžké je sehnat hezké a přitom kvalitní a neškodící dětské boty. Ráda bych proto nabídla i boty a ponožky k šatům, ale to se ještě uvidí. 

Vy jste původně pracovala v úplně jiném oboru, než je dětská móda. Kde se to ve vás vzalo? 

Před mateřskou jsem skoro celý pracovní život dělala client service v reklamních agenturách, kde pro mě byla důležitá kvalita a důvěryhodnost produktů, pro které jsme s týmem připravovali reklamní kampaně.

Poslední firma mi také umožnila strávit několik zimních sezón ve Švýcarsku, kde jsem pracovala jako lyžařská instruktorka. Propojil se tak pracovní svět s mojí vášní pro lyžování. Dovršením všech mých snů pak bylo narození dcery a s ní přišel nápad zkusit něco sama a začít podnikat.
 
 

Moje prababička byla vyhlášená švadlena z malé obce u Pardubic a chodily k ní dámy z blízka i z daleka, doma jsem našla časopisy s módou z roku 1890. Asi se ozvalo něco z minulosti. Sama se vidím někdy ve 30. nebo 40. letech, v době písní, které zpívá Ondřej Havelka, tahle doba mě hodně baví. I kluci tehdy nosili hezké věci, oblečení s límečky, kraťasy, kšandy. 

Uvažujete i o klučičích modelech? 

Pro kluky zatím zvažuju pyžamka, možná by šly i nějaké kraťasy a la princ George. Ale samozřejmě podle poptávky. 

Tipy na pěší výlety s dětmi: Vyzkoušeli jsme místa, kde je to bude bavit
To se jen tak nevidí! Máma se obléká stejně jako její děti. A sluší jí to
Tipy na pěší výlety s dětmi: Vyzkoušeli jsme místa, kde je to bude bavit
To se jen tak nevidí! Máma se obléká stejně jako její děti. A sluší jí to
Témata: Předškolák, Naše tipy, Rozhovor, Krása a styl, Dětské oblečení a dětská obuv, Boty, Havel, Petit Point, Praha, Londýn, Střih, Holčička, Velká Británie, Leon, Princezna, George, Charlotte, Šaty, Česká republika, Francie, Pardubice, Fotka

Mohlo by vás zajímat
Vodní hrátky rozvíjí inteligenci, paměť i kreativitu! Máme zábavné tipy
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Kdo je lepší gynekolog: muž, nebo žena? Tohle jsou pro a proti
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Matka kojila v Chrámu svatého Víta. Ostraha ji vykázala. Proč?
Jste dobrá máma, i když... se vám nechce na hřiště, neuklízíte a dítěti dáte hranolky
Holčička bojovnice! Když se narodila, vešla se do dlaní. Jak vypadá dnes?
Místa manažerky se nevzdala ani po porodu. Všechno řešila v autě
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Střelec Nemáte potřebu svěřovat se lidem, kteří jsou podezřelí. Když vidíte pomlouvačné kolegy v práci, je vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otilie, Manfred, Alfons

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné