Maminka.czBatole

Rozhovor: Dětem v děcáku pomohou spíš brigády než další hračky

19. 7. 2012
Rozhovor: Dětem v děcáku pomohou spíš brigády než další hračky
Když se řekne dětský domov, většině z vás se zřejmě vybaví diskuze o rušení dětských domovů nebo si naopak vzpomenete na nějaký pěkný sponzorský dar dětem z domovů. Obě témata obestírají některé mýty. Jestli děti v domovech ještě vůbec potřebují naši pomoc a jakou, jsme se zeptali ředitelky neziskové organizace Spolu dětem Nadi Dittmannové.

Má smysl ještě pomáhat dětem v dětských domovech? Děti přece potřebují vyrůstat hlavně v rodině a domovy se mají postupně rušit.

V dětských domovech a jiných zařízeních ústavní výchovy vyrůstá dlouhodobě přibližně osm tisíc dětí a obávám se, že se chystaná změna systému péče o ohrožené děti nedotkne všech dětí dostatečně včas.

Samotnou změnu systému a rušení dětských domovů ale schvalujete?

To ano, děti potřebují ze všeho nejvíc rodinu. My ale zároveň upozorňujeme na dvě věci. Zaprvé, aby se mohla zlepšit práce s původními rodinami, je třeba zvýšit počet sociální pracovníků v terénu. Druhou věcí je to, že profesionální pěstounské rodiny v Česku nevyrostou jako houby po dešti. Pěstouni by se navíc měli na práci s dětmi z domovů připravit. Vychovatelé například doporučují, aby pěstouni v rámci příprav pravidelně navštěvovali dětské domovy.

Jsou děti z dětských domovů tolik jiné?

Na první pohled jsou úplně stejné jako jiné děti. To člověka spíš až překvapí. Když ty děti ale poznáte blíž, zjistíte, že většina z nich trpí určitou vnitřní nejistotou a nedostatkem sebevědomí. To je ale jen část z řady problémů, se kterými se děti z dětských domovů potýkají.

Jak jim lze tedy účinně pomoct?

Tak, že děti budeme zapojovat mezi ostatní děti i dospělé. Například na webu projektu Dejme šanci dětem www.sance.cz přispívají už dneska desítky lidí ročně na jejich koníčky nebo zájmové kroužky. Dětem starším 15ti let mohou zase lépe pomoci firmy, když jim umožní chodit do firmy na brigádu. V obou případech – na kroužcích i na brigádách – platí, že děti získají možnost se integrovat mezi ostatní a zbavit se nálepky „děti z děcáku“.

A jsou firmy ochotné nabízet brigády dětem z domovů?

Nejdůležitější je vždycky prolomit ledy. Když nějaká firma udělá dobrou zkušenost s dítětem z děcáku, spustí tím domino a práci nabídnou další. Děti dobře vědí, že brigádou dokazují svoji samostatnost a že si připravují lepší podmínky pro odchod z domova. Právě odchod do reálného světa je pro děti po úvodním šoku z příchodu do domova druhým nejtěžším okamžikem. V domově se o ně vždycky někdo staral, měly režim, střechu nad hlavu a co jíst. Za branami domova už ale jsou většinou na všechno samy a právě tady jim chybí zkušenosti s prací, bydlením nebo penězi. I proto teď vyzýváme firmy, aby se zapojily do našeho nového projektu Profesní fondy, kterým chceme podpořit nabídku brigád pro děti z dětských domovů.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Rodina, Rozhovor, Hračky pro děti, Hra, Sociální pracovník, Původní rodina, Ohrožené děti, Profesionální pěstoun, Hračky

Mohlo by vás zajímat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Kozoroh Nad některými postupu kolegů vám zůstává rozum stát, ale vlastně to absolutně neřešíte. Nemáte na to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu