Maminka.czJóga

ROZHOVOR: Kristýna Paulus o tantra józe, svých třech porodech i životě na Kostarice

Michaela Láchová 1.  2.  2023
„Jóga mi otevřela a otevírá mnoho dveří, o kterých bych si bývala ani nemyslela, že jsou pro mě,“ říká Kristýna Paulus, lektorka jógy a maminka Matěje (13), Simona (7) a Shanti (5). S manželem Danielem propojuje v rámci svých praxí moudrost tisíciletých tantrických tradic s dnešním světem. Proč si k životu se svou rodinou vybrala právě Kostariku? A jak prožívala své porody?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kde začala tvoje cesta k józe?

V Česku. V Praze. Na Vinohradech, kdy jsem v postpubertálním období začala cítit potřebu rovnováhy pro život.

Kam všude po světě tě jóga přivedla?

To je moc hezká otázka! Jóga mi otevřela a otevírá mnoho dveří, o kterých bych si bývala ani nemyslela, že jsou pro mě. Pokud budeme mluvit o místech, tak jsem s podložkou nějakou dobu trávila v Indonésii, žila jsem s manželem a dětmi ve Španělsku, krásné vzpomínky a srdcová přátelství spojená s jógou mám v Česku a nyní se mi tvoří na Kostarice, kde od září 2022 žijeme.

VIDEO: Jak najít motivaci ke cvičení a zdravému životnímu stylu?

Které období pro tebe bylo v životě zlomové?

Je jeden bod zlomu? Myslím, že ne, vnímám jich totiž několik. Když jsem šla na střední. První rozchod. Když mi umřel tatínek. Když se mi narodil první syn. Když jsem si uvědomila, že chci žít jinak než dosud. Když jsem se potkala s Danielem. Každý z těchto bodů na lince mého života představuje změnu vědomí. Bod, kdy se mi přenastavil směr, do kterého jsem dávala energii.

Jsi trojnásobnou maminkou. Jak bys srovnala svoje porody – a jak moc je ovlivnila jóga?

V průběhu prvního těhotenství jsem zažívala velmi těžký čas. Můj tatínek umíral na rakovinu a s tatínkem Matěje jsme si přestávali partnersky rozumět. Rodila jsem v Praze, za pomocí epidurálu a bedlivé observace stran mediků. Porody jsem měla všechny tři, co do průběhu, stejné - poslíčky mi začaly vždy den předem, plodovou vodu mi vždy museli píchnout a porod přišel až následující den poté, co jsme do porodnice přijeli. Simonka jsem chtěla rodit v Česku, přestože jsme tou dobou žili ve Španělsku (z legrace jsem říkala, že raději porodím na německé dálnici než ve španělské porodnici). Stihli jsme přijet akorát. Čtvrtý den po příjezdu jsme jeli na Kladno a pátý den jen s nástřihem se nám narodil náš druhý chlapeček. Za rok a půl jsme ve stejné nemocnici byli zase. Shanti už jsem rodila úplně „načisto“. Daniel mi dva měsíce před porodem z legrace řekl, že jsem přeci tantrik a měla bych si transformovat bolest do extáze. Denně jsem meditovala o budoucím třetím porodu. A byl krásný! Tedy z mého pohledu. Zeptej se Daniela a bude to jiný příběh. Prostě navenek to nemusí vypadat tak, jak je to vnímáno zevnitř.

Vidíš ve svých porodech vývoj?

Ano. Stejný vývoj, jakým jsem procházela já a moje praxe. Sbírala jsem zkušenosti, rozvíjela se, a to se projevovalo i na vnitřním prožitku z těch tří nejsilnějších momentů mého života. Jsou chvíle, kdy si je moc ráda znovu zpřítomňuji. Jógová praxe formuje jak tělo, tak mysl.

Aktuálně žijete na Kostarice. Proč jste se rozhodli přestěhovat právě tam? Co vás na ní uchvátilo?

Cítíme se tady moc dobře a svobodně. Žijeme v části, která má veškerou infrastrukturu – mezinárodní školy, zdravotní péči, obchody a služby, a přitom je zde krásná příroda plná zvířat, rostlin a stromů a mnohé pláže s dechberoucími západy slunce. Lidé se zde pomlouvají, ale nezávidí si a není vůbec důležité, jakou značku máte na sobě. A taky tady nemáte šanci se pohádat. Nikdo se nehádá, nekřičí. Problémy jsou a není jich málo, ale vše se nese na vlně klidného hledání řešení. Není to pro každého. Ale když pochopíte zdejší mentalitu, to znamená, že Kostaričan to nikdy neudělá tak, jak chcete vy a nikdy to neudělá včas, tak máte vyhráno a žije se vám tu báječně.  

Jak to mají na Kostarice děti se školou a školkou?

Je tady vícero možností. Děti můžete dát do státní školy, která je zdarma. A to včetně jídla. Nicméně se říká, že úroveň těchto škol není moc dobrá. Hodně dětí, které sem chodí, je z chudých rodin a původem z Nikaraguy. Druhou možností jsou soukromé školy. A ty se dělí na ty s rozumným školným (asi 500-700 dolarů za dítě měsíčně), a pak vysokým (nad 1500 dolarů). Není zde rozdíl v kvalitě školy, ale spíše ve statusu, který rodiče platí.

Nepřestávejte cvičit ani v těhotenství! Jóga podle trimestrů vám udělá dobře

Jak vypadá tvůj běžný den na Kostarice?

Ráno vstávám časně, abych měla prostor na svou praxi. Před šestou hodinou vstávají děti a často společně připravujeme snídani. Po ní odjíždíme do školy a já s Danielem si jdeme zacvičit. Když nemám lekce, pracuji. Snažíme si s Danielem udělat čas i na společnou polední meditaci. Odpoledne vyzvedáváme děti, a buď s nimi jedeme na kroužek, na pláž nebo domů k bazénu. Často ještě odpoledne jeden z nás dodělává práci a druhý se s dětmi alespoň na půl hodinky věnuje české škole. O víkendu jí věnujeme samozřejmě více času. Odpoledne máme dvakrát týdně večer lekce, na kterých se střídáme. Ten druhý připravuje večeři a věnuje se dětem. Kolem osmé si chodíme lehnout. Já usínám do deváté hodiny. Daniel má ještě večerní praxi, takže chodí spát později.

Jak s tebou můžou zájemci praktikovat jógu na dálku?

Možnosti jsou tři – online, naživo v srpnu a září, kdy budu v Česku, a na Kostarice. Z online mají možnost mít měsíční členství, když se chtějí především věnovat ásanovým praxím. Pokud chtějí jít i dál, je zde integralní cesta, která je systematicky připravuje na hlubší praxe a práci nejen s tělem, ale i s s myslí a energií. Kurzy máme dle potřeb a zaměření. Vše od nás odchází v nadstandartní kvalitě – obraz, zvuk i obsah. Jako bychom byli vedle vás. V srpnu a v září budu v Česku. Budu mít dva jógové víkendy – 7.-10. 9. ve Dvoře sv. Máří a 29. 9.-1. 10. v Tee House Čeladná. Chystám se i na workshopy. Think Yoga v Českých Budějovicích (21. 8). Vsetín (15. 9.) Satyam studio ve Zlíně (16. 9.) a Yoga Place v Brně (17. 9.). V Praze budu mít tři kurzy, z nich jeden je již vyprodán, ale ráda přivítám zájemce na kurzech „Glamour yoga“ středy a pátky od 8 do 9 h na náměstí Kinských v Praze 5.

Kde konkrétně praktikujete jógu na Kostarice?

Na Kostarice jsme dostali příležitost a sdílím jógu na nádherných a prestižních místech. V oblasti Guanacaste je to Center of Joy v Las Catallinas, kde máme s Danielem pravidelné lekce. V The Retreat, který drží 6. místo nejlepšího spa resortu na světě, povedeme lekce od února do dubna 2023. A od listopadu mi prosím, držte palce, neboť bych měla sdílet jógu na místě, které je mým „lektorským snem“. Vše najdete na našich webových stránkách nebo sledováním našeho IG a FB profilu, kde dáváme všechny aktuality jak z našeho osobního, tak profesního života a sdílíme i střípky znalostí z jógy, ajurvédy, tantry a védské astrologie.

Baby jóga: Copak miminko může cvičit jógu? Ano, může!

Jak vypadá taková lekce tantra jógy?

Pokud máme na mysli ásanovou praxi, tak téměř všechny styly, se kterými se dnes potkáte, vycházejí z tantry. Tantra je velmi zprofanovaná a naše západní společnost ji zaměňuje za sex a masáže, což je nesmysl. Tantra se totiž nedotýká vašich genitálií, ale vaší duše. Taková lekce může být jak fyzickou praxí, tedy sekvencí ásan, tak i filosofickým rozjímáním nebo meditací.  V mých lekcích cílím jak na vaše tělo, aby bylo zdravé a vše v něm dobře fungovalo, tak na mysl a práci s energií. Vždy mám záměr lekce a podle něj i připravuji sestavu ásán a technik tak, aby směřovaly k danému cíli.

Co tedy ve skutečnosti tantra znamená? O čem je?

V krátkosti tantra je souborem textů, teorií i praxí, která vede k co největšímu využití lidského potenciálu na všech jeho úrovních. Vede člověka, aby uspěl jak v materiálním světě - postaral se o sebe i svoji rodinu, a zároveň, aby se rozvíjel na duchovní úrovni. Pokud vás toto téma zajímá hlouběji, poslechněte si přednášku na našem profilu paulus.yoga na youtube  "Tantra - cesta extáze".

Témata: Zdraví, Porod, Slavné maminky, Rozhovor, Zlín, Španělsko, Pohyb, Jóga, Cvičení, Glamour, Česká republika, Vinohrady, Kristýna Paulus, YouTube, PAU, Indonésie, Praxe, Máří, Škola, NAŽIVO, Tantra, Kostarika, Vsetín, Kladno, Lekce, Zdraví na Heureka.cz