Maminka.czBatole

Rozhovor: Dětem v děcáku pomohou spíš brigády než další hračky

19. 7. 2012
Rozhovor: Dětem v děcáku pomohou spíš brigády než další hračky
Když se řekne dětský domov, většině z vás se zřejmě vybaví diskuze o rušení dětských domovů nebo si naopak vzpomenete na nějaký pěkný sponzorský dar dětem z domovů. Obě témata obestírají některé mýty. Jestli děti v domovech ještě vůbec potřebují naši pomoc a jakou, jsme se zeptali ředitelky neziskové organizace Spolu dětem Nadi Dittmannové.

Má smysl ještě pomáhat dětem v dětských domovech? Děti přece potřebují vyrůstat hlavně v rodině a domovy se mají postupně rušit.

V dětských domovech a jiných zařízeních ústavní výchovy vyrůstá dlouhodobě přibližně osm tisíc dětí a obávám se, že se chystaná změna systému péče o ohrožené děti nedotkne všech dětí dostatečně včas.

Samotnou změnu systému a rušení dětských domovů ale schvalujete?

To ano, děti potřebují ze všeho nejvíc rodinu. My ale zároveň upozorňujeme na dvě věci. Zaprvé, aby se mohla zlepšit práce s původními rodinami, je třeba zvýšit počet sociální pracovníků v terénu. Druhou věcí je to, že profesionální pěstounské rodiny v Česku nevyrostou jako houby po dešti. Pěstouni by se navíc měli na práci s dětmi z domovů připravit. Vychovatelé například doporučují, aby pěstouni v rámci příprav pravidelně navštěvovali dětské domovy.

Jsou děti z dětských domovů tolik jiné?

Na první pohled jsou úplně stejné jako jiné děti. To člověka spíš až překvapí. Když ty děti ale poznáte blíž, zjistíte, že většina z nich trpí určitou vnitřní nejistotou a nedostatkem sebevědomí. To je ale jen část z řady problémů, se kterými se děti z dětských domovů potýkají.

Jak jim lze tedy účinně pomoct?

Tak, že děti budeme zapojovat mezi ostatní děti i dospělé. Například na webu projektu Dejme šanci dětem www.sance.cz přispívají už dneska desítky lidí ročně na jejich koníčky nebo zájmové kroužky. Dětem starším 15ti let mohou zase lépe pomoci firmy, když jim umožní chodit do firmy na brigádu. V obou případech – na kroužcích i na brigádách – platí, že děti získají možnost se integrovat mezi ostatní a zbavit se nálepky „děti z děcáku“.

A jsou firmy ochotné nabízet brigády dětem z domovů?

Nejdůležitější je vždycky prolomit ledy. Když nějaká firma udělá dobrou zkušenost s dítětem z děcáku, spustí tím domino a práci nabídnou další. Děti dobře vědí, že brigádou dokazují svoji samostatnost a že si připravují lepší podmínky pro odchod z domova. Právě odchod do reálného světa je pro děti po úvodním šoku z příchodu do domova druhým nejtěžším okamžikem. V domově se o ně vždycky někdo staral, měly režim, střechu nad hlavu a co jíst. Za branami domova už ale jsou většinou na všechno samy a právě tady jim chybí zkušenosti s prací, bydlením nebo penězi. I proto teď vyzýváme firmy, aby se zapojily do našeho nového projektu Profesní fondy, kterým chceme podpořit nabídku brigád pro děti z dětských domovů.

Maminka roku - Hlasování
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Rodina, Rozhovor, Hračky pro děti, Profesionální pěstoun, Hra, Brigáda, Hračky, Sociální pracovník, Původní rodina, Ohrožené děti

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?

Horoskopy

Rak Poslední dny trávíte čas spíše sami s obležení dumavé nálady. Klidně se věnujte koníčkům, které vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Maxmilián, Max, Maxim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné